Viata secreta a plantelor - adevar sau Science-Fiction?

Started by Erwin, April 15, 2008, 10:57:57 AM

Previous topic - Next topic

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Trofin Petrina

http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

lala

Foarte interesant si adevarat!Tot ingrijind plante,am constatat ca reactioneaza.De exemplu,am un cactus pe care il cam neglijez(spinii nu prea sunt feng shui) si infloreste abundent toata vara-parca imi spune:"vezi ce stiu eu sa fac si tu nu-mi dai atentie"!!!!!

gabriela jalba

foarte bun subiectul deschis! cind o sa am timp o sa postez si eu ceva interesant.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

deci de aia medinilla mea nu vrea cu nici un chip sa se faca frumoasa?
ca m-a auzit zicand ca n-o iubesc?  :o

maine cand o ud am sa ma prefac ca vorbesc la telefon cu erwin si-i spun ce frumoasa e si ca is sigura ca o sa infloreasca si-o sa fie cea mai faina medinilla din tara!  ;D

Erwin

Pe cand ma bucuram ca maine ma suni, am citit mai atent cuvintele ma prefac   ;D ;D ;D
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

ma prefac pentru floare, ma' baiete!
deci io o sa te sun de-adevaratelea si o sa zic alea de mai sus ca sa auda medinilla, ma-ntelegi?  :-*

ozimandias

Cara draga, nu gasi asa scuza ca sa-l suni pe Erwin. Plnta sigur va simti "minciuna" si va reactiona in consecinta... Poate pe Erwin ai sa-l poti "pacali" insa plantle.... au neste simturi extra-senzoriale... ;D
Dar eu, care-mi iubesc streptocarpusii mai mult ca pe oricare alta planta.... Eu unde gresesc? A.... cred ca-i sufoc cu dragostea mea... :-\

Erwin

Ozi, da-le si tu un pic de libertate, poate poate vor inflori mai mult ;D ;D ;D
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela iuliana

E foarte adevarat articolul,si eu cred cu tarie asta :).Multe dintre cunostiintele mele mi-au spus ca aveau unele flori de care nu mai erau multumite si cind incepeau cu amenintarile,se trezeau in scurt timp ca erau pline cu flori ;).Asa ca sigur au sentimente,sunt exact ca copii,daca ii ingrijesti ,le dai hrana si dragoste cresc ff frumos si te rasplatesc cu frumusetea lor. :)

martipan

Da,e adevarat in opinia mea...am citit acum muuulti ani de un studiu in care au conectat o planta la un aparat care monitoriza raspunsurile chimico-electrice din planta(parca  ;D) si atunci cand cercetatorul s-a gandit ca ar vrea sa arda una dintre frunzele plantei cu o bricheta,aceasta a avut "o reactie violenta" ... iar acum,tu ai gasit un articol cu nenea ala ca sa-mi confirmi inca o data ceea ce citisem mai demult ;) sigur ele simt mai mult decat banuim noi  :D !

Erwin

Quote from: gabriela iuliana on April 16, 2008, 11:57:58 AM
E foarte adevarat articolul,si eu cred cu tarie asta :).Multe dintre cunostiintele mele mi-au spus ca aveau unele flori de care nu mai erau multumite si cind incepeau cu amenintarile,se trezeau in scurt timp ca erau pline cu flori ;).Asa ca sigur au sentimente,sunt exact ca copii,daca ii ingrijesti ,le dai hrana si dragoste cresc ff frumos si te rasplatesc cu frumusetea lor. :)

Nu va suparati pe mine; eu iubesc tare mult florile, dar nu cred ca infloresc mai bogat daca le ameninti. :D
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

martipan

Eu ma gandeam ca mai degraba infloresc daca le alintam si le vorbim frumos :D :D :D :D :D!

cara

bre, io marturisesc ca n-am vorbit vreodata cu ele!
asta ar mai lipsi, sa ma auda colegu' dimineata vorbind prin casa singura! ar chema salvarea!  :D

dar e drept ca ma trezesc zambind si mi se umfla pectoralii daca vad un boboc despre care nu stiam, sau daca vad una inflorita peste nopate.

daca ele chiar simt asta nu stiu.  ::)

Nicol Caloian

In mod sigur, Cara. N-ai vazut ca reactioneaza si numai la un gand, la o intentie neexprimata.

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

leonard

Dumitru Constantin Dulcan, spune in cartea domniei sale, Inteligenta materiei, ca ne infratim cu orice este viu in univers, inclusiv cu plantele.
"Inteligenta materiei" este o carte in care, pe baza cercetarilor care se desfasurau in lume, dar si pe baza propriilor sale cercetari, Dumitru Constantin arata faptul ca in spatele aparentei solide a materiei exista un principiu energetic si informational care organizeaza universul in formele pe care le cunoastem. Ca dincolo de obiectele mecanice ale lumii mai exista ceva, o esenta inefabila, greu de cuprins in conceptele obisnuite despre materie, care constituie adevarata baza a universului cunoscut." 

popgeo

Nu e science fiction.... plantele si animalele au simturi foarte dezvoltate.  Noi sintem cei care ne-am pierdut  sau uitat abilitatea de a detecta  fluxurile energetice care poarta informatia in mod nativ.

Noi sintem cei orbi chiar daca avam ochi..... si nu putem vedea dincolo de o suprafatza sau aparentza  decit  in dupa mult antrenament sau  poate cind ne amintim ca putem  si mai ales cum.