Smochinul

Started by penelopa, May 25, 2007, 01:08:38 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

stai linistita ca si eu am topait de bucurie desi am 3 si sunt mari rau
2 dintre ei  sunt de cativa ani roditori


gentiana

mama.i-ai luat cort lux,da unde-i veranda? ;D
de fapt mor de invidie,trebuie si eu sa-i inzestrez pe ai mei cu "casuta"
o intrebare!
tu ii tai inainte de ai "imbraca"?

hapylica

Normal se taie dar al meu nu a avut nevoie anul asta,la anul sigur il voi taia.Cand se va ingrosa  va trebui sa-l izolez pe verticala :)
In toamna am bagat la boxa in ghiveci doi smochini la 2 m sa vad cum rezista si de teama gerurilor mari care se anunta in iarna asta ;)

gentiana

Ai mei au 3m inaltime si 2m diametru,fiecare

claude

Da' de ce ii taiati? Au nevoie de taieri de rodire?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

Ca sa-i poti inveli
La cat de mari sunt n-ai cum sa-i protejezi si ingeata si tot ii tai primavara daca vrei sa mai alegi ceva de ei
Din cate am observat eu ,oricum fructele apar pe crengile noi

claude

Aha, asta e bine de stiut, ca rodeste pe lemn nou. Eu inca nu m-am documentat prea bine, l-am plantat abia anul trecut, era pitic, 30 cm dar pot sa spun ca a fost totusi un erou, a supravietuit iernii trecute,neprotejat, nici nu credeam, dar a inmugurit  de la baza iar pana toamna au crescut 2 lastari de 1 metru si doi ceva mai mici. Acum l-am invelit. Daca va fi ok la primavara, o sa ma documentez un pic despre cum e treaba cu ei.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

Mie dupa anul trecut mi-au cam inchetat si am taiat pana la rasul pamantului si anul asta au crescut pana la 3 m

claude

Ai tai sunt din cei ce se coc mai timpuriu? Cu fruct verde sau violet?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

Galben
As vrea si violet,dar deocamdata nu stiu de unde
Doar daca se ingalbenesc au dulceata si parfumul maxim
Daca e cald(ceea ce anul asta n-aprea fost pana in iulie) cam in august se coc primele fructe
N-as zice ca e varatic
Ai mei (ca-s 2 buni si unul care nu vrea sa faca nici un fel de fruct desi il am de vreo 6 ani) sunt protejati ca-s intre case

claude

Mda, si eu as vrea violet si am auzit ca exista niste soiuri mai rezistente la ger, dar nu stiu unde s-ar gasi, pe la noi nu am vazut pana acum. Dar al tau e mai timpuriu decat al meu. Fructele smochinului de la care am eu pui se coc la sfarsitul lui septembrie.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

Eu am doi pitici, plantati in urma unei comenzi pe un site francez, tarziu in toamna lui 2009. Au trecut iarna neprotejati iar in primavara au rasarit, unul mai repede, celalalt mai greu. De crescut insa au crescut foarte putin- cam 50 cm unul si vre-o 30 celalalt si au facut cate o smochina, nu stiu ce s-a ales de ele.
Deocamdata nu i-am protejat.

myosotis

Quote from: hapylica on December 13, 2010, 03:02:16 PM
http://picasaweb.google.com/lh/photo/12lLbUAwCYGMOmDZXG6QMQ?feat=dire
Asa arata smochinul meu imbracat in haine de iarna +dns
Crezi ca va fi bine cu prelata ? Ii da voie sa respire ?

sicamin

Pe ai mei nu i-am protejat decat putin la radacini ,ca le-am pus niste scoarta.Mie mi-ar trebui niste "corturi" ca sant si inalti si lati  :D .

einsteinitza

Si mie prelata aia mi se pare periculoasa, mai e si inchisa la culoare, va atrage toata caldura.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Bine, Elfuto, ca lansasi "bomba" cu taiatul smochinilor abia dupa 7 pagini de @smochineala@  :(
Nu puteai sa spui de anul trecut ??? ... bine, ca oricum imi inghetau smochinii dupa o iarna asa grea.
Uite, ca acum n-am reusit sa-i invelesc cu coceni. Daca imin scapa vecina cativa snopi de coceni de la vaca ei, poate-i fac freza smochinului mai mare. ;)

claude

Aha, acum am priceput treaba cu cocenii  ;D in zona mea, tulpinilor de porumb li se spun tulei, nu coceni. In schimb, eu zic coceni la chestia ce ramane dupa ce dai jos boabele de porumb de pe stiulete! Greu e cu regionalismele astea!  :D
Cei de la care am luat eu smochinul nu-l protejeaza niciodata, dar il au plantat in apropierea caseialda, ci, poate asta il ajuta.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

hapylica

La prelata (este din polietilena)o sa-i dau gauri cu foarfeca .Metoda cu ingropatul am preluat-o de la Danero,este primul an cand fac asta,s-are putea sa dea rezultate. ;)
Sica ai tai sunt mari si tare aratosi,sigur facem un schimb la primavara ??? Cea mai importanta treaba este locul de plantare in gradina,sa aiba o minima protectie.La mine nu prea am cladiri,doar o casuta de vara (o duba metalica de masina de paine 5*2m acoperita cu placi)in rest cam bate vantul +dns
La noi se zice ciocalai la ce ramane diupa ce cureti boabele,cocenii sunt coceni :D

stefana

Quote from: claude on December 13, 2010, 10:32:16 PM
... a fost totusi un erou, a supravietuit iernii trecute,neprotejat... Acum l-am invelit.
Pai daca a supravietuit anul trecut neprotejat, de ce l-ai invelit acum ?
Asa arata in asta seara smochinul de langa Polizu. Nu pare sa fi fost coafat.
Si asa arata anul trecut in vara (anul asta parca nu l-am mai fotografiat vara)

claude

Iarna trecuta a inghetat pana la nivelul solului. Iarna asta l-am protejat pentru ca daca in fiecare an o ia de jos nu mai ajung sa mananc smochine in vecii vecilor ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Iarna trecuta si la mine au ingheta pana la nivelul solului ambii smochini, desi i-am imbracat in coceni (la cel mare ii ramasese crengile din varf neacoperite). Deci, cand e sa inghete ... ingheata, oricum!

flordel

Ce bine de voi ca macar are ce ingheta, la mine un muncitor care s-a gandit sa faca curat in gradina (cand inca era casa in constructie) l-a scos pur si simplu ca a zis el ca-i o balarie crescuta mare. >:(

einsteinitza

 :D :D :D
La mine sotul intr-o seara tarziu, nu vedea luminle de-a lungul aleii, si eu ma plansesem ca au inceput sa creasca buruienile. S-a dus si a scos toate buruienile mari de langa alee, care e foarte lunga. De dimineata era foarte mandru sa observ ce frumos arata marginea aleii. Eu era sa fac infarct, fiindca imi disparusera vreo 30 de tufe de levantica ;D +hypno +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

La fel ca si la Penelopa partenerii nostri sunt departe de gusturile noastre +ham.Contrariile se atrag :) A mea sapa tot ce misca ,cica sa fie pamantul negru ??? Din aceasta cauza sotia mea de un an de zile nu a mai calcat in gradina de la Amara ,decat de 2 ori in plimbare :D