Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

myky

eu am folosit cam 5 stamine de sofran, si nu a fost nici o influenta, stiu despre ce vorbesti, cara, dar cel putin la mine nu a fost cazul.




Nicol Caloian

Bune sugestiile cu spanac sfecla si sofran. Colorantii lichizi nu sunt de cea mai buna calitate. De cele mai multe ori culorile sunt pale pentru ca nu se poate adauga prea mult lichid. Cele mai bune sunt cele pulbere. Dau culori satisfacatoare cu o cantitate infima. Am ceva promisiuni dar nu sigure. Vreau sa fac un tort frumos de ziua fiicei mele, in februarie.
Ella multumesc pentru aprecieri. E prima incercare de a face flori pemtru decorat. Am mai decorat torturi dar nu cu asa ceva.

cara

Quote from: myky on January 03, 2009, 09:05:25 PM
eu am folosit cam 5 stamine de sofran, si nu a fost nici o influenta, stiu despre ce vorbesti, cara, dar cel putin la mine nu a fost cazul.




deci io am pecit-o, ca am vrut musai galben intens la un jeleu pentru tort vitraliu.
si a fast un jeleu "aperitiv" in loc de desert, ca era amarui si cu gust puternic de sofran  ;D

myky

 :D, norocul meu ca nu imi plac culorile intense. da io stiu asta dintr-un documentar de la francezi, aratau ce inseamna sofran, cap/coada, adica de la floare la uilizari.

vernil

Am mancat gaina umpluta in stil ucrainean, este f.f. buna. Secretul reusitei  ;D inainte de a pune gaina umpluta in cuptor, aceasta se imbraca in maioneza, iar umplutura se face din orez fiert cam 1/2 ora,dupa fierbere se adauga mere si prune taiata bucatele  mici. Se infig in gaina si scobitori cu bucatele de prune si mere. Este delicios de buna si usor de preparat.

gabriela jalba

oare de ce-o fi fiert orezul jumatate de ora ???!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

combinatia pui/prune imi place si mie, mere mai putin, dar nu din cauza gustului, a texturii marului.

eu mai pun si cateva stafide in umplutura.

vernil

Quote from: gabriela jalba on January 05, 2009, 03:58:17 PM
oare de ce-o fi fiert orezul jumatate de ora ???!!!!!

Asa mi-a zis persoana care a pregatit gaina, ca a fiert orezul inainte cam 1/2 ora ... Si eu m-am gandit ca-i cam mult, dar incerc sambata cu un pui ...


Quote from: myky on January 05, 2009, 04:18:27 PM
combinatia pui/prune imi place si mie, mere mai putin, dar nu din cauza gustului, a texturii marului.
eu mai pun si cateva stafide in umplutura.


Mi-au placut foarte mult merele, mai ales cele de deasupra gainii, erau coapte ... Voi pune si eu stafide in umplutura.

Acum ziceti-mi daca ati folosit vreodata maioneza ca sa "imbracati" o gaina sau altceva ... Era foarte rumena pielea, iar carnea foarte moale, nu mai era atoasa.

einsteinitza

Eu umplu gaina cu pasta de carnati cu mere taiate cuburi si calite putin,patrunjel si marar din belsug.O ung cu miere diluata cu zeama de carne.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myky

maioneza nu am folosit, doar miere, dar nediluata.
bine, nu am pus cu borcanul, am trecut cu pensula usoar peste pasare.

vernil

Sunt hotarata sa incerc reteta, dar pe un pui mai zdravan. Am retinut ca trebuia sa puna mai multa maioneza, ca ar fi fost si mai buna gaina ... Chiar sunt curioasa.

Myky, sa stii ca acel sos cu de toate, preparat pentru friptura de curcan, l-am lasat asa, fara nici un fel de pireu, l-am servit separat, iar a doua zi a fost mult mai bun. Probabil ca s-au amestecat toate aromele. Oricum, m-a laudat sotul, chiar s-a intrebat ce am patit  :D. Normal, am zis ca de la forumul de plante mi se trage pasiunea  :D

Ella

Vernil, daca vrei sa incerci reteta, prepara tu maioneza in casa, nu risca, sa coci in cuptor maioneza din comert. Parerea mea ::)

vernil

Ella, draga, nu folosesc maioneza din comert, imi place sa o fac eu, cu multa lamaie ... A fost f.f.buna acea gaina, mai ales umplutura, dar si carnea era frageda si aromata de la mere si prune, probabil si de la maioneza. Eram curioasa daca voi ati preparat vreodata asa ceva.
Oricum, recunosc cinstit, datorita voua, prin retete si pasiune, ati reusit sa ma faceti sa revin in bucatarie si sa prepar tot felul de "chestii" noi. Iar sotul a apreciat asta. Nu  am mai avut asa o verva de multi ani ...  :D

cara

n-am folosit maioneza la coptul orataniilor pentru ca am gasit nu mai stiu pe unde ideea asta:

se topeste unt la MO, se inmoaie o bucata de tifon impaturita in doua in untul topit si se inveleste pasarania care a fost in prealabil imbalsamata si unsa cu mirodenii.  
nu mai am grija stropirii cu sos din 10 in 10 minute iar zburatoarea arata ca dupa o zi de plaja in Caraibe  :D

vernil

Dar umplutura cu ce o faci , Cara ?

myky

Quote from: cara on January 05, 2009, 10:39:41 PM
n-am folosit maioneza la coptul orataniilor pentru ca am gasit nu mai stiu pe unde ideea asta:

se topeste unt la MO, se inmoaie o bucata de tifon impaturita in doua in untul topit si se inveleste pasarania care a fost in prealabil imbalsamata si unsa cu mirodenii.  
nu mai am grija stropirii cu sos din 10 in 10 minute iar zburatoarea arata ca dupa o zi de plaja in Caraibe  :D
buna smecherie!

cara

Quote from: vernil on January 05, 2009, 10:42:21 PM
Dar umplutura cu ce o faci , Cara ?

organele orataniei, plus o tavita de ficat de pasare, ceapa, pesmet, oua, verdeata.


sau umplutura de ciuperci, ceapa, verdeata, miez de paine

vernil

Multam, Cara! Eu voi incerca intai cu orez, prune, mere si stafide. Data viitoare, cu prima varianta scrisa de tine.

Francesca

Buna, fetelor ...si baietilor.Ia uitati ce am pregatit azi .... , http://chriss.sunphoto.ro/prajituri/RVXFFLEIYRQPMWKGVNN orez in stil indonezian.Va asigur ca este o nebunie , se poate servi singur caci este o mancare foarte consistenta insa este o garnitura aleasa pentru fripturi.Incercati-l , este senzational cu multe arome ( dulci -sarate-acrisoare-condimentate)
Iar la sectiunea desert am facut niste fursecuri umplute cu crema de ciocolata si glazurate cu ciocolata topita.http://chriss.sunphoto.ro/prajituri/ZFHLMSXLEXANBOPCIET
http://chriss.sunphoto.ro/prajituri/FNJUITYTSEEJLUGYIUZ

Myrela

Fa-ne un bine si hai cu reteta , orezul pare dietetic iar desertul sigur e ........delicios :-*
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

daveco

lumeeeee,eu fac acu apfelstrudel.mi-au iesit foile alea imposibileeeee :D :D
nu ma intrebati ca nu mai stiu cum.am fost sigura ca n-o sa-mi iasa ,asa ca nu le-am dat mare importanta :-[

Francesca

Orezul e o bunatate si cred ca s-ar incadra la retete vegetariene(sper sa nu gresesc, sa nu aruncati cu ceva in mine....glumeam acuma, ca stiu ca sunteti niste dragute toate).
Cit priveste desertul iti pot spune ca e o reteta foarte bune, fursecurile sunt fragede si cind le coci  si dupa o saptamana.O sa scriu retetele imediat.Puteti sa le incercati cu toata increderea ca stiu ce spun....sunt tare, tare bune.

daveco

lumeeeee,nu mai fac in viata me ca s-au crapat de=mi vine sa le arunc de pe empire state buildingu' in care stau io :'(

einsteinitza

Nu conteza, precis sunt foarte bune, se pot manca si crapate ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Francesca

Deci ,
Orez cu mere (mancare indoneziana)
Se iau 2 cepe de marime medie,se toaca marunt, 2 mere, tot de marime medie (dar daca sunt mai mari nu e nimic ca e si mai bun orezul),usor acrisoare, curatate si taiate cuburi, 3 linguri stafide spalate,2 linguri migdale curatate de pielita, precum si 100 grame ciuperci taiate felii .Toate se prajesc 15 minute in 3 linguri de ulei (aici zicea ulei comestibil , eu am pus ulei de masline).La toate acestea se adauga sare, un varf de cutit de zahar si o ligurita condiment "curry".
CURRY este INDISPENSABIL pentru prepararea acestui fel de mancare.
Separat se fierbe orezul , 300 grame iar cind e fiert se spala cu apa rece , se strecoara si se adauga la ingredientele de mai sus.Se trece totul intr-o forma termorezistenta si se pune la cuptorul fierbinte pentru ca sa se incalzeasca bine.Se serveste ca garnitura aleasa la fripturi sau snitel din carne de oaie.POFTA BUNA! :-*