Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

mihail

Yurta vinde nuci,dar decorativi,cu dimensiunea undeva pe la 30-40 cm.Anul trecut am cumparat vreo trei "crengi" de astea.Nu au fost probleme.
In schimb am cumparat unul,adus din import, de la Everde,care avea talia in jur de 150 cm si a facut si trei nuci mari si cu coaja subtire.
Nucii,dar si orice alt copac,este bine ca sa-i plantezi acum,cind inca mai sint in repaus vegetativ.
In aprilie,creste cu mult rata de "nesansa",exceptind cazul cind materialul vine in vas de productie.

myosotis


Mihai

Colegule,pot sa-ti spun asa,nu?.......bune informatii ai oferit ,scurt si la obiect.
Mersi!
Myo,ce soi este?
Are parfum si e remontant cumva?

myosotis

E Diamant. E remontant. Infloreste incontinuu. Acum nu stiu ce s-o alege de el ca l-au cam zapacit troienele. Nu l-am cercetat atent, dar pare sa aiba multe crengi rupte.

Mihai


mihail

Chiar ti-e lene ? Este un Kordes,iar reprezentatul este Coralul.(www.trandafiri.ro)
Stiu,te sperie pretul,dar este calitate.Daca cumperi numai unul nu-i nici un chichirez.Apoi,miroase fin si rafinat.Trebuie ca sa stai mai tot timpul cu clestele pe el.Il vezi in fotografiile din gardina mea,sint vreo 20.
Am uitat ca sa te intreb: ce faci cu el/ei?Esti sigur ca nu este mai bun o floribunda cu talie mai mica,la 50-60 cm,tot albi?

myosotis

Da. In urma cu 3 ani, de la Indagra. Am mai luat atunci Coco, Amber Sun, Juanita, Rhapsodie in blue.
Coco - remontant, dar mai mic .





Mihai

Daca tot mai intrebat hai sa-ti spun.....latura dinspre sud  a casei,de 8,50m,este goala.....aclol nu am plantat nimic.
Vreau sa pun ceva si acolo si m-am gandit la cativa acoperitori.
Tu spui ca ar merge si floribunda?
Poate ca da.....

mihail

Eu am de amindoua felurile.
Ideea este ca Diamantul (acoperitor deci) nu se "ridica" la o inaltime prea mare,citiva centimetri,rezultind ca nu ai volum.Insa,eu as alege un trandafir care sa ajunga pe la vreo 50-60 cm.Crede-ma ca sa tai la doua,hai trei zile atitia Diamant,trebuie ca sa stai in genunchi sau aplecat,nu gluma.
Pe o lungime de 8,5 metri,merge mai curind un trandafir cu o floare ceva mai mare,dar la fel de "abundenta"...umple mai bine.In rest,alegerea iti apartine.

myosotis

Mihail, ce tai tu la Diamant ? Tufa mea are vreo 5o cm inaltime si vreo 8o latime. Nu am taiat nimic, decat primavara. Si face mult mai multe flori decat o floribunda. Cel putin din cate am vazut eu.

Mihai

Hmmmm. si ma rog ,daca tot am trecut la destainuiri,ce soi iti vine in minte?
Sunt convins ca deja ai pregatit raspunsul.
Si sa stii ca nu imi este lene......cateodata mai imi vine  ;)

mihail

pt.Myosotis: ha-ha-ha....numai tin mine cum sa reproduc fotografiile,iarta-ma.Gasesti in gradina mea,in penultima pagina,o jardiniera lunga de 4 metri cu Diamant.Sint,18 bucati,parca.La mine,au inflorit abundent,tot timpul a trebuit ca sa indepartez prin taiere florile trecute.Un chin.
Nu a ajuns la talia de 50 cm,iar furnizorul este Coralul.

Mihai: stiu de care,am plantat vreo 200 in toamna,miine iti spun,iti cer un timp de reflectie,deoarece....vreau ca sa-mi consult "constiinta".Imi amintesc ca am mai vorbit recent despre asta....iti spuneam ca sa te gindesti la o floribunda alba,la care floarea,sa nu capete tente maro,atunci cind incepe ca sa se "treaca".Deaorece este inextetica,deprimanta.
Important:ce latime aproximativa are bucatica aia de teren ? O garnisesti cu lavandula ?

gentiana

singura combinatie posibila trandafiri si lavanda? ???

gentiana

Mihai da e vorba de prunus nigra si ma uitam si dupa alte variante de prunus
Esti sigur ca nu vrei decat trandafiri,eu ti-as recomanda si niste arbusti

mihail

Eu am intrebat,deoarece avusesem o discutie in acest sens acum vreo citeva luni.Este liber ca sa-si puna in gradina ce vrea el.
Oricum,pentru o suprafata atit de mare (8.5 m,numai lungime) nu are ce cauta Diamantul.
Il va costa si multi bani,ava avea si foarte mult de lucru cu idepartarea florilor trecute,cel putin odata la trei-patru zile si nici nu va obtine un volum care sa se "raporteze" bine,la cei 2000 mp,ai gradinii.

gentiana

eu as merge pe acoperitori ,loribunda si "turnuri" de climberi,astfel ar avea gradina "mobila" si spatial si volumetric(adica si in plan orizontal si in plan vertical)
Mihai ,bineinteles ca sunt doar sugestii(parerea mea e sa nu mergi pe contraste extreme ca alb si violet)

mihail

Ce-i asta : "loribunda"...?

gentiana

"floribunda "
scuze de graba tastarii

gentiana

Mihai  revin cu raspunsul despre prunus(dupa ce am luat dictionarul ca sa fiu "stiintifica")
Prunus piersica "Pendula
Prunus cerasfera 'Nigra'/Corcodus rosu
Prunus triloba(astia exista in varianta roz si alba si sunt splendizi pt primavara,desi au frunzele verzi)
Prunus piersica 'Atropurpurea'/Piersic rosu
(dupa care pling abitir)
Prunus avium 'Pendula'/Cires pendul
Prunus surrulata "Kiku-shidare-sacura"/Cires japonez

Mihai

Prunus triloba sigur am sa cumpar in primavara asta.

gentiana

au la baumax alb
da mi s-a parut cam scump
149 parca

mihail

Gentiana: cum vezi tu plantarea celor trei tipuri de trandafiri ? Poti posta macar un desen de mina?
Trebuie ca sa-mi imaginez,"plecind" imaginar dinspre margine spre centru,ca incepi cu acoperitorii,apoi urmeaza o banda de floribunda si apoi in mijloc climbingul ? Sau cum ?

Mihai: ce latime are banda aia a ta de teren,sau la ce latime te-ai gindit ca sa aloci.

gentiana

Mihail nu stiu sa desenez pe forum
eu as pune turnurile la distanta de vreo 2m intre ele.intre ele floribunda si in fata acoperitori sau miniatur
un gen de scara,pe 3 nivele ca sa poata folosi si spatiul pe verticala
daca terenul ii permite merge sa faca si un gen de "spalieri " pe care sa intinda intre turnuri climberi
la maturitate ,ar avea o cascada de trandafiri,care aproape ca i-ar acoperi intreg sezonul
eu as merge pe "turnuri" colorate diferit,albn,alb-roze,galbui,lila,roz pal

Mihai

Mihail,este un dreptunghi cu lungimea de 8.50 si latimea de 1.80m.

gentiana

in cazul asta ar trebui sa te multumesti doar cu climberi si cu ceva floribunda,3 niveluri ar fi deja prea mult
iar climber si acoperitori ar fi  deja o  "mobilare" dramatica