Tamarix

Started by bella_donna, March 12, 2010, 08:26:13 PM

Previous topic - Next topic

bella_donna

Aveti experienta cu acest arbust ornamental?
Mi-am achizitionat si eu, mi-a placut imaginea de pe ambalaj: ramuri pline de flori marunte, roz.

Mihai

Din cate stiu eu creste destul de incet dar este rezistent la seceta si nu este pretentios fata de sol.

penelopa

Da, am mai discutat despre arbustul asta dar nu mai stiu pe unde.
La noi, in zona Buzau-Braila, ii mai zixce si "catina rosie".
Are o crestere buna, se ramifica frumos iar crengile lungi, elegant arcuite si incarcate cu floricele mici-roz, iti incanta sufletul.
Nu e deloc pretentios. Se poate "coafa" dupa preferinte si tendinte. ;)
In padurile de pe malul Buzaului cresc multi astfel de tamarxi.
Cand l-a vazut mama pe al meu, a zis: Sper ca n-ai dat bani si pe catina asta.  :D

gentiana

e superb si cand e si inflorit e si parfumat
poate fi tufa sau copac

penelopa

Da, am omis sa spun ca are un parfum  suav. Pentru mine, parfumul lui este parfumul padurii. ;)

bella_donna

Atunci, ma felicit pentru cumparatura!  :D

penelopa

Quote from: bella_donna on March 12, 2010, 08:43:34 PM
Atunci, ma felicit pentru cumparatura!  :D
Si noi te felicitam!  ;)

gentiana

io mi-am prins singura din crengi puse in apa(se prinde cam ca salcia)
o parte sunt deja din toamna in gradina
io le vreau o parte "bile" o parte copacei

penelopa

Sa inteleg ca ce tai acum pot sa infig in pamant pentru noi plantute?

gentiana

cand e nitel mai cald
,da poti pune in pamant si sa pastrezi zona umeda
eu i-am pus in sticla

Mihai

Cum adica sunt pusi in sticla?
Poti da cateva detalii, te rog?
Daca este atat de simplu,nu-mi ramane decat sa tai cateva crengute dintr-un tamarix(stiu eu unul)....
si gata.Presupun!

mihail

Speciile cele mai intalnite in tara sint:

- Tamarix ramosissima ( catina rosie ) : 1-3 m inaltime, flori roz sau albe, infloresc in iunie;
- Tamarix tetrandra ( catina rosie ): 2-4 m inaltime,  flori roz violaceu, infloresc in aprilie mai;
- Tamarix pentandra : pina la 5 m inaltime, flori alb rosietice, dispuse in raceme, apar vara-toamna;
- Tamarix gallica : pina la 10 metri inaltime, flori roz mai rar albe, infloresc vara pe lujerii din anul precedent;
- Tamarix parviflora, flori de culoare roz, numeroase, ce apar primavara tirziu.

Speciile de tamarix sint nepretentioase fata de sol,rezista bine la seceta,moderat la geruri,dar mari iubitoare de lumina. Se inmultesc prin butasire in uscat.
Se recomanda utilizarea pe malul apelor, pe peluze - izolat sau in grupari - alaturi de gardurile vii.

gentiana

Da,Mihai,le tai,le pui intr-un pet de 0,5l(e bine sa fie putin colorat) si pui apa
le lasi indeva la lumina,dar nu cu soare direct;in cam 10-14 zile incep sa faca radacinute
cel putin asa au facul la mine in cateva randuri
am experimentat si faza cu pus in nisip si tinut umed tot timpul(a fost mai dificil,dar s-au prins si asa)
Succes!!!

penelopa

Păi, atunci, e de preferat varianta cu butaşii în apă să facă rădăcini.
O voi pune în aplicare. :)

vernil

Am gasit tamarix alb, am citit ce ati scris despre inmultirea prin butasi in apa. Cand vor face mustati, dau de stire. Doresc si eu cativa butasi de tamarix roz. Nu neaparat la schimb  ;D

penelopa

Quote from: Vernil on May 07, 2010, 09:22:28 AM
Am gasit tamarix alb, am citit ce ati scris despre inmultirea prin butasi in apa. Cand vor face mustati, dau de stire. Doresc si eu cativa butasi de tamarix roz. Nu neaparat la schimb  ;D
Aviz, avizaţilor!!! :D
Deci, un băţ e al meu. ;)

gentiana

Pene tu ai cel mai frumos tamrix vazut de mine,atat de intens
Acum nu-i periaoda propice de inmultit,e luna plina

adrianam

Quote from: Vernil on May 07, 2010, 09:22:28 AM
Am gasit tamarix alb, am citit ce ati scris despre inmultirea prin butasi in apa. Cand vor face mustati, dau de stire. Doresc si eu cativa butasi de tamarix roz. Nu neaparat la schimb  ;D

Pun la prins sau trimit butasul asa simplu?

Al meu nu este roz intens, este mai deschis, dar nu alb.

vernil

Te rog mult, Adriana, pune-l in apa. iti trimit si eu cum face mustati. Multumesc !  :-*

penelopa

Azi tamarixul meu în plină floare roz , care nu mai e aşa intens, a fost mirosit de fete. Divin! ;)

vernil

Interesant tamarixul asta, chiar si in apa miroase ... nu stiau colegii mei de unde vine mirosul de padure ...  :D eu le ziceam ca bate vantul de la Baneasa  :D

adrianam

La mine butasii de tamarix par sa fi facut doua firisoare de radacina dar par uscate, desi au avut apa in permanenta.
Zilele trecute am mai pus doua ramuri in apa, poate am mai mult succes acum, cand au trecut florile.

penelopa

Eu nu m-am complicat ca voi. Am infipt 3 bete mari (crengi) de tamarix in pamant, pe langa gard, si fiindca m-am impiedicat intr-o in unul din ele, l-am smuls.  :(  Avea cateva firicele de radacini. :o Mi-a parut rau dar m-am consolat cu existenta celorlate bete .... viitori tamarixi! ;)

vernil

Pene, zi-mi te rog daca tamarixii tai au ramas cu frunzele pe ei. Ma rog, nu-s frunze, mai degraba ace. Ai mei au facut radacini in apa, i-am pus apoi in pamant, dar s-au uscat acele/frunze. E normal ? eu cred ca nu. Vad la anul.

penelopa

Nu, le-au căzut acele. :)