Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

mihail

HA-HA-HA...Corina ,te-am prins cu presupusul.Pai se poate ?
Incepem din nou,pe partea ailalata,sa dam la trandafiri anticonceptionale ?
DLF-ul este un melaj,unul din cel mai bun gazon din lume,are instructiuni de "instalare " precise.Stiu pt. ca am intrebat-o pe Hoiniko,care a fost la specializare in Danemarca.
Nu se uda absolut aiurea.Zilnic si cumpatat.
Ia uite,mai gresesti si tu.... :P
Te-am enervat,nu-i asa ?  ;D

einsteinitza

Normal, scot fum ;D ;D
La mine solul se usu ca imediat la suprafata, e lutoso-bolovanos ::) si imediat crapa.Nu-mi pot permite sa nu ud macar de doua ori pe zi in zilele senine, asta pana apare bine.
Dar uite, e un motiv ca greseala mea sa te puna pe tine sa postezi instructiunile doamnei, sunt binevenite. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Buey....iar incepem ? O sa sara codocerea in sus.
Stii ca eu sint chitros,batut in cap si nu spun decit persoanelor cu bizdik..
Mai mult,am vazut pe cineva,nu spun cine,persoana importanta...cum recomanda sa se amestece pamintul cu gazonul si apa intr-o galeata si apoi,tzushti pe parcela.Acuma,chiar ca ma sinucizi. ;D...sau scoti fum ca furnalul de la Resitza.
Tu ai dreptate cu udatul gazonului de trei ori pe zi,dar numai atunci cind iti cunosti foarte bine terenul si cind observindu-l poti sa-ti dai seama daca o "cere".
Chestiunea asta trebuie analizata cu mare atentie.O udare suplimentara in aceeasi zi poate fi doar un simplu "puff" de citeva minute.Trebuie tratata cu mult descernamint.
Adica,sa stai efectiv acolo si sa te zgiiesti periodic la tarla.
In general gazonul DLF,apare mai intii firav,cu multe "goluri,dar in citeva saptamini se regleaza.
Prea multe secrete nu sint,daca vreti (acuma serios) pot sa le scriu.


p.s. acest text a fost "ajustat",cosmetizat,la cererea populatiei,fapt pt. care ii multumesc.Iar ma minca-n fund ca pe maimutze.

Mihai


einsteinitza

Foarte frumosi, stii cine-i cel alb cu miez crem?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Din pacate nu stiu cum se numeste niciunul dintre trandafirii mei.
Sunt cumparati acum 3-4 ani si am aruncat ambalajul.
Daca ma poate ajuta cineva sa-i identific ar fi foarte bine si v-as ramane profund indatorat.
Multumesc!


Si acum noutati:
Pinus mugo

Ilex meserveae "Blue Angel"

Abies koreana"Molli"

einsteinitza

In poza doi culoarea e reala.?Sau e mai spre rosu inchis?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Da ,aceea este culoarea si vreau sa-ti spun ca pe spate petala are culoarea galben pai,iar ca diametru floarea are 7-8 centimetri.

penelopa

"Molli" ăla korean este superb! Ce ştii despre el? Creşte mult în înălţime sau rămâne la stadiul de "tufă"?

irina


Mihai

Pene, despre Abies koreana"Molli"pot sa-ti spun ca este mai rezistent decat brazii obisnuiti si creste cam la 2-2,5 metri inaltime.
Conurile au culoarea asta........

Se dezvolta gradina:
http://home-and-garden.webshots.com/album/572918059fJucUz

gabriela jalba

Mihai,poti fi mindru de el;mie imi lace tare mult!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

Zilele astea am ajuns si la gradina,deocamdata am facut poze la visini.....urmeaza ca sambata sa le si culeg  ;D

mirelush

Mihai, vei avea o sambata " plina " ;D N-ai nevoie de ajutoare ?

Mihai

Am facut poze si la cateva albinute ce bantuiau tufele de levantica

Mihai

Sigur ca am nevoie de ajutoare.......poarta e deschisa

mirelush

Esti cam departe de noi astia din Moldova...ca faceam o "intalnire" la tine in curte :D

penelopa

Măi, Mihai, da' vişinile alea nu-s trecute???
Ale mele au căzut gata "conservate" fiindcă nu prea am avut cum să mă cocoţ în vişin.  :D Şi nici scară n-am putut folosi că vişinul e în mijlocul grădinii mele cu flori .........  şi n-a avut loc  ;D

gentiana

coano penelopo da carcotasha esti!
ai matali mai mult soare in gradina ..ca la mine ar mai sta pe craca da le papa graurii

penelopa

În sfârşit, ţi-ai dat seama, fato!
Da, sunt o cârcotaşă ............ şi încă una "ţepoasă" !

Eu am mai zis pe aici că mi-ar fi plăcut să am grauri prin pomi:  mâncare din belşug pentru ei,  concert gratuit pentru mine!
Deocamdată am un cuib de coţofene în vârful unui brad mare.  :) (Noroc că nu-mi plac bijuteriile  ;D ..... şi nici cloşti n-am .......... decât pe bărbatu' meu  :D)

Mihai

Pene nici nu stiu ce raspuns sa-ti dau?.....unul sofisticat sau mai simplu,in fine il dau pe ala simplu:
Visinile nu sunt "trecute "decat prin mainile mele.......de la cules,transport,etc.... pana la operatiunea de scos samburii(mi-am ajutat consoarta,ce sa fac,asa sunt eu galant cu femeile.....nu le pun sa munceasca  ;D)
Anul asta de la cei 5 visini cred ca am cules cam 30 kg de fructe,eu unul sunt multumit ;D.
Ce nu mi-a placut a fost chestia aia cu scosul samburilor....dar daca am promis trebuia sa ma tin de cuvant....la anul voi evita sa fac promisiuni ;D

penelopa

Mihai,  tu prepară neşte vişinată că nu mai trebuie să le scoţi sâmburii.
Lasă fetele să-şi prepare, singure,  dulceaţa. ;)

myosotis

Apropo de scos samburii... ati mai vazut pe undeva aparat de scos samburi ? L-am pierdut (nu pot sa-mi explic cum si unde  ::) ) si caut de doi ani sa iau altul.

cara

deci comandati-va aici apart de scos samburii, e cel mai bun si are randament f mare in comparatie cu cele "clasice":

http://www.dmail.ro/prodotto.php?cod=175836-108

myosotis

Multumesc. Uite, nu m-a dus mintea sa caut la astia .