Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

mie mi-a btrimis Ionut si mi-a zis sa le plantez. Le-am pus mai adinc si o sa le si musuroiesc.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana


Mihai

Cateva poze facute astazi in gradina:

gabriela jalba

Trandafirul ala e inghetat? Dragul de el....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

[ceva noutati,dorinte visuri,pt gradina?

Mihai

Noutati......
..........

si mai sunt poze ,dar nu vreau sa va plictisesc,ca poate v-ati saturat de zapada ;)

sicamin

Frumos este in gradina ta Mihai! Si la mine e acum totul alb in gradina,si sigur le plac si la plante sa stea sub "plapumioara"la caldurica. :D

penelopa

Albă şi frumoasă grădina, Mihai. :o
Aş pune şi eu poze cu a mea dar............ având în vedere că 6 căţei zburdă prin ea  ;D , nu prea mai e albă, e alb-gălbui. ;)

Mihai

Retuseaza pozele in photoshop si ai sa vezi ce zapada
imaculata vei avea :D

muma padurii

Domnule Mihai,daca doriti ca lucrurile sa decurga bine,trebuie ca repede sa scuturati zapada de pe conifere.Mai ales.
Aceasta zapada,va ingheta puternic zilele acestea ducind negresit la ruperea crengutelor.

Mihai

Multumesc foarte mult pentru sfat......voi face asta cat de curand posibil.
Gradina nu este asa departe de Bucuresti dar acum am ceva treaba si nu pot merge pana acolo.

muma padurii

Stiu,am citit,mergeti deobicei la sfirsitul saptaminii.Pacat.

penelopa

Are dreptate, Mihai!  De aceea scutur coniferele de zăpadă ori de câte ori se impune............. cu măturoiul. ;)

gabriela jalba

Si pe alea din padure,cine le mai scutura??? Parerea mea e sa lasati plantele in pace ca ele stiu de la mama natura sa se adapteze.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai


penelopa

Alea de la padure sunt mai rezistente si traiesc in conditii adecvate.
Am citit informatia  respectiva (cu scuturatul zapezii de pe conifere) in mai multe reviste de specialitate. ;)

gentiana

Mihai,deja ma simt ca in Siberia(prea mare intindere alba
(dar tot poftesc la vasul tau burtos;prietenii tai nu pot sa spuna locatia de fabricatie? ;))

muma padurii

-Indepartarea zapezii de pe conifere este indicata ca sa se faca cu mina.Utilizarea unei maturi va duce obligatoriu la ruperea crengutelor.Din cauza gerului acestea sint extrem de casante.Incercati si va veti convinge.
-In padure nu sta nimeni ca sa indeparteze zapada de pe crengi.In gradina sint exemplare deosebite  de conifere,acestea fiind plantate solitar.In general in Romania,atit abies-ul cit si piceea sau pinus-ul sint din import din Olanda.Ca sa va convingeti ,aruncati o privire la coniferele din padure si observati cit de mult le lipsesc crengile,fiind niste exemplare imperfecte,inextetice.

gentiana

perfect adevarata observatia ta Muma Padurii
dar ce frumos arata un pin incarcat de zapada!

penelopa

Aşa e, Genţiana, dar eu prefer să-i admir încărcaţi cu zăpadă în curtea altora.  ;)
La mine, în curte, prefer să-i admir primăvara-toamna, în toată splendoarea crengilor lor.

ps. Zgripţuroaica a  cobit.  :(  Ieri am reuşit să rup cu mătură căteva crenguţe din brazii mei siamezi.  :(

Mihai

Vasul meu"burtos"este unic si te las sa-l admiri in continuare.
Cred ca M.P.are dreptate,la ce frig cumplit este zilele astea,nu e de mirare ca se pot rupe crengutele de
conifere si ce mai atingi cu......maturoiul ;)

gentiana

io nu scutur nika de pe pin

gabriela jalba

lasa-ti plantele in pace ! Voi le-ati luat din Olanda ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

Din Olanda nu......de pe aici,OBI,BAUMAX si alte locatii autohtone.

gentiana

pinul meu e neaos,parol!
(pinii sunt sau mai bine zis erau pe marginea soselei ,la snagov de cand ma stiu eu,unii sunt insa cel putin cu o decada mai batrani ca mine)
Mihai ,sa stii ca-l admir si pana la urma o sa gasesc eu unu (cit ca o innebunesc de cap pe vara-mea)
al meu e luat de pe marginea drumului ca erau unii cu pini de vanzare(avea radacinile cu ceva pamant si infofolite in niste panza uda si s-a prins si a crescut)
de pe jnepeni(adusi de la sibiu si simeria)n-am incercat sa dau zapada ca se simt foarte bine asa ingropati