Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Vernil, scrii reteta? Parca vreau sa fac si eu. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

martipan

Quote from: Vernil on June 08, 2009, 08:54:21 PM
Azi am facut dulceata de nuci verzi, insa nu oricum, ci cu zahar caramel ... O delicatesa ... Sper sa gasesc cirese albe si sa fac si din aceea, tot cu sirop caramel. Sunt hotarata ca anul asta sa-mi refac camara cu dulceturi. Nu mult, 3-4 borcanase din fiecare ... Poate asa vine nepotul/nepoata ...  :D

Mmmm,nepotul nu vine,dar vine Martipanul in vizita  ;D :D :D !
Suna delicioasa preocuparea ta de astazi ;) !

einsteinitza

E clar, vine Martipanul in vizita, deci trebuie sa faci si tura a doua ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Martipan, te astept cu nerabdare la urmatoarea intalnire. Iti ofer un borcan de dulceata, nu te fortez sa-l papi  :D

Corina, uite reteta:
1,3 kg nuci verzi, 1 kg zahar, 300 ml apa, scortisoara, vanilie, zeama de lamaie

Nucile se curata de coaja verde (pana se ajunge la stratul alb), se pun imediat in apa rece. Se lasa in apa aprox. 24 ore, timp in care apa se schimba periodic (se coloreaza de la iod). Daca vrei dulceata cu sirop caramelizat, e super-simplu: in loc sa adaugi 300 ml apa pentru sirop, pui doar 100 ml apa. Dupa ceva timp, apa va scadea consistent, iar zaharul se va carameliza. Imediat adaugi restul de apa, scortisoara, vanilia, zeama de lamaie, apoi nucile.

stefana

Si cum arata degetele tale acum, Vernil ? ;D

vernil

Sunt la seria cu  mainile curate, am purtat manusi  :D Imi amintesc cand am facut prima data sirop caramelizat, fara sa vreau, Doamne, ce speriata am fost ... Fiindca atunci se gaseau foarte greu fructe, zahar, si mutle altele ...  dar acele greutati m-au facut sa merg mai departe ... Este foarte buna dulceata de cirese albe cu sirop carmael ... Anul trecut nu am gasit cirese albe, poate anul asta ...

martipan

Quote from: Vernil on June 08, 2009, 10:12:06 PM
Martipan, te astept cu nerabdare la urmatoarea intalnire. Iti ofer un borcan de dulceata, nu te fortez sa-l papi  :D



Multumesc,multumesc , tin minte,sunt mare amator de felurite dulceturi   ;) !

costieanuconstantin

acasa la sotia ,tineam un nuc mare  cu nuci pietroase si mici din 2 motive :
  - tinea o umbra la beci, si era f. racoros,
-  culegeam nucile de verzi si faceam dulceata de nuci verzi ,la noi se tinea in  apa de var , dar , a venit un cumnat n,s-a facut propietar pe curte si  a taiat toti pomii -inclusv nucu- a zis ca sunt fara valoare . asta e.

einsteinitza

Cum :o :o :o :o :o
Nu pot crede, puteai sa-l reclai la primarie, nucul se taie numai cu aprobare.
Eu a plantat trei nuci desi mai am patru batrani, nu cred ca vreodata voi taia vreunul daca nu e nevoie neaparata.Cand s-a facut casa a taiat, dar nuai unul, si m-a durut sufletul,Din lemnul lui am facut scaunele la gratar.
Eu am construit magazia in jurul unui salcam, care efectiv e in magazie, ca sa nu-l tai. Uff.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

tarta cu caise pofteste cineva?  ;D



CLAUDIA

EU SALIVEZ, DECI VREAU!!!  :P de la amandoua.  ca nu imi e teama de ingrasat, desi se spune ca ,,moaca ingrasa'' ;D
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

lyana

Si eu vreau fetelor , postati si voi retetele delicioase va rog frumos  :-* :-*

cara

eu ce sa postez?
vechiul meu obicei: "din ochi"!

blatul (5 galbenusuri plus 6-7 linguri ulei, albusul spuma cu 5-6 linguri de zahar pudra, 5 linguri faina,  vanilie, un praf sare) si caisele puse in sir indian deasupra  ;D


mihail

exista un "limbaj" al tacimurilor.Pozitia lor inseamna ceva.De aceea ,in poza,de mai sus,lingurita,ar fi trebuit intoarsa,pusa invers.
Circotas si eu,daca numai privesc... ;D

Nicol Caloian

Quote from: mihail on June 13, 2009, 09:07:29 AM
exista un "limbaj" al tacimurilor.Pozitia lor inseamna ceva.De aceea ,in poza,de mai sus,lingurita,ar fi trebuit intoarsa,pusa invers.
Circotas si eu,daca numai privesc... ;D
Mihail exemplifica modul in care trebuie sa stea lingurita alaturi de reteta promisa (tortul de la Vaslui)!  ;D  ;D  ;D  ;D

mihail


Nicol Caloian

Mamaaaa ce memorie scurta ai (sau selectiva!?). Daca te uiti inapoi cateva pagini, pana dai de postarile de dupa Vaslui, o sa-ti aduci aminte ca tortul adus de voi a fost tare apreciat si ca te rugasem sa o rogi pe Camelia sa ne dea reteta. Tu insa ai  si ai cerut o amanare, pana se calmeaza cineva. Ia aminteste-ti:

Quote from: Nicol Caloian on April 13, 2009, 10:01:23 PM
Quote from: mihail on April 13, 2009, 07:40:42 PM
Am avut trei "colete" de livrat.Cel in cutiutza rosie a fost livrat azi.Punga/sacosa alba va fi livrata in decursul zilei de miine(pt.Danero).Mai ramine ghiveciul de la Penelopa,care...evident mi l-a dat dar nu a stiut sa-mi indice destinatarul.Sper sa nu fie mopul din Iasi.
Sotia mea a primit cadou de la voi doua chestii: o sticla de palstic cu o frunza mare si o plantuta care se face tufa.Va rog sa-mi spuneti,acum despre ce este vorba ,ca sa stiu apoi cum le plantez.Am fost atit de socat de voi,de intilnire,de asaltul la intrarea in pensiune...incit deabia azi am inceput sa-mi revin.
Atitea gagici pe capul meu,una se indesa cu balcoanele la mine chiar de la intrare :o...parca era ziua mea,ce mai !Nu-mi mai revin. ::)

p.s. cineva,iar am uitat,a vorbit cu sotia ca sa-i trimita reteta tortului.Va rog sa-mi spune-ti despre cine este vorba.

Multumesc pentru livrarea "cutiutei rosii"  :-* Iar cat priveste reteta, eu am rugat-o pe sotia ta sa ne-o impartaseasca. Asa ca fii barbat gentil si da o raita pe la "Cafetarie" la topicul "Papa-bun" si ajut-o sa ne invete cum se face minunea aia de tort. O sa-l fac numai cand nu-i Virgil acasa ca sa nu-l fac sa sufere (glicemia, deh!)

Quote from: mihail on April 13, 2009, 10:28:52 PM
...............................
Tortul de portocale il face mama mea,nu-i deloc greu ori complicat.Trebuie respectate niste reguli mici.O savorbesc cu ea,lasa-ma te rog o zi sau doua.E cu fundu'n sus.
......................................

mihail

Stiu...n-am uitat,de aceea am si intrebat,"care tort ? " pt. ca se evaporase.
Ai dreptate,e cam selectiva.

Nicol Caloian


einsteinitza

Nicol. eu observ ca se tot codeste ;)
O fi secfret de familie ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Eu l-am avertizat ca o sa-l bat la cap pana o sa ne dea reteta.  :D  ;D

einsteinitza

Raspunde-n doi peri ;D Trebuie sa se roage fruos de sotie, oare cine castiga?? ::) ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

N-am uitat,in general nu uit...dar fiind ceva "turbulente",mi-am zis ca nu mai merita,cu nu a sosit momentul.
Bun,imi cer scuze,am judecat gresit,miine rezolv problema.Camelia nu are nici un merit,maica-mea este autorul.Vorbesc miine cu ea,o sa fie incintata.

cara

Prajitura "Sakura"   ;D