cultura ciupercilor

Started by costieanuconstantin, January 07, 2008, 04:09:58 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

NUTRIMOLD,nu Nutribold =)) =))
De la ei, vezi ca au pe undeva un site. Au sediul la Iasi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaela

Buna,
va rog sa ma indrumati cum ar trebui sa procedez in vederea incalzirii spatiului de fructificare. Este prima data cand incerc sa cultiv ciuperci. Sa va explic ce am facut pana acum. Am ca spatiu de incubare un beci 2.5L/2l/2.2h, deci 11 mc, prevazut cu 1 horn pt aerisire minima. Am cumparat miceliu de la Nutrimold-Iasi, 12 kg. Am folosit substrat de ciocalai porumb macinati 0.5 - 2-3 cm, la 15 kg ciocalai umectati si dezinfectati am adaugat 5-600 g ipsos si 500 g miceliu.
Am pus la incubare in saci, la interval de 3-4 zile, in 4 transe (am preparat cate 3 kg miceliu odata, cu cantitatea de substrat aferenta). Temperatura de incubare este intre 18-24C, iar umiditatea este intre 50-70 (azi 18C, 65-70 umiditate). Prima transa depusa la incubare a fost 28.09, iar ultima a fost ieri 08.10.11.
Pt fructificare am alta incapere, 3.5/3.5/2.6h, deci cam 32 mc, izolata cu polistiren pe 2 pereti exteriori, restul tencuita simplu spre interior, si prevazuta cu o fereastra. Inca nu am montat ventilatorul si tubulatura. Am luat un ventilator de 180 mc, si 2 tuburi extensibile de aluminiu  (2buc x 1 m - extensibil 300%). Pe tuburi m-a sfatuit dl Popa de la Nutrimold sa fac gauri a cate 0.5 cm diamentru, paralele cu tavanul, distanta de 50 cm intre ele, si sa folosesc decat un tub extensibil (deci 3 m). Pt evacuare fiind spatiul mic m-a sfatuit sa fac 1-2 gauri in partea de jos a peretelui opus. Pt umiditate la fructificare am o pompa Vermorel.
Insa am o problema cu incalzirea aerului de admisie: daca afara se face frig sub zero grade, cum pot incalzi aerul care intra? Precizez ca nu dispun de posibilitati pentru a achizitiona echipamente scumpe, caut ceva mai putin costisitor si nu dificil de realizat, e posibil?
"Intregul este mai puternic decat suma partilor"

Radu

Bună.

M-aş opri niţel aici... nu sunt bureţar dar nu refuz o ciupearcă prăjită pe tablă, cu o mână de sare. Şi o zacuscă merge.  ;;)
De gust. Dar nu mai mult.

M-a tentat cultura, totuşi, mai ales cum simt că vă tentează pe voi: de frumuseţea culturii în sine.
Cândva am cultivat pleurotus, la saci.
E chinuitor, multă muncă şi mofturi pentru o producţie slabă energetic, nerentabilă (prefer slana cu ceapă  :-bd) şi în plus, mai trebuie şi caftite ca să producă (pe bune!).


Mihaela: Dacă dl. Popa te-a sfătuit să dai găuri în perete, în partea de jos şi să faci găuri paralele cu tavanul în burlan (să mor, m-am dus în beci să văd cum pot fi nişte găuri paralele cu tavanul şi n-am văzut nimic), a fost pentru că probabil se gândeala faptul că aerul cald care intră urcă pri convecţie prin fiecare gaură, gradat, ieşind apoi răcit pe la bază.  =))
Mare dreptate are.

Hai să le luăm la rând:
- ciupearca face mofturi la variaţii de temperatură. Îţi trebuie vetilator cu aer cald, eventual termostatat. Poţi face aşa ceva şi artizanal, pe principiul chestiei ăleia de-şi uscau cucoanele părul cu el, phoen parcă. Îţi trebuie o "rezistenţă" de reşou pusă în formă de elice sau melc după ventilator şi un circuit de alimentare care să-ţi asigure tesiunea în funcţie de temperatură. N-am idee dacă există aşa ceva pe piaţă, dar se poate face uşor.
- ciupearca face mofturi la curent. Un debit de 180 mc (pe oră, sper!) la spaţiul tău ucide ciupercile ca pe muşte date-n nas cu DDT. Nici nu-şi mai amintesc de pădurea în care-au întins miceliile. Poate de aceea dl Popa spune să trimiţi jetul cald spre tavan. (dacă beciul e sub casă, încălzeşti locuinţa şi ai un câştig din pierdere  :-\). Din experienţă însă, îţi sugerez să aeriseşti la nivelul substratului. Şi să reduci debitul, eventual subalimentând ventilatorul (dacă tot îl ai... ). Un debit de 2 mc la 1 metru pătrat de beci ar fi mai mult decât ok. La tine, 50 de metri cubi pe oră e ok.
- Dacă am înţeles bine, vrei să cultivi în beci. Pegăteşte-te pentru phorideae, sunt un coşmar.
- Sporii ciupercilor nu stau locului nici să-i împuşti. Ai nevoie de un filtru la aerisire (la evacuare). Din vată, cel mai ieftin. Altfel, se mai trezeşte omenirea că moare de sporii luaţi de curent din beciul tău în loc să moară de moarte naturală prin coliziune cu un asteroid.  +ham

Serios: dacă vrei să faci o afacere din asta, spaţiul e mult prea mic şi nu rentează. Pentru familie... nu merită să strici beciul. Mai bine desenează copiii ceva, pe pereţi, şi le povesteşti de Altamira. Şi vii la Agapia la cules de hribi.  +hug
(am pile la călugări)

Tot serios: sunt 20 de ani de când am încercat ciupercile ca afacere. E rentabil în unele perioade dar ai nevoie să îţi asiguri piaţă, e pretenţios, cere multă muncă, efectiv te dedici numai chestiei ăsteia... plus spaţiul corespunzător. Poate greşesc, aştept să fiu luat de urechi.... dar nu poţi, aici, să începi cu doi saci producţie şi să te dezvolţi.

oana tudor

Autor, va pot pune la dispozitie cartile dorite cu expediere prin posta cu plata ramburs. Preturi intre 15-27 ron + taxa postala. www.ciupercile.ro   Totul despre ciuperci cu dr. ing. Ioana Tudor, tel. 0745420536

einsteinitza

Foarte interesant, felicitari. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaela

Quote from: Radu on October 10, 2011, 11:31:23 PM

Bună.
Radu, iti dai seama ca daca m-am apucat de treaba asta nu pot sa dau inapoi acum cand sacii sunt aproape albi, si, indiferent de experienta celorlati, vreau sa am si eu propria experienta  +ham. Pt inceput am si eu nevoie de sfaturi, orice remarca a unui (ex)cultivator e binevenita. Am inteles deci ca ventilatorul 180 mc este prea puternic, chiar intentionez sa incerc sa il schimb cu unul de putere mai mica, eventual cu trepte de viteza. Cat despre rezistenta instalata dupa ventilator, nu prea inteleg eu ce si cum  ???dar sper ca electricianul sa priceapa. Filtre contra sporilor va trebui sa am, ca si la admisia aerului de afara. Camera de fructificare nu e tot un beci, ci o magazie prevazuta cu un geam: crezi ca le pot asigura necesarul de aerare prin deschiderea geamului (prevazut cu filtru tifon + vata), sau sa pun totusi un cooler  mic?
Am inceput si eu cu spatiul asta ca sa vad cum ma descurc, si daca merge... mai vedem, poate calugarii tai de la Agapia ar putea sa-mi cumpere din ciuperci, daca nu, cumpar eu hribi de la ei  :). Oricum, iti sunt recunoscatoare ca mai in gluma, mai in serios, mi-ai spus niste chestii... astept noi sfaturi (la obiect).

"Intregul este mai puternic decat suma partilor"

Radu

Am încurcat eu magazia cu pivniţa. Mea culpa. E ok.
Un cooler e bun. Asta am folosit şi eu, cam la acelaşi volum şi merge foarte bine. :-bd

Mihaela

Quote from: Mihaela on October 09, 2011, 09:52:50 PM
Buna,
va rog sa ma indrumati cum ar trebui sa procedez in vederea incalzirii spatiului de fructificare. Este prima data cand incerc sa cultiv ciuperci. Sa va explic ce am facut pana acum. Am ca spatiu de incubare un beci 2.5L/2l/2.2h, deci 11 mc, prevazut cu 1 horn pt aerisire minima. Am cumparat miceliu de la Nutrimold-Iasi, 12 kg. Am folosit substrat de ciocalai porumb macinati 0.5 - 2-3 cm, la 15 kg ciocalai umectati si dezinfectati am adaugat 5-600 g ipsos si 500 g miceliu.
Am pus la incubare in saci, la interval de 3-4 zile, in 4 transe (am preparat cate 3 kg miceliu odata, cu cantitatea de substrat aferenta). Temperatura de incubare este intre 18-24C, iar umiditatea este intre 50-70 (azi 18C, 65-70 umiditate). Prima transa depusa la incubare a fost 28.09, iar ultima a fost ieri 08.10.11.
Pt fructificare am alta incapere, 3.5/3.5/2.6h, deci cam 32 mc, izolata cu polistiren pe 2 pereti exteriori, restul tencuita simplu spre interior, si prevazuta cu o fereastra. Inca nu am montat ventilatorul si tubulatura. Am luat un ventilator de 180 mc, si 2 tuburi extensibile de aluminiu  (2buc x 1 m - extensibil 300%). Pe tuburi m-a sfatuit dl Popa de la Nutrimold sa fac gauri a cate 0.5 cm diamentru, paralele cu tavanul, distanta de 50 cm intre ele, si sa folosesc decat un tub extensibil (deci 3 m). Pt evacuare fiind spatiul mic m-a sfatuit sa fac 1-2 gauri in partea de jos a peretelui opus. Pt umiditate la fructificare am o pompa Vermorel.
Insa am o problema cu incalzirea aerului de admisie: daca afara se face frig sub zero grade, cum pot incalzi aerul care intra? Precizez ca nu dispun de posibilitati pentru a achizitiona echipamente scumpe, caut ceva mai putin costisitor si nu dificil de realizat, e posibil?

"Intregul este mai puternic decat suma partilor"

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu


Rux


Mihaela

Buna din nou.
va mai tin la curent cu ciupercile mele: pana la urma, nu am mai folosit deloc ventilator, deocamdata am putini saci, 6 de vreo 3 zile si azi am mai adus inca 6. Am gresit sau nu cu renuntarea la ventilator? Ventilatia o asigur prin deschiderea ferestrei cate 10-30 minute de 3-5 ori/zi cand e mai cald.
Cu lumina e o alta poveste. In indicatiile de specialitate scrie 8-10 ore /zi, eu una de vreo doua zile tin si noaptea un bec de vreo 40 W aprins (neon), ce se poate intampla rau? astept sa ma invatati...
Iar cat despre umiditate... dimineata si seara torn pe pardoseala (din beton) cate 10 -12 l apa fierbinte, si am o pompa Vermorel cu care ud sacii si primordiile (acum deja sunt ciuperci unele).
Temperatura e naturala, adica vreo 12-15 grade in camera respectiva.
Atases o poza-doua, poate imi spuneti daca e ok, pot culege in 48 ore ciupercile care arata asa? sau mai trebuie sa mai creasca? si nu stiu de ce au piciorul cam lung, asa o fi la pleurotus ostreatus? ??? sau fac eu ceva gresit?
"Intregul este mai puternic decat suma partilor"

einsteinitza

Mihaela, bravo! Exista o sectiune a TM cu ciuperci, nu nu stiu daca mai e activa dar macar ai material de citit.Bineinteles, te rugam sa scrii si aici, e foare interesanta experienta ta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaela

Multumesc, Einsteinitza! 
eu am incercat initial sa imi creez user acolo, in acea sectiune TM privitoare la ciuperci, dar nu am reusit (greseam eu ceva, sau nu mergea site-ul atunci); si am crezut ca nu mai e activ. Dar acum am incercat iarasi si am reusit sa imi creea user (mihacvu acolo, caci "mihaela" era luat de altcineva).
Voi posta acolo problemele mele legate de ciuperci, si va voi mai vizita si pe voi, evident!
Toate cele bune tuturor! :-bd
"Intregul este mai puternic decat suma partilor"

einsteinitza

Bafta, sa-ti iasa proiectul cat mai bine. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Nu, doar le admir frumusetea galbena, apoi le jumulesc si le arunc prin gradina :D ... si iau la cunostinta ca pun prea multa apa la croton  =))

einsteinitza

In primavara incerc din nou cultura ciupercilor pe busteni.M-am mai documentat, sper sa iasa de data asta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela61

si pe mine m-ar interesa sa cultiv pleurotus pentru uzul familiei deci te rog Es daca stii ceva mai mult sau cei care stiu si vor sa spuna si altora sa scrie mai in detaliu cum se face.

einsteinitza

Nu-i chiar usor.
Dar merge.
Se taie pomi de 12-18 cm diametrul, primavara, cand incepe sa urce seva. Se comanda de la o firma de miceliu dopuri inoculate cu pleurotus. Se dau gaurile in butuci, in forma de diamant, pe toate partile.
Se baga intr-un sant de pamant si se acopera, undeva la umbra.Vara acolo se uda bine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Intradevar nu prea suna usor.  ::)
Nu aveti vreo padure prin apropriere? Ma gandesc ca puteti sa incercati sa-i culegeti gata facuti, tot eco sunt.
Si-i frumos la o plimbare de cules ciuperci.

gabriela61

e adevarat ca nu e usor sa le cultivi dar e interesant si e bine de stiut pentru ca nu se stie cand poti sa aplici ce inveti.

Căpşună

Mie imi plac doar ciupercile champinion.
Sunt frumoase si cele din poza, dar nu imi plac.
Oricum nu cred ca as reusi sa le cultiv, sunt mai greu de cultivat decat legumele.

einsteinitza

Mie cele champignon mi se par cel mai fade, fara arome de ciuperci  adevarate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro