Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

lyana

Fetelor a-ti folosit razatoarea asta pro v careia i se face reclama la telechoping de la media pro ? ca mie mi se pare buna si parca mi-as cumpara-o  ;D astept parerile voastre :-*

cara

nu am modelul asta, am Borner, dar fara ea n-as mai face mancare  ;D

principiul e acelasi, deci eu una ti-o recomand cu caldura!

myky

Quote from: cara on August 12, 2009, 09:11:48 PM
nu am modelul asta, am Borner, dar fara ea n-as mai face mancare  ;D

principiul e acelasi, deci eu una ti-o recomand cu caldura!


si eu tot pe asta o am, o folosesc cu succes la taiat varza, in rest, cam shomeaza.

cara

eu tai totul cu ea:

zarzavatul pt ciorbe, cartofii pai, aschii de morcov, telina, sfecla rosie, ridichi -  pt salate

cred ca vorba de obisnuinta, cred ca n-ai folosit-o indeajuns, de aia nu ti-a devenit indispensabila  ;D

ozimandias

Si eu o folosesc la tot ce e de tocat. Am primit-o acum 12 ani, la nunta, si inca functioneaza perfect.
Iar pentru varza... e mana cereasca (si pentru ceapa pentru fasolea batuta, ca eu pun foooarte multa ceapa).

lyana

Va multumesc mult dragele mele pentru promptitudinea cu care a-ti raspuns , aseara deja am comandat-o,  ;Dabia o astept  :-* :-* :-*

ozimandias

Am facut ceva de mancare super-bun. Fasole pastai (din cele subtiri, rotunde) cu smantana+ou+branza, in cuptor.
Garantat sunt delicioase.

Daca intereseaza pe cineva, 1 kg fasole, 300-400 ml smantana, 3 oua si branza un pic mai mult de 250 g.
Fasolea se fierbe, apoi se aseaza intr-un vas uns cu unt. Separat se bat ouale, se amesteca smantana, se rade branza, se condinemteaza dupa gust si se toarna peste pastai.
La cuptor... acum depinde. Pana se face.

E super-buna, iar legumele nu-s pasiunea mea  ;D

gabriela jalba

Pune-ti poze la razatoarea aia!! ca la voi ma mai uit,dar la teleshoping.....never!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Gabi, ti-am trimis poza in PM.
;)

myky

Quote from: cara on August 12, 2009, 09:48:00 PM
eu tai totul cu ea:

zarzavatul pt ciorbe, cartofii pai, aschii de morcov, telina, sfecla rosie, ridichi -  pt salate

cred ca vorba de obisnuinta, cred ca n-ai folosit-o indeajuns, de aia nu ti-a devenit indispensabila  ;D

deci, io fac ciorba de 3, hai 4 ori pe an.
cartofi pai, se roaga sotul meu de 3 luni sa fac.
da, sfecla rosie o dau prin razatoare.
ridichiile negre ne fac rau.
cam atat. :D :D :D

doina

Si eu o folosesc de cate ori se cere  ;) dar am reusit sa ma tai acum o luna  >:( si nu doare cand  te tai dar dupa ...... :P

cara

pentru ca vreau-nu vreau in fiecare saptamana vine omul cu branza, azi n-am avut nici un fel de chef si inspiratie sa fac ceva din ea asa ca a facut pruncu' desert:

primul strat in tava tapetata: branza + oua + zahar + stafide

stratul doi: blat de pandispan.

dupa coacere, intors cu craca-n sus.  ;D

Nicol Caloian

Sunt sigura ca a iesit ceva bun. Ceva asemanator fac din cand in cand pentru David. El nu mananca decat dulciuri facute in casa asa ca trebuie uneori sa "prestez".


cara

myky, joia viitoare incerc sigur reteta ta. merci.  :-*

myky

Quote from: cara on August 22, 2009, 07:48:57 AM
myky, joia viitoare incerc sigur reteta ta. merci.  :-*

cu placere, sper sa-ti placa!

cara

de buna seama ca-i buna, de vreme ce tu o repeti!  :D  :-*

myky

Quote from: cara on August 22, 2009, 07:57:20 AM
de buna seama ca-i buna, de vreme ce tu o repeti!  :D  :-*

bai, da.
si, ma incanta ca e doar cu un blat, stii tu, caloriile.

Nicol Caloian

Pai este reteta prajiturii pe care am adus-o la Slanic, cu mici diferente la cantitati.

myky

Quote from: Nicol Caloian on August 22, 2009, 11:02:04 AM
Pai este reteta prajiturii pe care am adus-o la Slanic, cu mici diferente la cantitati.

seamana, da.

turturica

Si ma intorc la conserve : cand eram mica, am mancat in zona Sibiului o chestie, care se punea in toate - la cartofi prajiti, la supa, la alte mancaruri, atunci nu-mi placea, dar acum da !
avea suc de rosii, usturoi, cred ca si ardei iute ... stie cineva despre ce e vorba ?

ozimandias

Cred ca Gabi Jalba stie.
Ceva cu ardei, rosii, frunze aromatice mixate in blender si parca fierte... ::)
Intra ea sa ne spuna.

myky

deci, azi am facut pangasius.
si prajit, dar in foarte putin ulei de masline ( in tigaia de teflon), inainte de prajeala l-am dat printr-un sos de lamaie sare si piper si f. putin ulei de masline.
si rulouri, la cuptor, este excelent.
fileul de peste uns cu lamaie, o feliuta de cascaval si 3 masline. rulat prins in scobitori si bagat la cuptor. in tava am pus hartie de copt.
mai nou eu prepar la cuptor si cheftele si snitere.
saptamana trecuta am facut (tot la cuptor) chiftelute de dovlecei.

ozimandias

Deci spune repede cum faci snitelele la cuptor  :o
Familia mea e disperata dupa snitele.

myky

deci fix ca alelalte, dacat ca le bag la cuptor, pe hartie de copt.
maclavaisul il fac din ou, apa (o lingura-doua) si pesmet.
le dau prin el si le bag la cuptor.
eu fac din carne de pui.