Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

mihail

Nicol,deja e prea mult pt mine...scanez miine articolul din revista si apoi ti-l trimit tiepe e-mail.Apoi,n-ai decit sa te "joci" cu el.Nu uita ca la cinzeci de ani te intereseaza mai mult "pardesiile"de lemn,bursa luminarilor si femeiele sub 18 ani. ;D

popgeo

Quote from: mihail on March 30, 2009, 11:16:45 PM
Nicol,deja e prea mult pt mine...scanez miine articolul din revista si apoi ti-l trimit tiepe e-mail.Apoi,n-ai decit sa te "joci" cu el.Nu uita ca la cinzeci de ani te intereseaza mai mult "pardesiile"de lemn,bursa luminarilor si femeiele sub 18 ani. ;D

Mihail... cred ca la 50 de ani nu are de ce sa te intereseze bursa luminarilor si pardesiele de lemn..... asta poate peste vre-o 30 de ani.
 

In ceea ce priveste  femeile sub 18 ani... cred ca sint interesante doar din punct de vedere ..al ideii.."Na au implnit  in sfirsit 18 ani ?    ;-)

Nicol Caloian

Quote from: mihail on March 30, 2009, 11:16:45 PM
Nicol,deja e prea mult pt mine...scanez miine articolul din revista si apoi ti-l trimit tiepe e-mail.Apoi,n-ai decit sa te "joci" cu el.Nu uita ca la cinzeci de ani te intereseaza mai mult "pardesiile"de lemn,bursa luminarilor si femeiele sub 18 ani. ;D
Dar la 50+ ?

Nicol Caloian

Bine, trimite-l pe mail si ti-l postez eu.

Codruta



Codruta

Anul trecut a fost mai cald si prima floare a aparut in 9 martie.... asa ca acum a inflorit tarziu ;D


Codruta

Daca ma uit la pozele mele, prima a inflorit in 9 martie si in 5 mai inca sunt multe inflorite.
Uite aici:
http://codruta.sunphoto.ro/gradina_fata_casei/EORSZHLRRZPSKVWFUYC  asta e in 9 martie
http://codruta.sunphoto.ro/gradina_fata_casei/LQXFTKCAUDRDEIUAUJW  in 5 mai


Codruta

Cand am venit eu aici erau deja in gradina asa ca nu stiu cum se procedeaza cu semintele. In rest pot sa-ti spun ca raman verzi si iarna, cel putin aici unde nu a coborat sub -10 in ultimii 5 ani, sunt rezistente si se "intind" de la un an la altul dar nu prea mult ca sa te dispere ;D Acum doi ani le-am schimbat locul, dupa ce au inflorit si nu le-a deranjat.

myky

bergenia nu se lasa, infloreste continuu:

iar astea sunt minunate, imi pare rau ca am cam inghesuit lalelel de la vio, dar la anu remediem situatia.
iar panselutele astea sunt productie proprie :D

miha

Super panselutele, Myky...imi plac si mie tare mult...  ;)

Nicol Caloian

Myky, cred ca acuma la tine e ca-n rai!


irina

ai acolo un colt de rai.ce fericire pe tine ca stai la casa si ai gradina!!!
o splendoare!!!

myky

da, bucatica asta de pamant face cat 10 psihologi.


penelopa

Quote from: myky on April 05, 2009, 08:51:11 AM
bergenia nu se lasa, infloreste continuu:

Da' a mea ....... care am plantat-o astă toamnă (nu mai ştiu la care întâlnire mi-ai adus-o) .... crezi că o să mai iasă ceva din rădăcina aia !!   ;D

miha

Superbe, gabi_gabriella... Panselutele au inflorit la tine sau le-ai plantat in primavara? Vad ca incep sa fac o pasiune pentru panselute si din pacate la mine au reinflorit doar cateva din cele mai obisnuite, galben cu mov...cele mai deosebite vad ca nu dau niciun semn sa reapara... oare trebuie sa le seman in fiecare an? Cele obisnuite rasar in fiecare an...celelalte cred ca sunt mai pretentiose...  ::)

gabi_gabriella

Quote from: miha on April 06, 2009, 11:13:02 AM
Superbe, gabi_gabriella... Panselutele au inflorit la tine sau le-ai plantat in primavara?

Multumesc !
Acum le-am cumparat , ca erau tare dragalase .

myky

Quote from: penelopa on April 06, 2009, 09:51:25 AM
Quote from: myky on April 05, 2009, 08:51:11 AM
bergenia nu se lasa, infloreste continuu:

Da' a mea ....... care am plantat-o astă toamnă (nu mai ştiu la care întâlnire mi-ai adus-o) .... crezi că o să mai iasă ceva din rădăcina aia !!   ;D
cum nu are frunze si nici flori??

penelopa

Nu Myky, s-a uscat totul la suprafaţă încă de peste iarnă iar acum, se pare, că ar vrea să de ceva ...... "colţi" din rădăcină.  Am să mai verific azi . :)


opiadc


                Si eu am panselute inflorite in gradina! :D :D Ale mele sunt din productie proprie, le-am crescut din seminte! :) :) Vreau sa va spun ca la sfarsitul lui ianuarie era zapada si panselutele erau inflorite! :D!
                 Mai am zambile, muscari, chionodoxa, irisi pitici, scilla siberica si lalele pitice! :D :D :D