Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Yam, yam....ce-mi place si mie! ;)

geodezia

pai da e bun bun .. imi lasa gura apa

Radu

Dl.Pipi e un soi de Printesa mea, bag sama. Lucia, cea mare a mea, d-soara Comoditate, abia asteapta stiks de pestisori.
De obicei ii iau strot (cred ca asa ii spune) si-l fac pe tava incinsa, afara.   :-bd

flordel

Cine ma infiaza si pe mine?
Tu, Geo?...  ;;)
Pot fi si cuminte. ;D

geodezia

numai daca esti cuminte Flordel
D-l Radu d-l Pipi e un pic sclifit adica daca vrea bosogul dinsului la ora 12 noaptea sa ii dau de mincare la 12 noaptea trebuie eu sa am mincare incalzita si sa ii dau sa manince ..  daca nu face precum trenul in gara .. cu toiate ca eu stiu narav am mincare pregatita si caliie asa ca poate sa se duca la bucatarie  doar sa puna mincare   in farfurie si sa maninca atit .Dar trebuie sa ii dau eu neaparat eu nu fetele nu nimeni altcineva . A fost si rizgiit fiind singurul mascul in familie ( Fritzi fiind castraT) nu se pune .. acum mai are pe labusi si zice ca este majoritate masculina in batatura

Radu

Ce ne-am face noi fara razgaiatii nostri?  :D :D :D

claude

Quote from: Radu on April 12, 2012, 05:43:51 PM
Ce ne-am face noi fara razgaiatii nostri?  :D :D :D

Pfoai ce bine ne-am distra  ;D  =)) =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

pregatiri  de Pasti
salata de boeuf
ciorba de pui
stufat de miel
drob de miel
tort de mere
prajitura cu taitei ,brinza si stafide a la madam geo
oua verzuite 
si gata ca ma apuca ficatu
mai pe seara am vazut la paprike o reteta de chiftele vietnemeze chinezesti invelite din alea dimdim sau dumdum .. fac ceva si eu da adaptate de mine .. sa vad daca le prieste la rizgiiti la stomacuri

Radu

Salata boeuf, bifat;
Drob de miel (pana la urma la asta am ramas), bifat;
Ciorba de rasol de vitel acrita cu macris;
Sarmale in varza murata (astea stiu ca le papa fetele si cu ochii  ;;) )

Spre rusinea mea, pasca si cozonac am cumparat. 
Mi-e frica sa ma apuc sa gatesc eu prajituri, nu stiu de ce. 
Poate pentru ca bunica mea (ardeleanca,am mai spus asta) le facea atat de bune incat orice as face eu ar fi un esec.  +ham

flordel

Bravo Radu, felicitari! :-bd
Daca n-ai sta asa departe, te-as calca, ca suna bine ce povestesti tu! ;D

gabriela jalba

 N-am facut prea multe. Experienta anilor m-a invatat ca daca fac,trebuie sa muncim sa mincam ca sa nu aruncam.Si nici sa zaca in frigider jde zile !!!
-oua rosii
- aperitive reci
- un bors de mugur de vitel(cind a fost gata am pus un castronel de verdeata aromata !!!! )
- o rulada cu maioneza
- un pui la cuptor ( dupa o reteta a lui Jamie Oliver. Super !!!!! si simplu de executat)
- pasca si cozonac.
Dupa ziua de azi,deja ne uitam strimb la mincare...Miine atacam borsul,precis !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

s-a saturat lumea de mincare
aseara am executat macrou la cuptor cu pasta de rosii peste ei
au mincat precum pisicile
a si un cozonac ( nu facut  de mine)
a fost rupere de nori parca nu mai mincasera peste -lesinatii

einsteinitza

Ce bun, parca mi-e si mie pofta de un peste slab....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

acum infulec mere .. vorba la colega mea de palier  sa scada colestericiul...

einsteinitza

 =)) =)) =))
Colestericiul...Geo, am ramas cu atatea expresii de la tine =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai la cit sunt de mare nu mia e colesterol poate e multicolesterol dar colega i-a zis colestericiul

gabriela jalba

Quote from: einsteinitza on April 19, 2012, 11:06:02 AM
=)) =)) =))
Colestericiul...Geo, am ramas cu atatea expresii de la tine =)) =))
apropo de ramas cu expresii; eu am o multime de mascariciuri de aste in vocabularul familial. Mai rau e ca o data mi-a scapat un porumbel intr-o conjunctura...Am dat urgent "esplicatii",partenerii de discutie au ris,si...Asta e !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gabi, te rog reteta de compot dde capsuni! Mi-ai facut o pofta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Ca toate celelalte; in borcan cam 1/3fruct,ceva mai mult,dar nici chiar 1/2. Completat cu apa. Apoi scurgi apa si la un litru de apa,min 180 - max 200gr.zahar(functie de cit de dulci sint fructele. Apoi cind da apa in clocot,torni plin ochi in borcan si stringi capacul. Asa fac eu toate compoturile. Nu sterilizez. Le racesc in paturi citeva zile, si gata,la beci!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Si nu se fac fleasca?  :-\  Nu stiu daca mi-ar place capsunii asa...inmuiati  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Capsunii...cam molcuti,nu chiar fleasca,dar e super cu zeama aia aromata si parfumata.!!! Poti incerca ca mine,adica un borcan-doua.De-ti place mai faci anul urmator,de nu,nu!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Dulceata de trandafiri

1kg zahar
1 l apa
300gr petale de trandafiri
o lamaie-zeama


Se spala petalele de trandafiri si se scurg de apa bine de tot, apoi se pun intr-un castron cu cateva linguri de zahar,zeama de lamaie, si se freaca in mana ca sa se sfarme putin. Se acopera vasul si se lasa pana a doua zi.
Se pune a doua zi zaharul la oc mic , cu apa, pana se dizolva tot, avand grija sa nu dea in clocot pana nu s-a topit tot zaharul. Cand e topit tot, se adauga trandafirii , si se continua fierberea la fc mic, pana se leaga dulceata. Atentie, se testeaza des, fiindca exista un punct cand gelifica putin, dar apoi, daca se pierde momentul, se ingroasa dar nu mai este ca un jeleu ceva mai lichid, ci doar groasa. Deci nu se fierbe mult, mai ales ca se pierde si culoare si aroma.
In timpul fierberii, se pune un sfert de lamaie intr-o furculita si periodic se sterge cu ea spuma de pe marginea vasului, sa nu se caramelizeze acolo. Lamaia si coaja de lamaie au proprietatea de a gelifica lichidele dulci, de aceea nu e bine sa folositi sare de lamaie, pierdeti  ceva din aspectul dulcetii. Imediat ce s-a legat se pune la borcane, si se duc la pat cald unde se lasa pana a doua zi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Eu stiu ,ca inainte se taie cu o forfecuta parte alba a petalelor. Dupa spalare trebuia lasate sa se usuce de apa. Ininte de a le freca ele trebuie sa fie uscate.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Nu este nevoie, fiindca cei adevarati de dulceata nici nu au parte alba. Chestia cu partea alba se foloseste daca ai trandafiri care de fapt nu sunt de dulceata, au petalele mai groase si chestia aia alba mai dura. La centifolia si trigintipetala nici n-ai ce taia.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Quote from: gabriela jalba on April 22, 2012, 08:50:03 PM
Capsunii...cam molcuti,nu chiar fleasca,dar e super cu zeama aia aromata si parfumata.!!! Poti incerca ca mine,adica un borcan-doua.De-ti place mai faci anul urmator,de nu,nu!

Banuiesc ca ar fi mai potrivite capsunile acelea mai tari, poate nu se inmoaie prea rau!
Buna reteta, o voi incerca si eu!