Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

cara

l-am făcut miercuri noaptea şi joi dimineaţa!  ;D
pentru cele care ştiu reţeta, modificarile se refera la:

* jeleuri - cum în braşov n-am găsit jeleu colorat, (si nici coloranţi alimentari), a trebuit să inventez. aşa că galbenul l-am obţinut cu şofran şi l-am aromat cu multă lămâie, iar verdele l-am facut cu esenţa de fistic.

* pireul de zmeură - l-am înlocuit cu dulceaţa de caise în care am adăugat gelatină.  ;D

myky

bine draguta, o sa incer si eu

daveco

draguta ,noroc ca tocmai mancai .mi-o plasai sub centura si centura sub masa ,masa e pe capra ,capra e pe-autobuz ,cine e mai sus?
cu alte cuvinte m-ai lasat cu gura cascata.trag cu palaria de pamant si sarutmana cucoana.am sa salvez pozele daca dai drept de copyright.sa va fie de bine da' sa va doara si oleaca burta asa macar de ciuda.

cara

mamăăăăăăăăăăăăă! ce crampe ammmmm!  daca mă dezlegi de vrajă iţi fac tort vitraliu! vreeeeeeeeeeeei? pliiiiiizzzzz! ;D

daveco

Quote from: cara on May 11, 2007, 10:38:28 PM
mamăăăăăăăăăăăăă! ce crampe ammmmm!  daca mă dezlegi de vrajă iţi fac tort vitraliu! vreeeeeeeeeeeei? pliiiiiizzzzz! ;D
am eu ouale.fii antena!
ziua fie-mi a fost pe 17 martie ,da?.am avut musafiri de la iasi care mie mi-au adus un buchet de flori si un carton de oo.le-am pus pe balcon ca frigi erea plin ochi numa' cu sushi si cu torturi fel de fel vitralii si altele.am uitat unde le-am pus si mi-a fost rusine sa intreb rudele daca nu si le-au luat inapoi.am zis ca au fost ouale lor si am inteles gresit ca mi le-au adus mie.azi dupa aproape 2 luni m-am dus in balcon sa pun niste mango intr-un loc mai ferit si dau peste oua.am ametit complet.am dezamorsat bomba si am dus-o repede la tomberon.acu daca stiam ca vrei sa-mi faci tort vitraliu n-o mai aruncam ca aveai cu ce face culoare verde.asta era problema ,de unde verde si iaca am avut si l-am paraduit,na!

cara

 :D :D :D fată dragă, meri de te cată la cap, că nu esti zdravănă!

daveco

Quote from: cara on May 11, 2007, 11:01:07 PM
:D :D :D fată dragă, meri de te cată la cap, că nu esti zdravănă!
adica ce vrei sa spui?pentru 30 de oua faci atata caz?

simona2

Cara esti experta in aranjamente si ornari . Bine ca stiu !  :-*
Sa-mi dai si mie reteta de tort sau link. 

myky

simona draga mai bine nu te duce acolo ( la link) ca te ia durerea de cap, io m-am ingrasat 5 Kile cand am descoperit ce fac fetele alea, serios, da acu m-am linistit, ai mei spun cand ma vad toata ziua pe forum ca " nu mai experimentezi si tu retete de pe ......, ca ne-am saturat de buruieni"

simona2

trimite-mi si mie link. te rog pe mp . ca poate aici nu ai voie sa postezi ,ca sa nu faci reclama .

diana

Baga linkul Cara! Nimeni nu se supara..mai ales daca e vorba de culinar.ro ;D  :D :D

myky



floare mica

Mai,Cara,bine ai facut ca ne-ai dat linkul,ma bate gindu' sa fac si eu tortul asta dar,mai intii vreau sa gust,o fii bun? ;D

simona2

Mai fetelor , m-am uitat si eu pe culinar.....dar ce-mi vazura ochii !? Decoratiile alea sunt minunate !
Cum sa fac eu trandafirasi , frunze si alte modele ?

cara

Quote from: simona2 on May 14, 2007, 09:03:22 AM
Mai fetelor , m-am uitat si eu pe culinar.....dar ce-mi vazura ochii !? Decoratiile alea sunt minunate !
Cum sa fac eu trandafirasi , frunze si alte modele ?


pastă de zahăr! totate chestiile alea sunt din pasta de zahăr + coloranti alimentari!  ;D

Loredana06

Am promis unei dragi forumiste o reteta buna>

Pui de Madras cu ghimbir (modificata pe gustus meu)

1 pui, 4 cepe mari(cepoaie), 2 catei usturoi, 3 rosii, 1 ardei verde, 1 lg unt, un pic de boia dulce, 1/2 lg fulgi de ghimbir, un varf de cutit de scortisoara. Garnitura: rondele de ananas si banane,  (de preferat a se gati in oala romana)
Puiul se transeaza, iar bucatile se prajesc in unt, pana devin albe. Ceapa si rosiile se taie felii subtiri, usturoiul se piseaza. In oala romana se aseaza: jos de tot puiul, apoi ceapa cu rosiile, deasupra se presara usturoiul si sare dupa gust/ochi. se adauga 100 ml apa si eventual un cub de supa. Se pune capacul si se lasa sa fiarba la cuptor juma de ora. Apoi scot oala, dau capacul deoparte si pun: ardeiul verde taiat feliute, boiaua, scortisoara si furgii de ghimbir. Deasupra aranjez rondelele de ananas si banane, iar cand am arunc deasupra si niste fulgi de cocos. Bag oala romana inapoi in cuptor fara capac, si o las pana ananasul devin auriu la culoare. Pofta buna!


Gabi, ca sa intelegi ce nashpa e reteta, la noi un pui are cam 1,8 kg (crescatorie proprie) si se mananca de 3 persoane la o masa. ;D

penelopa

Daca e vorba de astfel de "torturi" ca sa-l prepar..... renunt la tort!
Si daca-l mai si ornati cu ingrdiente"made daveco",  sa-l mancati voi sanatoase!
Daveco,  daca mai aveai putina rabdare cu oo-le de la rude,  poate faceai si-un pui  de-ala,  recomandat de Myky.

floare mica

Lore,reteta ta e super buna,si eu o prepar,minus cocos ca nu suport acest ingredint pe nici un front! ;D

Loredana06

Sa-mi zici cand o mai faci, ca sa ragaim impreuna......................................... ;D ;D ;D

gabriela jalba

Doaamneeee!!! ce bunatate te' sa iasa..!!! Eu am de toate ,dar nu am cuptor... O sa-l chinui pe ochi,cu toate ca-mi dau seama ca nu iese la fel!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Ai putea garniturile sa le coci usor in bain-marie. Spre exemplu.

simona2

Eu as vrea sa fac o inghetata si am citit pe culinar ca se pune ceva in ea ca sa nu mai faca gheata si sa ramana creoasa . Dar nu mai stiu unde am citit. Cine stie , ce se pune ?

Loredana06

Eu pun frisca lichida si nu se fac aschii.

daveco

Quote from: penelopa on May 14, 2007, 11:44:39 AM
Daca e vorba de astfel de "torturi" ca sa-l prepar..... renunt la tort!
Si daca-l mai si ornati cu ingrdiente"made daveco",  sa-l mancati voi sanatoase!
Daveco,  daca mai aveai putina rabdare cu oo-le de la rude,  poate faceai si-un pui  de-ala,  recomandat de Myky.
nu stiu daca v-ati prins dar eu sunt foarte al naibii si acra ca piatra vanata.toate ouale le-am pus in tortul de mai jos care a fost cu dedicatie speciala pentru cara . n-a vrut deloc sa manance si m-a enervat la culme.asa ca nu va luati de ouale mele decat daca deschideti topic separat pentru ele .ereau oua fezandate ,draga.la fel ca si pastrama de pui pe care au depistat-o fie-mea si sotu',azi.asta bineinteles dupa ce au mancat baban din ea.mai avea putin si zbura.si era sigur proaspat afumata ca mi-a dat-o patroana in persoana dar a fost afumata cu tot cu.....aviz amatorilor.iaca de ce nu dau nik la nimeni.ca astea de le am eu sunt greu de gasit .daca facem un topic gen"batai cu oua"(hai nestricate ca-i prea scarbos) va dau cate vreti.acolo sa poata toata lumea arunca si primi fara sa fie offtopic.acu sa pun totusi tortul...

[attachment deleted by admin]