Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

vivi23ro

Flordel e suppperba gardenia. la mine nu a mers desi e bestiala la miros si imi place

vikcelmic

 +rsp Flordel. Gardenia a fost a doua mea planta de interior de data mai recenta, dupa Spatiphyllum si dupa multi ani in care renuntasem la plantute. Asa de tare mi-a placut, am luat-o din Metro, mirosea de ma scotea din minti, dar n-a tinut decat o vara. Statea in soare, vai de capul meu , dar mai ales al ei, ce stiam eu cum se creste o planta atat de fumoasa. Nu ma intelegeti gresit, nici acum nu stiu, de asta nici n-am mai incercat , de frica, parca am mai zis odata pe la Azalee.
Tu de cand o ai si ce vraji ii faci, vorba lui Rux, ca sa fie asa de frumoasa si bogata?

geodezia


flordel

Multumesc doamnelor si domnilor!
Sa va spun cum am facut cu dansa (poate foloseste celor care isi doresc planta asta).
Eu o iubesc fiindca miroase demential...
Am cumparat acum 2 ani de la florarie o gardenie, dar m-am uitat intai la ea si am ales una care parea ca are 3 tulpini. Am adus-o acasa si primul lucru care l-am facut a fost sa o desfac in 3, a mers, chiar erau 3 tulpini cu 3 radacini.
Le-am plantat cu pamant cu rhododendroni. Aici atentie, este o planta acidofila.
Eu cam uit s-o ud, chiar ajung frunzele sa se mai pleosteasca cateodata.
Atunci o ud, dar din cand in cand dizolv granule pentru hortensii intr-o sticla de apa si apoi ii pun apa.
Are lumina multa.
Cam asta e, nimic neobisnuit sau greu.
Sa confirme Pene, ca si ea are una superba...

penelopa

Confirm! ;;) ... desi, mie nu mi-a dat prin cap sa-i pun  granule pentru hortensie  +rsp
A mea e cam purie la cei 9-10 ani ai ei. ;) Anul asta poate o tund si-o inmultesc. Daca-mi iese experimentul,  va dau de stire. :)

doinabacau

   Sa va traiasca minunatiile,sunt de vis! Gardenia mea are prima floare,nu e mare,dar arata bine. Din pacate nu pot sa o pozez! Mai are multi boboci,poate se rezolva intre timp! Si nu i-am pus ingrasamant,bazandu-ma pe mranita din compozitia solului,care e cam... vechisor!

sicamin

Au inceput sa infloreasca deja ,cei mai tinerei hibiscusi.


Codruta

Foarte frumos din partea lor. Sa o tina tot asa!

emilia68

Ce frumosi sunt! +apl

Mai ales primul..are o culoare superba :-bd si citi boboci are!!!
Sa te bucuri mult de ei.

geodezia

foarte frumosi Sica . sa fi fericita !

sicamin

Va multumesc fetelor  +hug .Ma bucur cel mai mult ca am inceput incet incet sa refac numarul de hibi ,dar inca i-mi pare rau de "copaceii" pierduti .
Acum am mai mult din acestia prinsi din lastari pusi de mine ,dar si primiti  :-* +hug .

Nicol Caloian

Sica, primul seamana cu unul din ai mei dar care asta vara tare a fost lenes.  Mi-a inflorit si la mie cel piersica dar n-am fost acasa sa-i fac poza, iar a doua zi deja isi strangea petalele.

doinabacau

       Am cumparat in toamna un abutilon megapotamicum si dupa ce i-am ciupit varful,l-am asezat la un geam insorit,suprapunand ghiveciul,fiindca locul era deja ocupat. Acum s-a ramificat putin si azi s-a deschis primul clopotel:
     
      http://doinabacau.sunphoto.ro/Un_mic_martisor-2011/32454902

geodezia


sicamin

Doina ,frumos si harnicut ,megapotamicul tau !
Geodezia ,clivia e la prima inflorire?
Ce bine ca ai zambile in casa ,ca in gradina sant inca sub zapada.
La mine doar hibi deocamdata,dar 4 flori am avut azi. +dns


paraschivvvv

Sicamin superbi hibi;sa o tina tot asa;Geodezia clivia ta are floarea combinata roz-alb?(asa mi se pare mie ,ca nu este clasica portocalie sau citrina sau din cauza luminii ,oricum splendida)

geodezia

la mine toate sunt ciudate este potocalie da din cauza lumini e mai ciudata . am zambilele in casa si miroase asa frumos pe sala ca sunt vreo5 albatre inflorite

paraschivvvv

 Geo multumesc pentru raspuns si sa te bucuri de floricelele ei cat mai mult trimp.

geodezia

sper sa stea mai mult inflorita  ca de o luna se chinuie sa infloreasca si uite ca ma bucurat taman acu

DanaT

Pentru ca am cam ramas in urma sa prezint si eu ce a mai inflorit pe la mine in iarna asta.
2 ciclameni ce sunt singurele plante acidofile ce se incapataneaza sa se simta bine la mine. Au deja cativa ani vechime...
 
o camelie, care dupa ce si-a adus bobocii in starea asta s-a descotorosit de ei. Nu stiu unde am gresit, planta e foarte bine mersi, acum are multe frunze noi

o murraya care si iarna imi umple casa de miros spre bucuria mea

spatiphilium, o planta care suporta foarte multe in viata ei...

iar acum si clivia...


Rux


doinabacau

     Felicitari pentru frumusetile voastre!
     Dana,iarta-ma te rog,nu are pui murraya?

GetaV

Dana la camelie cad bobocii pt. ii uzi prea rar ,sau la diferente de temperatura

paraschivvvv

Dana cum procedezi cu muraia sa infloreasca( la mine nu a inflorit niciodata);iar clivia ta in interiorul floricelelor este verde sau galbena( in poza ta se vede verde)

DanaT

Geta, mersi, de la udat inseamna ca i s-a tras cameliei. De stat a stat pe balcon unde a avut 13-14 grade tot timpul.  Dar de frica sa nu le ud prea tare si sa-mi putrezeasca radacinile eu pe plantute le cam tin pe uscat.
La murraya nu-i fac nimic in mod deosebit. Sta in casa, la 19-20 de grade, cand vine primavara o mut pe balcon. Nici a mea nu a inflorit primii vreo 3 ani aproape, timp in care a crescut fara sa ramifice. Cand s-a simtit ea bine s-a apucat de inflorit si ramificat. De atunci infloreste tot timpul, fie vara, fie iarna.
O sa verific acasa sa vad daca dumneaei clivia e verzulie sau galbena pe interior.