Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Francesca

Myky, ai putea, te rog frumos , sa scrii reteta de la kinder pingui sau cum se numeste prajitura aia de linga bezele? Multumesc anticipat.

myky

mm, s-a facut destula mizerie pe foaia pe care le-am modelat ( le-am preparat  pe hartie de copt), dar le-am luat destul de usor cu un cutit cu lama subtire si lata, e putin migalos, dar a meritat, si crede-ma, mie nu-mi plac bezelele. le-am facut mai mult pt. sora-mea, ea e inebunita dupa prajituri de genul asta. in fiecare an de ziua ei, ii fac tort de bezea( din care eu nu gut pt. ca mie mi se pare prea dulce).

myky

francesca, ai aici linkul.
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/18675/Kinder-Pingui/


The message does not meet the minimum word requirements (5 words).

Nicol Caloian

Myky draga, dupa cum stii nici eu nu mor dupa dulciuri dar cele postate de tine arata atat de bineee.... Noroc ca nu le vede Virgil!

myky

da, norocul tau, ghinionul meu, ca 'pinguinele' alea ii plac lui gabi.

Nicol Caloian

Pai dupa cum se vede sotii nostri au preferinte comune!  :D (mai ales cand e vorba de ce nu au voie  :D :D)

daveco

ia luati d-acilisa o reteta de stau matele in coada.eu am prestat-o de craciun numai ca a fost prea dulce dupa gustul meu.data aviatoare am sa pun mai putin zahar.ce n-am mai facut eu?foile vin taiate in jumatate si se repeta suprapunerea lor.eu am lasat-o cu jumatate din straturi ca sa nu mancam prea multa.in rest,clasa una!
http://www.gourmet.com/food/2008/12/the-recipe-twelve-layer-mocha-cake

myky

Quote from: Nicol Caloian on December 29, 2008, 08:55:02 PM
Pai dupa cum se vede sotii nostri au preferinte comune!  :D (mai ales cand e vorba de ce nu au voie  :D :D)
da nicol, cam asa e.
daveco draga, io tre sa fiu singura acasa, daca ma apuc de facut foi si foisoare si sufleuri, ca altfel ma lasa nervii. sotul meu este f. pofticios ( se vede, nu?), si cand fac ceva nou, vine si ma intreaba tot felul de chestiuni referitoare la reteta respectiva, ori eu,  urasc treaba asta.

Francesca

Multumesc Myky pentru reteta. :-*O sa incerc sa o fac cit de curand.

cara

Quote from: daveco on December 29, 2008, 10:08:58 PM
ia luati d-acilisa o reteta de stau matele in coada.eu am prestat-o de craciun numai ca a fost prea dulce dupa gustul meu.

deci eu am mancat si declar cu tarie ca n-o fo prea dulce, ti-am mai spus!  :D


deci da, am fost la Daveco sambata, hip-hip-ura!
prajituri ca la ea si cafea ca a ei nu se iegzista!

daveco

vai,plang! :-[...... :P
da reveion ::)vreau sa fac "opera".

daveco

bai,stii ce fac eu acu"?manc lapte cu cereale integrale.oare de revelion le sta in gat?mie-mi plac.ce?

cara

deci vin si de revelion!  :D




The message does not meet the minimum character requirements (35 characters).

dorinas

Am facut de Craciun o rulada de curcan, va dau si voua reteta, poate va place:

1 kg piept de curcan dezosat,
400 g ciuperci champinion
2 cepe potrivit de mari,
100 g branza de vaci
sare, piper, cimbru, rozmarin, boia, ulei

Se toaca marunt ciupercile si ceapa si se calesc in ulei cca 15 min, se condimenteaza cu sare si piper, apoi se lasa sa se raceasca.
Pieptul de curcan se taie in bucati pe orizontala in asa fel incat sa se obtina o bucata cat mai mare (la mine au iesit 3 bucati). Se bate putin, se presara putina sare, se unge cu branza de vaci se intinde umplutura peste si se ruleaza, se leaga bine sa nu se desfaca, apoi asa rulat se unge cu ulei si se presara cu boia, cimbru si rozmarin. Se coace la cuptor pana se rumeneste bine. Se poate servi si rece si cald cu felii de lamaie. Arata super, eu n-am apucat sa-i fac poze ca am avut musafiri. :D

vernil

Dorinas, interesant rulada ta, merita incercata.

Am urmarit o emisiune la TV cu tipul acela celebru care calatoreste in lume preparand cele mai gustoase mancaruri,  uimindu-i pe toti cu preparatele lui.
Uite sosul care l-am retinut si pe care-l voi prepara la friptura.
intr-o cratita adanca se pun piper, sare, zahar, cimbru, boia, ienibahar si 100 gr unt. Se lasa pe foc pana se topeste untul, apoi se toarna 100 ml coniac, se flambeaza, apoi 250 gr bulion de rosii, dupa aceea 1 cana de suc de lamaie, o cana suc de ananas, la sfarsit pireu din cateva piersici (sau mere). Tipul zicea ca sosul asta este cel mai cel din tot de a facut pana acum.
Sunt hotarata sa-l incerc, nu de alta, dar intotdeauna am preparat ceva nou la masa de Revelion.

dorinas

Vernil suna bine reteta ta de sos numai ca eu am o problema cu flambatul, intr-o tura era sa-mi dau foc la par incercand sa sting focul. ;D

martipan

Quote from: dorinas on December 30, 2008, 11:46:32 AM
Vernil suna bine reteta ta de sos numai ca eu am o problema cu flambatul, intr-o tura era sa-mi dau foc la par incercand sa sting focul. ;D
:D :D :D :D Mi te si inchipui,Dorina !  ::)

dorinas

Trebuia sa cauti o poza in care-si arde bretonul si sprincenele ca era mai apropiata. ;D ;D ;D :P

martipan

Cum spunea si cantecul,las-o ma ca merge-asa  :D :D :D :D !

lala

Quote from: Fleurf on December 29, 2008, 08:14:00 PM
Super Myky, parca-s bulgari de zapada  :D Si celelalte arata mmmmmm!!!!
Nu s-ar putea aseza pasta direct pe tava si glazura acolo?
Fleur,eu le fac sub forma de bastonase,creioane mai bine zis si direct pe tava(cu hartie de praj)pun pasta o tai si ung cu albus,e mai usor.N-am facut de sarbatori ca am avut alte minuni de incercat.... ;D

vernil

Quote from: dorinas on December 30, 2008, 11:46:32 AM
Vernil suna bine reteta ta de sos numai ca eu am o problema cu flambatul, intr-o tura era sa-mi dau foc la par incercand sa sting focul. ;D
Vreau sa spun ca este deosebit de gustos sosul, nu am dat foc decat coniacului  :D ... asa ca sunt intreaga  :D ... singurul ingredient pe care nu l-am pus a fost pireul de piersici . Dar chiar si asa, sosul cuprinde o multime de gusturi si arome, fiindca este dulce-acrisor-iute-sarat. Mi-a luat exact 1/2 h sa-l fac, si inca 1/2 sa spal vasele ... Sosul il voi servi maine seara la friptura din piept de curcan.

myky

vernil, incearca un pireu de castane!

lala

Azi am mesterit si eu prin bucatarie vreo doua torturi tiramisu,ca asa e la noi: care pleaca la revelion(de tineret)are ca pereche cutia cu prajituri.... ;) ;)
Am facut si o prajitura cu sampanie,echilibrata prajitura dupa parerea mea si de pe culinar (m-am molipsit si eu)am facut o bunaciune"noapte venetiana"ia:
http://lala.sunphoto.ro brad026

Ella

Ce-i plictiseala asta pe aici, doua retete, trei idei ::), unde sunteti, v-ati plictisit de bucatareala?

Lala, nu vad "noaptea venetiana" ::)

mamaruta

Chiar ca plange topicul dupa retetele voastre; si imaginatia mea, la fel plange. Sunt lamentabila cand e vorba de prajituri....dar va jur ca am cele mai bune intentii.
De exemplu, voi face maine dimineata tiramisu. Si inca o prajitura din revista practic....mai dietetica, sa nu tipe colesterolul meu ca il ingras cu buna stiinta. In meniu mai am: ciorba de perisoare, pasta de peste, pastrav proaspat la cuptor, cu lamaie, muschi umplut, salata de vinete, si un strudel cumparat, cu branza. Garnituri: piure de cartofi si ciuperci. Culmea e ca voi pune masa si o sa va fac o poza....sa va ganditi cum mananc eu de una singura in noaptea de revelion (barbatul face megawati la servici, iar baiatul e pe pirtie la Straja). Eu aveam un aranjament cu partidul la restaurant, dar mi s-a pus pata ca e mai bine sa stau acasa. Asa ca...e primul Revelion cu musuroiul, in familie!