Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Sunt obisnuit sa iau totul gata facut ;D

sophia

mihai,levantica e din seminte sau e de gata? ;)

Mihai

La care levantica te referi?

gentiana

la lavanda cu care te laudai!
...ca o cumperi

Mihai

nu ma laudam,am achitat-o deja ,dar nu am ridicat vasele de cultura

gentiana


Mihai

Cred ca mai degraba la asta se referea
Sunt 5 tufe undeva spre livada.

gentiana

[io recunosc ca nu mi-au reusit cu lavanda din seminte
acu insa vreau "lan"

sophia


Mihai

sophia,lavanda aceea este cumparata de la piata,acum 5 -6 ani,era o tufa cam de 30 de cm inaltime

sophia

am de asteptat, ca vreau sa incep de la seminte

gentiana

e mai simplu sa cumperi din piata cateva radacini sau de la un magazin,dar e mai scump
din seminte ,eu am incercat si au rasarit foarte putine si dupa cateva saptamani au decedat

sophia

probabil, pana la urma asa voi face

muma padurii

Lavandula=lavanda.
Se dezvolta necontrolat daca nu este taiata corect si la timp.Pt. tara noastra ar fi bine de procurat o lavandula angustifolia hidcote,deoarece are talia cea mai mica si astfel nu este afectata de curentii si vinturile puternice de aici.

penelopa

Fiindcă sunt în grădina ta, Mihai, îţi spun ce-am mai descoperit şi eu despre levănţica asta,
Cică, planta se numeşte lavanda, denumire ştiinţifică lavandula angustifolia iar popular levănţică.Este un semiarbust care se dezvoltă de la 30  până la 100 cm, îi place un sol calcaros cu nisip şi înfloreşte din iunie până în august, iar dacă îi merge bine, poate să fie înflorită până în octombrie.

A mea cred că e mulţumită fiindcă avea flori până a nins peste ea. ;)
ps. Bietul semiarbust, a suportat  "curenţii şi vânturile" noastre dar n-a suportat greutatea unei căţeluşe husky.  :(

gentiana

Iaca ca descurcarati si itele lavandulei!
Sa stii ca huskioasa n-are nici o vina,tu ai pus lavandula in calea ei
Mihai cand achizitionezi "objectele discutiei" sa pui poza
In martie ma bate un gand sa mai aiu si io o tura de  levantzici si sa-mi completez stratul
Pene  vreau si eu siteu unde gasesc lavanda nu mai stiu ce color(sa nu fie bakker ca p-aia nu-i servesc)

Mihai


gentiana

alea din prima poza ,sunt muscate violet si portocalii?
am mai vazut ceva ce zic ei ca e gentiana (solanum) si niste acacia galbene..deja incep sa vad in culori

penelopa

Vezi, femeie, la Plante perene  găseşti şi levănţica cea frumos colorată. ;)

gentiana

nu  mai vaz nika!
deja sunt bolnava (vrei sa ma stric la "tete" mai rau decat sunt? ):o

myosotis

Salcam din ala galben gasesti in primavara in Brico, trei bete cu radacini vreo 10 lei, marca Yurta.

gabriela jalba

Am luat plasa de doua ori cu arbusti de la Yurta. Asa ca ,atentie!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

Quote from: myosotis on February 05, 2010, 09:49:30 PM
Salcam din ala galben gasesti in primavara in Brico, trei bete cu radacini vreo 10 lei, marca Yurta.
mie nu-mi plac plantele de la brico,mereu sunt nasoale si ai probleme de supravietuire cu ele(in marea majoritate a cazurilor cand intru in brico la plante ,le vad decedate sau in curs ;daca-s proaspete  sunt ingrozitor de scumpe

penelopa

De la brico Băneasa am luat o wisteria albă care a înflorit din primul an.  :) E drept că al 2-lea an (anul trecut) n-a mai vrut să facă flori. :(

gentiana