Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Myo ,ai un loc special amenajat pentru compost?
Cam ce dimensiuni are?Ai vreo poza?

myosotis

Amenajat e cam mult spus. Am folosit niste scanduri vechi sprijinite intre tevi/lemne/bete infipte in pamant. Una din laturile "amenajarii" este gardul. Are cam 6mx2m cu 1m inaltime. Am impartit in 3 "cutii" ca sa pot sa-l aerisesc. Adica, la 2-3luni, il mut dintr-o lada in alta cu furca. Ce e sus, ajunge la fund. Nu pun poze ca-i vine rau lui Mihail  ;D . Am acoperit cu niste folie veche. Arata rau, dar nu miroase asa cum se zice. La mine e curtea foarte mare, iar compostul este in partea din spate, in livada, asa ca nu deranjeaza.

Mihai

Cam asa cred ca voi amenaja si eu, in livada,dar intreb si eu :Nu afecteaza cu nimic pomii fructiferi?
Apropos....azi am fost la cumparaturi intr-un market si am luat doua pungi cu bulbi de Triteleia Queen Fabilola(sunt 15 bulbi in fiecare punga).
Le-am strecurat printre celelalte cumparaturi :D

gentiana

aoleu !
ai inceput sa furi din magazine?:D

Mihai

Ha-ha-ha........
"Strecuratul"era pentru consoarta,sa stii.Asta a fost pana la casa,cand am luat o infatisare angelica si
am iesit cu"solzii"intregi. ;D ;D ;D

myosotis

Cu ce sa afecteze pomii ? Doar ingrasa locul.

penelopa

Cu mirosul ......... cand infloresc pomii. In loc sa miroasa a cires, miroase a ... compost. ;)

gentiana


Mihai

Eu altceva vroiam sa spun,doamnelor!
Nu migreaza spre pomii fructiferi oarece gandacei,musculite si mai stiu eu ce....... si astfel sa provoace
anumite boli la pomi?
Scuze ,nu am fost destul de explicit in postul anterior si am dat nastere la interpretari..........mi se mai intampla......uneori ;)

gentiana

Mihai io in zona unde am compostul nu am decat corcodusi ,salcami si niste macesi si niciunul n-are vreo problema

Mihai

M-ai lamurit bustean ,ca sa spun asa,pai ce ai tu acolo sunt rezistenti de la mama natura.
La mine sunt meri, un nectarin si doi gutui in zona in care verau sa confectionez
lada pentru compost.

gentiana

de ce bustean?
io tzi-am spus ce-i la mine
adica tu ai pus nectarin langa gard?
si meri?
acu te intreb si io,i-ai pus pt tine sau pt vecini? ;D

Mihai

Toti sunt la 3,5 metri de gard,asa ca nu exista nicio sansa sa ajunga fructele unde nu trebuie ;D

gentiana


myosotis

N-ajung asa repede la gard. Poate peste vreo 15 ani. Mihai, nu cred ca migreaza animalele din compost la pomi.

sicamin

Mihai ,eu am pus pomii la 2,5 m de gard ,dar in 5 ani au crescut mult si au crengi pana peste gard.Cel mai mult au crescut caisiisi merii.Mereu sant rupte crengile de la strada ,asa ca am hotarat sa tai crengile care ajung pana la gard. ;D
Mi-am zic ca nu ma deranjeaza daca ia un mar sau caisa ,dar sa rupa crengile.... :'(

gentiana


mihail

Nu are ce sa migreze,saptaminal,va trebui ca sa "intorci" cu furca materialul din lada.Numai ca sa ai grija ca lada sa fie construita corect,cu "goluri",intre scinduri alternative si sa ai posibilitatea de a uda,cind este necesar,materialul din lada.Te asigur ca "lada" mea de compost este chiar linga copaci si (mai rau) linga zona de legume.De abia la anul vei obtine un compost bun.

Update:PIR- ideea cu sapatul pirului nu este deloc buna,chiar eu am patit-o,anul trecut.
Sapind,omori ceea ce se vede,dar apoi il "scoti" la suprafata pe cel care este in faza latenta,la adincime.Pirul are radacina foarte adinca,nu ai sanse ca sa ajungi pina acolo cu sapa ori cu prasitoarea.Roundup-ul este foarte bun,CFR-ul il foloseste la terasament,asa ca poti sa-l aplici si tu peste pietris.Secretul este ca nu vei scapa de pir din prima,trebuie ca sa faci cel putin 3-5 tratamente,functie si de ce ai pe teren.Respecta concentratia cu sfintenie si conditiile meteo.Daca doresti mai multe detalii,iti pot pune la dispozitie numarul de telefon al reprezentantului Roundup din zona ta.
( www.redoxin.ro)

costieanuconstantin

  si  NU UITA ,nu lasa in vecinatate sa infloreasca pirul

mihail

Si cum se procedeaza ca la vecini sa nu infloreasca pirul ?

myosotis

dai cu Roundup peste gard  :D :D :D

mihail

Teoretic,dar vecinul meu are vreo 4 mii de mp,pe care nu se omoara deloc,macar ca sa le are.Asta este in partea dreapta,ca-n stinga,mai sint vreo 10 mii de mp,lasati in paragina.

costieanuconstantin

improprietareste-te = cumpara tot ;)

myosotis


mihail

Am citit postarea indicata de tine.Nu pot crede ca n-au gasit Roudup.Chiar daca restul produselor folosesc tot glifosfat,nu-i tot aia.Roundup-ul ramine "regina balului".
Stiuuuu,celelalte sint la jumatate de pret.
Efectele aplicarii acestuia se vad dupa 5-7 zile,iar dupa altele zece se poate constata decesul pirului.
Este cea mai buna metoda pt. a distruge planta total si pina jos la radacina.Repet : trebuiesc facute mai multe tratamente,respectata dilutia....si mare atentie la conditiile meteo cind se alege ziua aplicarii.
....Postarea de pe blogul indicat,ramine demonstratia unui amatorism care ne spune limpede...cum nu trebuie procedat,cum au unii timp ca sa piarda timpul cu gratie.