Goji-Berry

Started by einsteinitza, April 16, 2010, 07:32:25 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

Si eu sant posesoare unui butas de Goji,si vad ca ii merge bine ,chiar daca si-a schimbat locatia. A inceput sa dea frunzulite noi.(l-am pus in gradina direct ca avea radacini). La anul (daca trece iarna cu bine) poate va face si flori  ???

myosotis

Goju meu nici nu moare, nici nu traieste. Trebui sa-l fi deocheat Cloantza  ;D

einsteinitza

Al meu a intins niste lastari luuungi :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


penelopa

Quote from: myosotis on August 19, 2010, 11:28:50 AM
Goju meu nici nu moare, nici nu traieste. Trebui sa-l fi deocheat Cloantza  ;D
Băi, eu ţi l-am descântat, nu deocheat, că n-am fost întoarsă de la ţâţă. >:D

vernil

Quote from: myosotis on August 19, 2010, 11:28:50 AM
Goju meu nici nu moare, nici nu traieste. Trebui sa-l fi deocheat Cloantza  ;D

L-ai tinut sub socul lui Pene ? Ca atunci musai sa-ti zica Daka un descantec sa-l readuca la viata.  +ham

myosotis

Ai de mine  +ham Nici vorba. Socul de la Pene l-am pus spre latura gardului unde are de gand vecinul sa faca casa  >:D Fiindca va fi foarte aproape de gardul meu, el avand numai 12 m latime la teren.

claude

Mi-am luat si eu acum, in prag de iarna, un goji. E cazat deja in gradina de 3 zile, intr-un loc unde are soare toata ziua, ca asa am inteles ca-i place.  Fiind inca destul de mic - cam 30 cm-, l-am musuroit cu scoarta de copac, ca m-am gandit ca poate-l ajuta sa treaca iarna. Voi ati mai protejat plante cu scoarta maruntita, e ok, sau ar trebui sa merg pe varianta sac de iuta+paie?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

myosotis

Goji-ul meu pare decedat. Dupa ce am citit ce scriu mai jos, ma gandesc sa-l scot din gradina si sa-l pun intr-un ghiveci. Poate il resuscitez.
Suporta greu caldura de peste 25grdC. Temperatura ideala ar fi de 20grd C  ::) (cam greu la noi). In nici un caz nu trebuie plantat la umbra.
Foarte important. Creste foarte repede in aer liber (gradina) daca i se asigura sol foarte bine drenat cu pH alcalin de 8,2-8,5 .
Iarna rezista pana la -26grdC . Are nevoie de 25 saptamani fara inghet/ger pentru a inflori (asta nu am prea inteles-o).
Creste foarte bine in ghiveci.

penelopa

... vezi, Myo  ;D .. .ţi-am zis eu că Goji-ul tău nu mi-a inspirat încredere!! ::)

adrianam

Si nici poze nu i-a facut nimeni? ???

claude

Pai cum naiba sa-i asiguri, la soare, temperaturi nu mai mari de 25 grade?  :o Cu alcalinitatea solului o rezolvi...Ma apuc sa ma mai informez, cq treaba cu temperatura mi se pare cam ciudata...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Al meu a crescut frumos, are cateva ramuri lungi , sanatoase, nu a suferit deloc de frig.Desi a fost la gardul de plasa dinspre apa, unde vine curent pe valea raului.
Poate altceva nu i-a placut, nu frigul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Eu scosesem goji din gradina in vederea mutatului,si il pusesem in ghiveci,dar am intrebat le "Goji" si mi-a spus ca trebuie sa le pun neaparat in gradina si doar un pic musuroit chiar daca le pun cu tot cu ghivece in pamant. Frunzele e normal sa cada ,ca sant in repaus.Plantele mele au cam 50 cm (mai multe ramificatii )

hapylica

A pus cineva seminte de Goji la germinare?Am cumparat seminte si sunt curios daca exista cineva cu ceva experienta in acest sens :)
Claudia daca rezista pana la -25 grade merge si la-30,dar fiind primul an trebuie protejat sa fii mai sigura ;) La primavara iti trimit bani sa-mi iei si mie unul,pana imi vor creste mie puii o sa albesc! :-\

GetaV

Daca abia acum iti cresc peri albi +dnsinsemna ca ne-ai pacalit cu varsta +apl

hapylica

Geta adevarul este ca nu prea mai are ca sa mai albeasca,ereditatea isi spune cuvantul :D :D
Ai o bouga mov extraordinara +apl

claude

Quote from: hapylica on December 10, 2010, 08:34:26 PM

Claudia daca rezista pana la -25 grade merge si la-30,dar fiind primul an trebuie protejat sa fii mai sigura ;) La primavara iti trimit bani sa-mi iei si mie unul,pana imi vor creste mie puii o sa albesc! :-\

Cu tot dragul, mai ales ca daca rezista piticul meu peste iarna o sa mai iau si eu unul  :) L-am si plantat intr-un loc expus, asa ca sa vedem cum e cu incalzirea globala   ;D  Doamne feri sa fie -30 grade, c-atunci zau ca ma mut in tarile calde  +hypno, ca pe masura ce imbatranesc vad ca devin tot mai friguroasa
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

myosotis

Hapy de unde ai cumparat semintele de Goji ? M-ar interesa si pe mine cateva. Dupa cum v-am spus mai sus, Gojul meu era vai de el, asa ca am hotarat sa-l extrag din gradina alaltaieri, cand am crezut ca vine iarna. Ca doara asa se anunta  :D la meteo.
Are o radacina mica, mica, nici nu stiu dac-o mai fi viu. Il pun intr-un ghiveci, poate, poate o trai.

einsteinitza

Iar al meu e mare si frumos.Mare, e mult spus, dar cresterea a fost frumoasa. +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Quote from: myosotis on November 30, 2010, 12:07:52 AM
Goji-ul meu pare decedat. Dupa ce am citit ce scriu mai jos, ma gandesc sa-l scot din gradina si sa-l pun intr-un ghiveci. Poate il resuscitez.
Suporta greu caldura de peste 25grdC. Temperatura ideala ar fi de 20grd C  ::) (cam greu la noi). In nici un caz nu trebuie plantat la umbra.
Foarte important. Creste foarte repede in aer liber (gradina) daca i se asigura sol foarte bine drenat cu pH alcalin de 8,2-8,5 .
Iarna rezista pana la -26grdC . Are nevoie de 25 saptamani fara inghet/ger pentru a inflori (asta nu am prea inteles-o).
Creste foarte bine in ghiveci.
Plantutele mele de goji au inceput sa creasca,nu prea au lumina desi le tin la geam.Soarele este foarte zgarcit in perioada asta >:(.
Myo,pamantul galben este bun pentru goji?In combinatie cu cernoziom binenteles.Nu prea le am cu ph-ul ???

myosotis

Pai... nu prea stiu. Ca sa cresti pH-ul trebuie adaugat calcar.  Poti adauga var sau ma degraba creta pisata, daca nu ai nevoie de cantitati mari de pamant. Numai ca nu stiu in ce cantitate  :-\

Căpşună

Asta produce ceva, sau e doar de ornament.
Scuze ca intreb

myosotis

Produce fructe asemanatoare cu ale catinei. Foarte cautate si la moda acum. Numele stiintific este Lycium barbarum.
http://www.google.ro/search?aq=f&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=Lycium+barbarum

hapylica

Am pus si eu de proba seminte la germinat si acum am 4 plantute de 4cm,cu frunzulite,sunt sperante de plante  +dns