Probleme in gradina

Started by Dan Hibiscus, May 17, 2009, 11:13:37 PM

Previous topic - Next topic

Dan Hibiscus



cer si eu un ajutor de la cei care au mai avut asa ceva .
cred ca e o caradasca dar nu pot sa spun sigur doar ca seamana 99% cu cea din poza.Atacul a inceput cam de o luna si a taiat vreo 15 crini din ce am pus in iarna si primavara plus 2 butasi de altoita .
Sunt foarte suparat caci era si este prima mea tura de crini in gradina mea si ma doare sufletul ca nici de narcise nu m-am putut bucura si la unele soiuri de lalele (alta e cauza la cele din urma)
Pls HELP me sa scap de el/ea    ....vreau si eu flori in gradina   :'( :'( :'( :'(

mihail

Daca este asa cum ai spus tu,locatia casei tale...atunci in linie dreapta ne despart 1-2 km.Si la mine este la fel,numai ca dau iama in copaci.M-am interesat,nu ai ce face,isi fac si ei de cap odata la 3 sau 4 ani.
Doar sa stai seara sa-i omori.La mine sint atit de multe,incit acoperisul suna ca si cum ar ploua,dau fletii cu capul in el si apoi cad pe trotuar.Ziua,nu stiu ce fac,ca stau pititi bine.Daca ai copaci ,ia si scuturai bine,o sa vezi ce curge din ei.

Dan Hibiscus

mihai nu s carabusi de mai astia se ascund ziua in gauri in pamant si ies seara , eu acum 2 ore am venit de acolo si era unu pe felie da nu l-am prins si mor de ciuda ca nu vad niciun crin anu asta

mihail

bun...pune pina una-alta ,plasa de aia speciala peste flori.

costieanuconstantin

cred ca astia dau bonturi !!!! ;) :D ;D

mihail

hai buey....cum sa dea bonturi ?  ;D...am citit de vreo patru ori ...pina m-am prins.Kih...am avut si eu o multime de astea la viata mea ,pina m-am prins cum se face.Frumoooos,liiiiin,luuuung,si fara viteza....si tras milimitric de melesteu.Eventual lucrat un pic,dar tot fin si cu frinele.

sicamin

La mine in gradina au aparut coropisnitele,care rod radacinile la plante.(mai ales cele proaspat rasadite). Eu nu am avut dar vecina mea a pus gunoi si i sa umplut gradina. Am pus granule  pentru coropisnite dar au murit doar cateva. Cred ca-mi trebuie o "galeata" de granule. ;D Mai exista si alt tratament pentru ele?

Dan Hibiscus

vezi ca vio a avut figuri cu ele ...

Mogador

Am observat in gradini cateva musuroaie de furnici,sunt mai mici decat cele din poveste si maronii la culoare.Nu stiu cum sa actionez pentru a nu afecta plantele.Chimicale nu folosesc iar metodele clasice sunt agresive pentru culturile  din jur.Multumesc anticipat !

einsteinitza

Si pisca destul de tare daca se simt amenintate.Furtunul cu apa cu insistenta, isi muta cuibul.
Danero, acum vad radasca ta. Nu e daunatoare, nu produce prea multe stricaciuni. Inseamna ca ai in apropiere stejari, e planta pe care traieste si de aceea o ai.
Nu-i stricator.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Furnicile sunt cu miile (cred) si de diferite feluri, in curte la mine. Au fost si anii trecuti. Chiar daca le-am "mutat" musuroiul cu furtunul, nu s-au speriat. Nu am observat sa dauneze plantelor pe langa care isi construiesc "casele".

gabi_gabriella

Quote from: myosotis on June 12, 2009, 08:56:24 AM
Nu am observat sa dauneze plantelor pe langa care isi construiesc "casele".

Dauneaza trotuarului cu pavele :) 

Fleurf

Am si eu in gradina miliarde de furnici  ::) Desi ma deranjeaza cand lucrez in gradina ca ma ciupesc n-am dat cu nimic fiindca mi-a fost mila, dar am observat ca s-au cuibarit pe la radacinile trandafirilor. Cred ca le place pamantul bun, fiindca la toti trandafirii cand i-am plantat am pus pamant de padure. Daca voi ziceti ca nu le face rau plantelor le las in pace ca le cam pusesem gand rau.

georgette

Ceea ce va aratam eu aici  http://georgette.sunphoto.ro/daunatori/QQUGKJEAQUNXRTQMAXA ..a devenit (banuiesc) lacusta..asa imi explic toate "lipsurile " din frunze!am gasit una maricica pe care am exterminat-o ,nu am mai stat sa i fac poza!

Elena_E

Quote from: Mogador on June 11, 2009, 01:23:40 PM
Am observat in gradini cateva musuroaie de furnici,sunt mai mici decat cele din poveste si maronii la culoare.Nu stiu cum sa actionez pentru a nu afecta plantele.Chimicale nu folosesc iar metodele clasice sunt agresive pentru culturile  din jur.Multumesc anticipat !

Poti incerca un produs, Domotox se numeste, pentru furnici, ploşniţă, purice. Este sub forma de praf, se pune la ascunzatoarea furnicilor. Poti folosi cu incredere pentru ca nu afecteaza plantele din gradina. Eu am incercat si chiar da rezultate!!!
Cu siguranta iti va fi de folos!!!

trandafira

Nenorocire!! Narcise cu boboci nedeschisi, zambile la fel, crocus, toate zac pe o brazda din gradina, intinse pe pamant, flori neinflorite si frunze rupte!Am vazut ieri  o groapa in pamant si niste pamant rasfirat pe pavele. Am dedus ca de acolo a iesit ceva...
Buuun, azi am vrut sa strang niste frunze moarte de la radacina unei clematite. Si pe langa manusa mea a tasnit ceva rotofei, de lungimea a 2 soareci si jumatate, cu burta mare care a fugit pe o alta brazda de flori si s-a ascuns sub un ienupar, lasand o dara ca un santulet pe drumul pe care a trecut in fuga. Am tipat rau si am pierdut timpul de cautare cu tipatul. Baiatul care ma ajuta  a cautat vietatea dar nu a gasit-o. Apoi, dupa vreo 2 ore mi-am gasit florile asa cum le-am descris mai sus. Cu toti bulbii mancati. Daca trece si in restul gradinii sunt un om nenorocit pt ca am pus 300 bulbi de alium, gladiole, anemone, etc, sunt disperata pt ca nu stiu ce este si nici ce dezastru voi avea maine in gradina. Pana nu gasesc vietatea nu ma linistesc. Daca aveti vreun sfat il astept cu nerabdare.

claude

Caine de pamant?  ???  Auzeam de vietatea asta, seamana cu cartita dar nu e cartita, nu pot sa spun diferentele ca nu am vazut niciodata
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

In mod sigur asta e, voiam sa spun ca seamana cu cartita dar stiu ca ea face musuroi. stii mai multe despre el?

claude

Nu stiu nimic, din pacate, eu am cartite, doamne fereste sa mai apara si lighioana asta   ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia



trandafira

Cred ca nu este orbete pentru ca nu am gasit niciun musuroi de pamant. Dar ce este atunci? Daca ar fi sobolan, acesta nu mananca bulbi. Ce poate fi?? Dar la orbete o fi musai sa fie si musuroi? Anastasia iti multumesc pt documentatia rapida pe care ai oferit-o.Asa cum am citit este clar vorba despre orbete. Dar unde este musuroiul?

anasstasia

Cu placere. Auzisem de orbete, insa chiar nu stiam nimic despre el. Eu am citeva musuroaie prin curte, insa banuiesc ca sint de la cirtite.

einsteinitza

Orbete este, nu mereu are musuroi, daca s-a speriat asa nu cred ca revine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

iti imprumut labusii .. cred ca sunt ciini scormonitori .i-au porins la popa vecin animalele de companie uitate in batatura adica arici vreo 5-6 la numar si acum s-au invatat si scurma toata gradina livada dupa tot ce misca .. rid s amor .. cred ca au si miros si auz fin .. deoarece stau asculta .amisina si pe urma sapa .. acum au inceput sa aduca sioareci sobolani broaste .. au mas aasigurata ..ieri mi-au facut 1000 de  draci mi-au sapat lalelel ..s-o fi acuns ceva in ele ca mi le-au rupt si gladiolele ..le-am dat bataie ..prostii