Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Quote from: einsteinitza on September 16, 2012, 04:27:04 PM
Asa sunt si eu, daca e camara plina sunt linistita =)). Cred ca sunt reminiscente. +hypno

Si la mine, efectiv dorm linistita daca am "oastea" cu bunataturi in camara ! Dar zic eu ca e normal sa fii asa, cu reminiscente, decat sa cumperi toate E-urile

penelopa

Eu dorm si mai linistita, cand eforturile financiare si muncae sunt mai mici, decat daca as trudi sa le produc ca persoana fizica  =))

simonaelena

Pene, chiar credeam ca te-ai apucat de conserve  :P

penelopa

Replica anterioara a fost scrisa pe fuga,  fiindca tocmai a trebuit sa inchid PC-ul, ca venise sotul sa plecam acasa  ;D ... si, chiar nu voiam sa vada ca n-am de gand sa mai conservaresc toamna asta  ::)
Nu mi s-a facut nimic in gradina de legume, asa ca, decat sa dau bani pe materia prima si-apoi, sa mai si muncesc preparand-o, mai bine le iau de-agata, din magazine  ;)

geodezia

na acu e mai bine ca nu te mai rupi cu caratu spalat pus fiert aranjat .. si poate sunt mai bune nu stiu ce sa zic ..da la noi se consuma ca de acu incolo pina la craciun tare mi-e ca mai bag odata muraturile ca noi gata am inceput la fiecare masa castronu cu ele ..daca nu pun imi zice d-l pipi da ce terminasi muraturile .. saptamina asta mai vede rizgiala ca de luni incolo tovaras ii este fritzi

penelopa

.. ca sa nu-ti mai spun, Geo, ca atunci cand fac conserve (prea mult pentru cat pot consuma 2 persoane), pe langa faptul ca mai dau din ele la copii si rude, primavara arunc borcane intregi de muraturi si alte chestii de-astea.
Zacusca nu ne place in mod deosebit, dar faceam ca innecata in fiecare toamna, chinuindu-ma sa coc toate ingrdientele, sa le curat fara sa atinga apa, ca apoi sa incep sa imprastii borcanele pe la toate rudele si cunostintele. :(
Asa ca, toamna asta nu mai am chef de cheltuit bani si munca inutila, cand pot sa cumpar (convenabil) orice conserva din magazinele de specialitate.
Iar chestiile astea "bio" nu ma impresioneaza in niciun fel!
Sunt sigura ca traiesc suficient (si sanatos) cu toate E-urile si P-urile consumate  ;D

claude

Da, depinde mult si cat se consuma intr-o familie, eu tocmai am donat ultima tura de rosii recoltate pentru ca nu avea rost sa mai fac alta tura de bulion de rosii, care ar fi fost deja surplus si, cum spui tu, sa muncesc ca o dementa ca pe urma sa-l cadorisesc gata facut  ::)

Cu zacusca la fel...noi nu o mai mancam pentru ca ne cam produce arsuri la stomac, asa ca de operatiunea horror de facut zacusca am scapat  ;D

Cat despre E-uri...pana la urma, toate celelalte alimente pe care le cumparam, sunt pline de E-uri, hormoni si alte bazaconii, asa ca e o iluzie ca cele cateva conserve facute in casa ne salveaza sanatatea  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Poate n-o salveaza, dar au gust mai bun! ;D

einsteinitza

Pai nimic din ce pui in casa nu seamana nici pe departe cu ce e in comert, decat daca, eventual, esti cea mai jalnoca bucatareasa :D.
Eu mai nouun multe sosuri dupa retete diverse, de mere, de gogonele, de prune de legume amestecate cu curry, si se mananca in draci, in feiecare an am cerere de mai multe. Iar siropurile si jeleurile de fructe le plaqc baietilor la nebunie, asa ca amiblic. Incerc in fiecare an sa ma desprind de obisnuitele retete, ca sa nu ne plictisim. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

am pus rosii ca uite cele de anul trecut au tinut si anul asta pin acum si mai am din ele si sunt bune  asa ca la anu daca nu oi mai pune in gradina o sa am de anu asta .. anu trecut am nimerit zacuscai buna si au mincat-o imi mai ramasesera vreo 3 borcane da le-au halit labusii ..acu nu stiu daca am nimerit-o buna ca anu trecut ..oi vedea peste o luna .pasta de ardei a iesit super fain asa ca si asta se va duce .. nu zic  si cele din comert sunt bune.. acu fara  sosuri din astea tip nou nu stiu sa fac ca la noi nu prea halesc oamenii decit ce stiu de ani bunii .. voi la orase mai incercati si alte minunatii ... si va cred ca sunt gustoase ...Es daca iti faci un portofoliu de clienti e super pui de o mica afacere ... pe aici pe la noi sunt astea clasice care le fac si eu ...  poate vreodata iti cer retetele sa fac si eu ceva noutati .. stau cu gogu si imi tot da peste mina sa ma joc cu el , salbaticul s-a domestciit si acu nu mai scap de el din picioarele mele sa ma iubeasca si sa ma joc cu el

gabriela jalba

Quote from: claude on September 24, 2012, 01:52:49 PM
Da, depinde mult si cat se consuma intr-o familie, eu tocmai am donat ultima tura de rosii recoltate pentru ca nu avea rost sa mai fac alta tura de bulion de rosii, care ar fi fost deja surplus si, cum spui tu, sa muncesc ca o dementa ca pe urma sa-l cadorisesc gata facut  ::)
..............
De ce sa-l dai? bulionul pus clocotit in sticle(borcane),deasupra turnat cu grija si mare atentie,ulei incins,inchis ermetic,racit in paturi,tine 4 ani fara probleme !!!!Cine stie daca nul viitor vor mai fi asa rosii....Anul asta,a fost anul lor !!!Anul asta am facut 50kg( nu litri!! ) Deci...am rezerva pe o perioada mai lunga.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Da, Gabi, ai dreptate, dar eu m-am gandit ca n-o fi sfarsitul lumii, sa nu se mai faca rosiile la anu'  ::)   Sincera sa fiu ma saturasem de facut bulion, am facut 30 L, mai am vreo 5 si de anul trecut si m-am gandit ca imi vor ajunge, sper sa nu fie anul viitor asa nenorocit de sa nu pot face 10 L de bulion  :-\   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

sa stii Claude ca atit am observat si eu ca e consumul ,, ca si eu am facut si anu asta si anu trecut ... da vorba ta cu 30 de kile de rosii te descurci sa faci consumul pe toata  iarna

gabriela jalba

Mai!!!! eu zic ca am facut pe citiva ani ( pentru doua case,ca-i trimit si lui Andreea )
3ol bulion (nu suc !!!! ) iti ajuuuung muult timp. Si eu ma saturasem de facut. Am mai facut acum recent o portie de zacusca. Azi ma impungea...cugetul!!! sa cumpat niste ghebe (opintici) . 7lei kg ; ma gindeam iar la o zacusca, sau cu gogosari,... dar m-am indepartat repede,ca vad ca-mi cat treaba singura !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

de ce  ca e asa buna si 7 lei /kg nu e mult ..o portie de 4 kile ..mama ce bune sunt ghebele ..eu le faceam cu usturoi si otet reteta de la gogosari si ieseau super fain si am inteles ca reteta de zacusca e ff buna .au iesit pleurotesii asa ca acum cind merg acasa am sa cumpar de aici si sa fac citeva borcanele de zacusca de pleurotusi ... sunt in stare sa ma car de la galati la ticleni cu iei in spate

flordel

Eu as vrea sa pun niste ciuperci la borcan, dar nu am mai facut asta pana acum. Chiar este aceeasi reteta ca la gogosari?

geodezia

eu asa faceam ghebele si ieseau super .. super iti lingeai destele de bune ce sunt .. doar sa le speli ff ff bine in rest aceasi reteta ..  dar sa  nu le fierbi rau de tot adica le pui in otet si dai doar un clocot sa nu se rupa .. sa ramina intregi ..  +ham +ham imi facusi pofta

flordel


gabriela jalba

Quote from: geodezia on October 08, 2012, 09:41:27 AM
de ce  ca e asa buna si 7 lei /kg nu e mult ..o portie de 4 kile ..mama ce bune sunt ghebele ..eu le faceam cu usturoi si otet reteta de la gogosari si ieseau super fain si am inteles ca reteta de zacusca e ff buna .au iesit pleurotesii asa ca acum cind merg acasa am sa cumpar de aici si sa fac citeva borcanele de zacusca de pleurotusi ... sunt in stare sa ma car de la galati la ticleni cu iei in spate
Mai,eu zic ca erau chiar ieftine,dar cind ma gindeam la ce treaba ma bag iar....Am zis "PAS" !
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Intr-o zi am vb la tel cu Sora Maria,care mi-a zis ca face pasta de maciese. Am cerut indicatii,am mai guglait,am mai venit cu solutii proprii si am facut si eu. Din 2kg de maciese mi-au iesi 8 borcanele mici. Mai sint 6....A iesit foarte bine. Fac pentru prima data. Anul viitor voi mari cantitatea si o sa imbunatatesc si tehnologia .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

E foarte buna pasta de macese...dar am inteles ca e foarte mult de muncit la ea  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela61

eu cumparam pasta gata facuta si faceam numai dulceata dar anul acesta cine-mi aducea nu a mai avut deoarece macesele au fost cam seci.Am noroc ca mi-a mai ramas dulceata de acum 2 ani.Oricum muncesti Gabriela sa faci pasta, felicitari ca ai rabdare.

gabriela jalba

Adevarul e ca nu lipsa de rabdare. Dar chiar nu m-a speriat. Anul viitor va merge si mai rapid. Cum sa faci dulceata din pasta aia ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela61

cred ca nu m-am exprimat bine cand am zis dulceata.Adica eu cumpar pasta facuta si o fierb cu zahar si o pun in borcane de aceea am zis dulceata pentru ca nu o prepar eu doar in faza finala.Tu ai facut totul de la culesul maceselor.