Plante care purifica aerul

Started by gomez99, September 17, 2008, 02:52:30 PM

Previous topic - Next topic

gomez99

Un studiu efectuat de NASA cu vreo 10 ani in urma, a scos in evidenta o serie de plante capabile sa filtreze noxele din aer. Principalii compusi urmariti au fost benzenul, formaldehida si tricloretilena. Conform NASA, ar fi de recomandat distribuirea a 15-18 astfel de plante mature, intr-o casa cu o suprafata de cca 160mp, pentru a mentine aerul din locuinta in nivelul de noxe acceptat de catre normele americane de mediu.

Acu depinde si ce aer intra pe fereastra.

Am copiat lista din raportul respectiv si o postez mai jos. Plantele sint listate in ordinea eficientei, dupa denumirile stiintifice, ca sa se evite confuziile. Lista contine unele plante cu varietati specifice, dar eu cred ca se poate omite un astfel de amanunt, pentru ca, probabil, diferentele sint foarte mici, evidentiate in urma unor masuratori riguroase.

Hedera helix, Chlorophytum comosum, Scindapsus aures or Epipremnum aureum, Spathiphyllum 'Mauna Loa', Aglaonema modestum, Chamaedorea sefritzii, Sansevieria trifasciata 'Laurentii', Philodendron oxycardium, syn. Philodendron cordatum, Philodendron bipinnatifidum, syn. Philodendron selloum, Philodendron domesticum, Dracaena marginata, Dracaena fragans 'Massangeana', Dracaena deremensis 'Janet Craig', Dracaena deremensis 'Warneckii', Ficus benjamina, Gerbera jamesonii, Chrysantheium morifolium, Ficus elastica.

unele dintre plantele de mai sus contin principii toxice sau alergogene (iedera, filodendronul)

Eventual, poate cineva face rost de niste poze clare (proprii, ca sa nu avem probleme de copyright) ale plantelor astora, ca sa si le vedem.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

myky

interesant, si nici nu sunt asa pretentioase!

Nicol Caloian

Am eu aglaonema si spatifilum

[attachment deleted by admin]

myky


Nicol Caloian

Are un pui si daca vrei ti-l rezerv, dar abia la primavara cand o sa-i schimb pamantul.

vernil

Eu stiam ca cele mai bune in casa omului sunt feriga si clorophitum.

larisa

si eu stiam ca feriga combate energiile negative si e bine sa o ai in apropierea patului unde dormi pentru un somn linistit ,asta chiar am experimentat .Sotul meu suferea de migrene,in urma unei transfuzii de singe ,si de cind am feriga in dormitor au mai cedat , adica timpul cind apar s-a lungit semnificativ,nu mai stiu bine cine mi-a trimis ca a mea o innecase sotul ,Simona ,de la Ploiesti ,parca dar nu stiu sigur ,oricum ii multumesc inca odata
Nu stiu daca purifica aerul la propiu ,dar Indrusaimul ,sau pelargonium odoratisum, improspateaza aerul cu mirosul de lamiita ,doar sa o atingi

myky

spatiphilum, cica e bine sa stea pe langa televizor

Fleurf

 Eu de aloe stiu ca absoarbe radiatiile si e bine sa-l pui pe langa aparatele care emit radiatii: calculator, televizor etc.
De feriga am citit ca cel mai bine creste in locurile cu radiatii telurice cee ce pt noi este nefast, deci ar trebui sa pozitionam patul departe de locul unde creste bine o feriga.

gomez99

Mai trebuia sa adaug si informatia asta, numa ca nu am avut timp, da uite ca pun acus. E tot o compilare, eu nu am pregatire in domeniul asta. Da cum spuneam mai devreme, conteaza mult si ce intra pe geam.

Tricloretilena este un compus al celor mai multe produse de degresare, curatare dura, vopseluri, lacuri, cerneluri, adezivi, acoperiri plastice. Afecteaza in special ficatul.
Mobila noua, aparatura electronica (lacurile de protectie depuse pe componente si placi), degresantii duri, suprafetele proaspat lacuite, unele acoperiri plastice tip melamina, degaja aceasta substanta.

Benzenul este o substanta folosita in industria vopselurilor si detergentilor. Mai e prezent in diversi solventi, mase plastice, cauciuc. Daca ati adus un covor nou in casa, sau daca ati instalat parchet laminat, concentratia de benzen din aer va creste. Veti gasi benzen si in unele deodorante si parfumuri.

Formaldehida este omniprezenta in aerul din locuinte. Este principalul compus din rasinile industriale folosite in aparatura casnica si mobilierul melaminat, in spumele izolante, in placile lemnoase aglomerate, in produsele casnice de curatat podele si mobilier, precum si in majoritatea produselor folosite la intarirea/conservarea tesaturilor (covoare, stofa de mobila), unele apreturi, in solutiile de curatare chimica, in pastele hidroizolatoare, si in fumul de tigara.

E de retinut "efectul de casa noua", vaporii combinati care se degaja din materialele noi, folosite la constructia si mobilarea unei case. E un miros care mie imi place mult, dar care se pare ca nu este asa de benefic. Trebuie sa mai tinem seama si de ferestrele tip termopan, ale locuintelor moderne.

Desigur ca nu trebuie sa intram in panica daca ne-am luat un monitor nou, da e bine de stiu toate astea, fiindca efectele sint cumulative pe termen lung. O drumetie la munte din cind in cind, nu strica.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

stefana

Sau macar pana la Slanic  ;D
De remarcat ca plantele astea "purificatoare" sunt si foarte rezistente la greselile de ingrijire  :D.

cara

Quote from: stefana on September 18, 2008, 11:57:04 AM
Sau macar pana la Slanic  ;D.


deci da, cine vrea sa se purifice musai tre' sa mearga la slanic de doua ori pe an!  :D
io deja am plamanii afectati ca am lipsit in mai  ;D

penelopa

Băăăi, gagici! Ce tot cârtiţi atât? Voi vă puneţi cu NASA ?  ;D

Eu sunt NASA-istă din ...instinct primar ( :D): am  toate dracaenele posibile, am 2 feluri de clorophiţi, am spatyphilium, am hederă, am şi ferigi, n-am philodendroane de-alea că nu-mi plac şi-am fost şi la Slănic   ;D

vernil

Clar! O declaram pe Pene cea mai tare din musuroi! Le-a facut pe toate si le are pe toate, mai putin philodendroanele, care nici mie nu-mi plac. D-aia o declar cea mai tare  ;D. Voi faceti ce vreti!


myosotis


myosotis


vernil

uite o uriasa clorophitum (sta pe holul blocului)


Fleurf

 Interesanta ideea de a-i lega in sus smocurile care ar fi trebuit sa atarne!

vernil

Sunt foarte mari tijele cu lfori, calca lumea pe ele. Am pus alaturi un ghiveci pentru violete, ca sa se vada diferenta.

nico.agat

         Poluarea este fenomenul care trebuie combatut prin orice mijloc . Unul este reprezentat de plante care sunt in casele noastre astfel: Kalnchoe si cactusii reduc poluarea magnetica si sunt recomandati langa calculator si TV.      Spathiphyllum sau Crinul pacii depolueaza tot ,umezind aerul si parfumandu-l.     Filodendronul capteaza substanta nociva cu care se trateaza lemnul mobilelor.   Iedera absoarbe benzenul din vopsele si        ''''''''''' fumul de tigara''''''''''''''''.  Aloe  si Ficusul absorb formaldehida din subst. izolatoare ,diversi adezivi din spatele covoarelor si incaltamintelor.  Dracaena si ae absoarbe benzenul si tricloretilena. 

penelopa

Quote from: myosotis on September 21, 2008, 01:28:52 AM
Dracaena deremensis "Warneckii"



Myo,  o astfel de dracaenă am cumpărat de curând. Arată întocmai ca în poza ta.
Ce ştii despre ea? Ar trebui s-o transplantez în alt ghiveci şi  în alt pământ ? Acum are pământ foarte poros. Îi merge bine şi chiar se vede că a mai crescut  de o lună de când o am.

vernil

Pene, ai grija la mariema vasul in care transplantezi draceana, creste functie de marimea vasului! Asta este valabil in cazul mai multor plante, acum imi amintesc doar de spatiphilium, dar sunt mai multe. Eu am patit-o cu ele, uite-te la poza cu clorophitumul meu  ;D

myosotis

Dracaena iubeste radacinile inghesuite. Vernil, daca vrei sa spui ca planta va ramane mica intr-un vas mic, la Dracaena nu se prea potriveste. Pamant pentru plante verzi amestecat cu ceva nisip sau cu perlit (ca e la moda). Vara apa moderat, iarna apa putina. Ierneaza bine la 15-20grdC.

myosotis

PS - alta planta care curata aerul (nu cunosc exact ce din aer) este Jatropha podagrica.