Cresterea pasarilor de curte

Started by einsteinitza, May 11, 2009, 01:18:00 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ei, la punga din aia Fino, pui totul acolo ca lenesul si se face friptura, iese foarte frageda ca sta inchisa in  punga. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Ma intereseaza gaini pentru oua si sa fie o rasa mai putin bolnavicioasa. Am gasit rasa Kabir si australorp. Ce stiti de ele?
Ma intereseaza pentru curte, nu sa fac afaceri. O sa-mi fie mila sa le tai deci nu ma intereseaza pentru carne, as vrea pentru oua. Citi ani se oua o gaina? Stiu ca de la o anumita virsta nu se mai oua. Neaparat trebuiesc inlocuite la 1 an sau 2?

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Interesant. Imi mai fac o idee. Multumesc.

einsteinitza

Eu cred ca astea sunt gaini scumpe, pentru colectionari, nu pentru omul de rand care vrea oua si carne. La noi la veterniar aduce doua rase de gaini, habar n-am cum le cheama, una rosie mai mica si indesata, care face oua intr-o veselie, chiar si iarna, si una alba, mare , de carne, care ajung sa cantareasca cat doua din cele rosii. Sunt rezistente, oua si iarna, nu se imbolnavesc usor.
Rasele alea din poze sunt tare frumoase dar de decor, pentru o colectie, parerea mea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Cred ca rasa aia rosie care o aduce veterinarul de la tine e rasa italiana...sigur ca unele sunt pentru colectionari, unele sunt mai mult ornamentale...dar unele sunt rase chiar comune, nu de colectionari, ajunsesera si pe la noi mai demult doar ca in timp s-au corcit cu rasele autohtone.  Asa cum exista gat golas de transilvania, rasa autohtona, nu e neaparat sa ia din acelea, sunt si golasele din curtile taranesti, care au ceva pene in plus ( cravatica pe gusa) si sunt bune ouatoare.
Evident ca rasele pure sunt vandute la pret ceva mai mare decat cele aduse de la avicola.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, probabil.
Intre astea rosiidin cand in cand e si una cu gat golas, dar nu cea de Transilvania, aia e neagra parca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Nu e doar neagra, cea de Transilvania este de toate culorile, alb, rosu, barat, negru...Gat golas de transilvania, rasa pura, are pene incepand doar de sub gusa, mai sunt si golasele taranesti care au si cravata aceea de pene pe gusa, dar nu sunt rasa pura...dsi mie imi plac mai mult ca aspect decat cele cu gusa cheala  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Chele sunt ale mele, dar sunt la fel de rosii ca celelalte, au venit odata cu ele. Din cand in cand e una asa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Pai Es, la tine parca toate iti sint la indemina. La noi la tara am vazut doar niste pui care nu stiu daca ar da sau nu randament la oua. E clar, vin sa iau gainile de la Slanic  ;D

einsteinitza

Anas, acuma , dupa douazeci de ani de Slanic. Dar la inceput, caram pomii cu Tico si plantam la lumina farurilor, iar la 5 dimineata plecam la Bucuresti sa ajung sa trimit copiii la gradinita! Caram tot din Bucuresti, nu era nimic, sau nu stiam eu. Acum stiu tot, cunosc pe toata lumea, chiar am aici oameni priceputi- blanar, pielar, croitor, care au disparut din Bucuresti. Trebuie doar sa inveti zona.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Anas, tu du-te la prima expo de pasari de curte si o sa-ti faci si acolo o idee despre ce ai vrea...Oricum, gainile din rasa italiana, cu gabarit mediu, sunt bune ouatoare si nu costa un capat de tara, se gasesc si puicute de vanzare de pe la ferme, poate nu spun ei ca-s acea rasa, ca poate mai au si ceva amestec, dar sunt ok.
Daca vrei multe oua ia prepelite, alea oua in draci, uite si un site de unde poti cumpara oua, poate stai tu closca  =))
In stanga ai meniul, acolo apar si prepelitele  ;) Si este si numar de telefon, daca vrei sa cumperi sunt convinsa ca oamenii o sa-ti ofere si informatii
http://www.gainiderasa.ro/
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

M-am gindit la prepelite, insa am inteles ca miros foarte urit.

claude

 :o  Na ca pe-asta n-am auzit-o  :D   Le dai cu chanel 5  :D    eu zic sa intrebi pe cine se pricepe, de unde ai auzit ca miros urat? Poate persoana care ti-a spus a stat pe langa cotet, mai ales daca nu e curatat cand trebuie sigur ca miroase gainatul, dar ma cam indoiesc ca pasarea in sine are miros urat  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Pene spunea, pe prima pagina a acestui topic. Eu chiar nu ma pricep....

claude

Din postul lui Pene mai interesanta mi s-a parut informatia ca au nevoie peste iarna de spatiu incalzit, aia ar fi nasol... ??? cu mirosul...poate e ea 'nas subtire'  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ei , prepelitele sunt mai pretentioase, dupa mine nu merita efortul doar pentru consum casnic. Mai bine iei un curcan, are cand il tai 15-18 kg curatat si eviscerat. Alegi ceva de el, iar daca e curca mai ai si oua de la ea. Si n-are pretentii de spatiu incalzit sau alte alea. Iar carnea e sanatoasa si buna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pentru a face gainile sa oua luati o punga de calciu (este 3 ron) de la farmacia veterinara .. puneti cite o lingura sau 2 la o galetusa de 5 kile de nutret adica tarite sau malai ce le dati sa manince cu apa calda  e valabil si la rate si va umpleti de oua .. o gaina poate traii si 10 ani asa ca .. toata chestia si secretul este calciul asta .. pentru mine cele mai bune au fost ratele .. cresc forte repede (adica in 3 luni poti taia) si fac si niste oua gustoase ..
acum eu stiu ca lumea sa tacanit si zice ca si crane asi ouale de rata sunt cncerigene da eu zic ca stia sau dus cu capatina ca doar omenirea mainta rate din hale timpuri .. si maia les rata fripta sau pe varza sau ciorba cu zeama de varza .. nu ma apuc sa va zic si alte alte ca deja salivez

einsteinitza

Si eu am observat asta. Cum uit sa pun calciu cum scade numarul la oua.
Eu fac un amestec de seminte, inclusiv srot de floarea soarelui, cu calciu.
Acum avem oua de gaina, rata si mai am si o curca , s-a apucat si ea de ouat inainte de taiat :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Bun pontul cu calciul. O sa tin mine. Multumesc.

einsteinitza

Cand o sa iti iei gaini, o sa-ti dau reteta de la Ionut, la mine merge de minune.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Vezi Es sa aduni gunoiul de il fac gainile il pui la macerat intr-un butoi de plastic si pe urma ai muma de ingrasamint natural pentru rosii ardei castaveti vinete etc .. sa le vezi cum cresc zici ca le tragi de par  nu alta

einsteinitza

Ei, ce crezi, ca nu m-am desteptat? ;D
Eu gunoiul cu paiele din cotet, ca le schimb la saptamana, il pun la compost , impreuna cu toate resturile din gradina si cu vegetalele din bucatarie. Dupa un an, am compost usor si gras, aerisit de la toate paiele alea macerate, si cu mult gainat prin el. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela61

Spuneti-mi si mie ce se intampla de tot gasesc in ultimul timp in cuibare oua din acelea foarte mici(ca de porumbel). In ultimul timp am cumparat calciu si le-am dat in mancare dar nu cred ca are nici o legatura cu asta.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro