inmultitea dipladeniei sau a sandevillei

Started by adda2000, September 24, 2009, 09:25:08 AM

Previous topic - Next topic

adda2000

care  credeti ca poate fi cea mai usoara metoda de inmultire ? eu am infipt un butas in pamint langa planta mama si acum am obdervat in vatf cateva frunzulite noi ,vreau sa incerc si prin metoda cu apa ,sa pun lastar in apa ,cine a inmultit aceasta planta rog sa imi spuna cum a facut mai bine

ani

Eu am prins acest tip de planta numai prin marcotaj aerian. Am fixat ramuri tinere pe pamantul din ghiveci si au facut radacini.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

liana

 Eu am reusit sa prind lastarii de la dipladenie in pamant cu pet in cap. Am cumparat o planta matura pentru a o face cadou si nu m-am indurat sa nu iau 2 lastari, ca era prea frumoasa. I-am pus in pamant si le-am pus pet, pe pervazul de la bucatarie,si pentru ca eram intr-o perioada destul de aglomerata, nu m-am uitat la ei vreo 4-5 zile. Iar cand m-am uitat am constat ca au scos radacini amandoi mai de sus, exact de la un fel de mot, cum spune Kati. Am completat cu pamant pana la radacinute si au crescut foarte bine in vara asta.

adda2000

Quote from: ani on September 24, 2009, 02:00:28 PM
Eu am prins acest tip de planta numai prin marcotaj aerian. Am fixat ramuri tinere pe pamantul din ghiveci si au facut radacini.
cat de tinere ereau ramurile?

ani

Ramurile nu erau lemnificate, erau elastice si aveau diametrul cam 4 mm.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

Kati

Lastarii trebuie sa fie tineri si sa aiba un inceput de radacina pe langa o pereche de frunze. Arata ca un moţ mic. In apa se prind foarte repede - dar numai vara. Acum, toamna nu prea mai sunt sanse mari de reusita.

adda2000


Kati

Cu mare placere! Uite aici o poza din care poti vedea, de unde vor apare urmatoarele radacini:
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Diverse#5385406717155321810
E vorba despre cele doua moate albe.

adda2000

e superb,cum ai procerat ,sigur o sa incerc si eu cred ca lastari sunt destul de dezvoltati

adda2000

fetelor am reusit sa inmultesc planta asa cum ati zis si voi cu maecotaj  aerian si a dat rezultzte bune

gentiana

ia sa incerc si io ca in vara m-am potcovit de la reduceri cu o dipladenie care dupa ce a inflorit ,m-a cucerit cu totul;acu umblu sa mai gasesc si de alte culori

doinabacau

  Am primit si eu un lastar in toamna,dar nicicum nu am reusit sa-l inradacinez,mi-a parut rau ca a fost prea generoasa persoana care mi l-a trimis,era destul de mare si s-a pierdut! Eu cred ca Mandevilla,Dipladenia,ori Sundevilla,oricum i-am spune,se preteaza la marcotaj serpuit,fiindca ramurile sunt foarte flexibile. S-ar putea introduce un nod in pamant si lasa unu afara ,succesiv,cat permite lungimea  ramurei,intr-un ghiveci alaturat,sau chiar in acelasi,daca e  loc suficient A incercat cineva?