Artarii

Started by einsteinitza, March 29, 2010, 03:47:53 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Atropurpureum dupa ploaie
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis


einsteinitza

Acum incep sa deschida frunzele, sunt splendizi.Stii care sunt? Nu vrei sa faci poze pe anotimp din  acelasi unghi sa vedem evolutia culorilor, asta-i cel mai spectaculos?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Azi recunosc ca am fost gagauta,am fost sa-mi vad miniacerul(e vorba doar de marime) si i-au dat frunze
Am uitat sa fac poze ,in varfuri are un manunchi de "ace" rosu-grena,un fel de dantela stransa inca

myosotis

Ala din stanga trebuie sa fie Globosum, fiindca de aproape zece ani e tot o bila infipta intr-un par. Diametrul bilei a crescut foarte putin in tot acest timp. Tulpina e bandajata (cam urat, deci o tin ascunsa) fiindca anul trecut a cazut o  matahala de plop peste el si la cam indoit. Are vreo 3m inaltime. Celalalt, din dreapta e Acer campestre, dupa propria mea parere si are cam 4m inaltime. Au fost plantati in acelasi an. Cresc destul de greu.

einsteinitza

Astept poze cu frunzele ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: myosotis on April 18, 2010, 09:18:04 PM
Ala din stanga trebuie sa fie Globosum, fiindca de aproape zece ani e tot o bila infipta intr-un par. Diametrul bilei a crescut foarte putin in tot acest timp.
Chiar vroiam sa te intreb cine a mai taiat bila ,l-am vazut in albumul tau si arata nemaipomenit

einsteinitza

Va rog pe cei care aveti artari, e foarte util sa faceti poze in diverse anotimpuri,sa vedem cum isi schimba frunzele in functie de anotimp si cultivar.
Ar fi foarte frumos sa incepem sa ii postam pe tipuri, ca la trandafiri, cu experientele fiecaruia.Vad ca multa lume pe aici are in gradina si ii iubeste.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Azi merg sa caut si eu artari  :D. Mititelul meu rosu incepe sa isi revina, voi avea ce poza  :D

einsteinitza

Numele, prenumele, anotimpul si locatia, soare, umbra. Sa facem un catalog de artari ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

o idee foarte buna!
mai ales ca Myo care e posesoare de artar de mai multi ani poate da date foarte important
asa stii unde sa-l amplasezi si in ce context;date viabile si practice
ar fi bine sa alaturam si furnizorul si inaltimea la care a fost cumparat
probabil ca mai exista si alti useri care au aceri in gradina ,poate mai batrani

einsteinitza

Dap.  :D
Eu ma gandeam ca unii sunt mai sensibili, altii mai rezistenti, mai de umbra, mai de soare, fiecare cu ale lui, nu-i rau sa stim
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Da asta era si ideea mea
Ar fi de dorit sa facem   fise/cataloage cu toti arborii si  sa participe si useri cu date si observatii personale,poze din arhiva proprie
Rugamintea e sa fie  din experienta  proprie nu din parcurile  si gradinile orasului sau lumii

myosotis

 ;D Vreti furnizor ? Piata Obor.  :D :D Imi lipseste iconita aia de se da de-a rostogolu' de ras, de pe mess. Imi amintesc cum au venit copacii, atarnand pe sosea, din portbagajul unei Dacii 1310. Eu in masina cu fii-meu in spatele vanzatorului (soferul Daciei) faceam 13-14 de frica sa nu fuga ala cu copacii mei, ca ii si platisem.  Acu' 10 ani nu prea aveai de unde alege furnizori.

gabiee

acesta e artarul meu japonez
http://gabiee.sunphoto.ro/artar_japonez/13789218
http://gabiee.sunphoto.ro/artar_japonez/13789297

deocamdata tot pe terasa deschisa sta , azi era planificat sa o mut in gradina , dar a plouat toata ziua  , si se pare ca asa va va fi toata saptamana .....

gentiana

Stai linistita,eu l-am cumparat tarziu si a stat pana in toamna in gradina(in ghiveci) si in functie de vreme il mutam mai la umbra sau la soare
Acu are locul lui in gradina si-l astept
Myo or fi artarii aia de la piata ,dar frumosi mai sunt!!!!

einsteinitza

Myo, exact ce povesteam si eu, cu posibilitatile de atunci ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Si cand te gandesti ce frumosi i-ai luat si ai avut si transportul asigurat

einsteinitza

Gabiee, stii ce artar ai?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabiee

acum m-ai prins  :) ...
stiu ca e artar japonez si trebuie sa fie rosu - e de la siebers - cumparat in toamna - daca mai gasesc catalogul din toama  sa ma uit la denumirea exacta ....

Mihai

Uitati si piticii mei,nu ca nu as avea si la "mansarda"cativa :D


einsteinitza

Splensizi, se vor face mari si colorati. Au ceva mai inalt sa le tina umbra?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Azi am primit un Acer palmatum dissectum Garnet . De la Bakker , e in stadiul de 2 bete cu citiva muguri . E viu , pare ok .
Primul Garnet mi-a murit dupa 3 ani , crescuse cam pina la 80-90 cm si 1 m diametru . A murit pentru ca i-am umblat eu aiurea la radacini , am luat pamint de acolo . Vroiam sa spun ca a " beneficiat" de soare canicular si nu a avut nimic , i se mai uscau virfurile frunzelor dar nimic serios , desi ar fi trebuit sa fie cel mai sclifosit artar , are frunzele cele mai fin segmentate . Daca e udat n-are nimic . 

Pentru asta mic , la plantare sa-i fac un amestec cu pamint de conifere ? Sau doar un amestec cu pamint de florarie 50% si 50% sol normal de gradina ?


gentiana

Eu as merge pe varianta 1/2  pamant de conifere si 1/4 nisip de constructii(gri nu galben) si 1/4 pamant de flori
Asta acu la plantare
te oripilez cu sugestia de a pune in groapa niste balega?

Mihai

Es,au umbra numai de la casa,atat.Jumatate de zi pana in12 si pe urma mai au umbra de la gard,care are 2 metri inaltime.
Schnuppe,eu am pus pamant de conifere cand i-am plantat,pe urma nu am mai umblat la ei.Doar am udat.