Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Iti trimit in primavara prin cine vine la Vaslui. Sau poate vii chiar tu la intilnire!! Ce zici?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

wow si eu nu le fac fata ,ciorile scapa nucile din nucul vecinului si daca nu-s destul de vigilenta gasesc cate o mica pepiniera de nuci ;)

gentiana

Quote from: Mihai on February 27, 2010, 09:24:06 PM
Imi poate spune si mie cineva de unde pot procura un nuc?
M-am uitat pe site-ul celor de la Baneasa si nu au asa ceva........
io am pui de nuc in gradina
imi ingroapa in fiecare an veveritele nuci
ma uit prin curte care e mai mare si se poate scoate daca vrei

Mihai

Sincer nici nu m-am gandit la asa o rezolvare simpla.
Si sa va spun si de ce:cand am cumparat terenul nu era pe el nici macar un corcodus salbatic,
am fost nevoit sa cumpar fiecare pom in parte,fiecare bulb s.a.m.d.
E drept ca nu activam pe acest forum.
Multumesc!

gentiana

acu vrei si corcodusi?
iti dau ca altfel mai trebe sa sacrific din ei,dar sunt obisnuiti nu cu frunza rosie

lala

da cu frunza rosie cine are ??? ??? ???

gentiana

tot io,da n-am pui
am umblat de mi-a venit rau
daca ar fi mada pe acilea poate ne pune o pila la spatiile verzi din deva(am vazut ca aveau pe strazi corcodusi cu frunze rosu-grena si unii aveau si pui)

Mihai

Vorbesti de prunus "NIGRA"?

gentiana

te-a lovit "mumuismul"?
s-ar putea sa se cheme asa
eu ma uit la coloruri nu la etichete ;)

Mihai

Deci.....daca are frunzele grena si primavara are flori roz si nu face fructe ......ala este.
Prunus Nigra.
Ma fac ca nu inteleg despre ce vorbesti......nu cunosc sindromul  ;D

gentiana

face niste flori roz si cine mi l-a dat mi-a zis ca face corcoduse grena,mari ,dar putine
tzi-am zis ca pe mine nu m-a preocupat foarte tare sa aflu numele corcodusului,eu le zic corcodusi rosii si daca se oripileaza cineva asta e
(mi-e prea lene sa cautexact denumirile)

Mihai

Nu corcodusele sunt importante ,dupa parerea mea ci altceva ........frunzele de culoare grena,
care sunt o pata de culoare langa ceilalti arbori.
Poti fi de aceeasi parere cu mine?

gentiana

bineinteles,pt asta m-am dat de ceasul mortii sa fac rost
exista unii cu frunza rosu pe fara si verzui pe spate si unii care au frunzele grena spre violet(si pe ala grena am dat o caruta de bani,acu il astept ca pe nu-sh ce sa faca flori,pui,fructe)

lala

da,pentru mine chiar numai frunzele sunt importante ::)

gentiana

aveti rabdare cu mititei mei si poate fac "fratiori"
acu caut piersici cu frunze grena si alti arbori si arbusti sa-i grupez pe coloruri(alunul rubra ar veni la rand)

penelopa

Corcoduşul roşu are frunzele grena deschis, face flor roz şi corcoduşe roşii  de la început ( în loc de verzi aşa cum sunt corcoduşele normale)
Cel cu frunzele mai mari, grena închis, nu face fructe (probabil, nici flori  ??? ) ştiu că-i zice  "corcoduş decorativ". Primăvara l-am văzut în toate gardenele de pe DN1 dar, deşi îmi doresc, nu mi-am permis să iau măcar unul.

Referitor la nuci, pe aici sunt nişte superstiţii
- nucul nu trăieşte dacă-l transplantezi
- nu e bine să tai un nuc.  În cel mai bun caz, dacă se impune, trebuie s-o facă cineva din afara neamului.
Şi eu găsesc primăvara mulţi pui de nuc  ieşiţi din nucile căzute din ciocurile ciorilor.

myosotis

Mihai caut, dar nu sunt sigura ca am poza cu Diamantul.
Pene, lasa superstitiile ca-s inventate de oameni  :D . Eu am mutat un nuc de vreo patru ani si e bine mersi. Acu are vreo 10ani, numai ca face nuci din alea mici si-nghesuite.

Fleurf

Si eu stiam, Myo, ca daca muti nucul de mai multe ori ies nuci mai mari. Deci nu e adevarat  :(.

myosotis

 :) Acu' spui ? N-am stiut. L-am mutat o singura data. Daca stiam il plimbam prin toata curtea  ;D . Dar mai am doi pe rod, pe care nu i-am mutat decat din camp in curte, dar fac nuci mari. Numai ca mult mai putine.

lala

N-am stiut, dar am mutat niste nuci ca nu se incadrau si iaca ce bine am facut!!

muma padurii

Adica, daca colegul invata, incearca ca sa fie riguros, foloseste limbajul adecvat, "l-a lovit mumuismul " ?

gentiana

pene eu am adus de la 400km un nuc destul de marisor si acu e bine mersi;daca e luat cu pamant si toamna sau primavara devreme nu-s probleme
taiatul nucilor era fapta penala pe vremea cu ceasca,cred ca si acu se taie cu aprobare
candva veneau si luau lemnul de nuc si mergea la fabricile de mobila(alea unde se faceau mobila din nuc sculptat care mergea pe bani grei la export)
nucii sunt si ei pe soiuri ,unii fac nuci mari si putine,altii mai mici si mai multe ,altii fac nuci incuiate(nu cred ca are legatura cu mutatul)

gabriela jalba

Eu stiu ca e recomandat sa muti nucul de trei ori.
   Oricum Mihai,tu hotarasti daca sa-ti trimit sau nu nuc. Am vreo 3 in gradina ca zicea Nicol ca ar vrea. Anul asta ii scot si-i arunc ca n-am ce face cu ei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

Gabriela,daca nu gasesc prin magazinele specializate de pe aici ,sigur voi apela la bunavointa ta.

gabriela jalba

OK!!! cu f. multa placere. Sa-mi zici in aprilie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=