CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

penelopa


Vitalba mea am luat--o de la Hornbach, in ghiveci
http://penelopa.sunphoto.ro/alte_chestii/36832779
Oare e aceeasi clematita salbatica???
Si, daca tot creste prin paduri, inseamna ca-i place mai la semiumbra???

claude


Poza cu vitalba:
http://www.kuleuven-kortrijk.be/facult/wet/biologie/pb/kulakbiocampus/buiten-kulak/bomen-heesters/Clematis%20vitalba%20-%20Bosrank/bosrank.htm

Eu am vazut-o crescand la marginea padurilor si in desisuri, deci presupun ca-i place la semiumbra, sau soare putin filtrat, cel putin o parte din zi.  Probabil merge si la soare plin daca ai grija sa aiba umbrite radacinile, ca la toate clematitele
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu creste in paduri, ci creste pe arbusti de liziera, la soare, dar intr-adevar are radacinile umbrite de tufele pe care se catara. In unele locuri unde am vazut-o nu are pic de umbra, e pe culme de deal.
Pene, seamana foarte tare, cred ca asta e, salbatica de la noi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Felicitari Pene! =)) Mai uita-te si tu pe unde mergi,esti fudula mergi cu capul pe sus! Ai vazut Es cum a dibuit-o,tu ,gata sa dai banii ca te dau afara din casa :D

penelopa

Cand am vazut-o la Hornbach,  m-a cucerit peloc  ;) ... habar nu aveam ca am dat de o .... salbatica  =))
... si, ce m-am mai laudat cu ea!! ;D

Va intrebam daca ii place la semiumbra fiindca vreau s-o mut la primavara, la radacina unui visin, sa se catere in el. Acum e la gard si nu cred ca e suportul cel mai potrivit pentru ea. :(

einsteinitza

Pene, nu a vazut-o decat i  soare, unde e ai umbra n-am vazut. De catarat se catara pe orice, e foarte...cuceritoare!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

eu am vazut-o si in zone semiumbrite, la margine de padure, etc
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Ce-ati patit? ;D
Mai dati-o incolo de planta salbatica si se pare si invaziva! :P

claude

Pai trebuie sa vorbim si noi despre ceva pana vine primavara, nu?  ::)  Sa ne punem la curent cu noutatile, sa stim dupa ce alergam cand vine sezonul

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Pai o vreti pe asta? ???
Unde-i noutatea? ;D

claude

Noutatea e ca lumea la o adica se repede s-o cumpere din magazin -vezi Pene  :P - si dupa ce se lauda cu ea constata ca o gaseste pe toate dealurile  =))

adica nu-i nici o noutate pana la urma, ca si eu am dat bani pe goji si tata a zis, cand m-am laudat cu el, ca de buruiana aia  sunt pline santurile din satul lui de bastina, dar eu n-am vazut-o, ca si Pene clematita  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel


einsteinitza

Macar aici avem ce zice, si aflam lucruri noi, mie mi s-au parut foarte frumoase.
Ce vrei, daca nu ninge, nici poze n-am chef sa fac, ce sa pozez, gradina fara zapada?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Ba, eu va multumesc pentru discutiile de la acest topic  :) .. pentru mine sunt interesante si utile  ;) (comparativ cu alte discutii de pe la Cafetarie  =)), sau discutii de ridicat "statui" si acordare de "ranguri"  ;D ... de pe la multe alte topicuri  ).

Si, sincer, nu-mi pare rau ca am dat niste bani pe "salbatica" asta  :)
Chiar  imi place si nu ma supar deloc daca imi acapareaza toti copacii din curte +dns

ps. Pana faceam eu rost de vitalba de pe dealurile din Slanic sau alte colturi din tara, ma apuca pensionarea  ;D

flordel

Pene, dar tu parca ziceai ca-ti place sa discuti si despre alte chestii, nu numai despre informatii utile.
Nu-ti place Cafeteria? ;D
Si cu rangul, daca te-a suparat, eu ABDIC!  ;;)

geodezia

lasa Pene ca miroase foarte frumos salbatica ta .. si sa vezi ce cascada de flori face .. si eu am fost tentata sa jumol una de pe marginea drumului sa pun in gradina da mi-a invadat gardul pina la urma mina maicii Domnuluisau cum ii zice leuceria .. nu fiti rai ca e salbatica ca e toata un ciorchine de flori si miroase foarte frumos .. este liana sau curpen ii zicem noi la tara .. da iti spusei e super .. sa o pui undeva unde sa aiba dimineata umbra si seara soare ca atunci iti miorase florile de ametesti 

penelopa

Quote from: flordel on January 17, 2012, 12:50:39 PM
Pene, dar tu parca ziceai ca-ti place sa discuti si despre alte chestii, nu numai despre informatii utile.
Nu-ti place Cafeteria? ;D
Si cu rangul, daca te-a suparat, eu ABDIC!  ;;)
Doamne fereste, nu m-am suparat deloc!
Am vrut doar sa-ti arat ca discutiile de la acest topic (care pe tine te-au deranjat  ;D) sunt mult mai interesante si utile decat discutiile de care am pomenit eu  ;D

penelopa

Quote from: geodezia on January 17, 2012, 12:54:46 PM
lasa Pene ca miroase foarte frumos salbatica ta .. si sa vezi ce cascada de flori face .. si eu am fost tentata sa jumol una de pe marginea drumului sa pun in gradina da mi-a invadat gardul pina la urma mina maicii Domnuluisau cum ii zice leuceria .. nu fiti rai ca e salbatica ca e toata un ciorchine de flori si miroase foarte frumos .. este liana sau curpen ii zicem noi la tara .. da iti spusei e super .. sa o pui undeva unde sa aiba dimineata umbra si seara soare ca atunci iti miorase florile de ametesti 
LONICERA, Geo  =))... asa ii zice, tu, la mana maicii Domnului  :D

flordel

Cum sa ma deranjeze ca doriti sa plantati plante salbatice ?  :D
Da ce-i la mine in gradina?  =))


penelopa

De altfel, sunt mare iubitoare de flora "salbatica"  :)
Fiindca am loc suficient, las in anumite zone din gradina sa creasca tot felul de ... flori de camp... si de padure  ::)

flordel

Ia aruncati o privire aici:
http://starkl.ro/view/p-1025/Detalii-despre-articole/Plante-urcatoare-Clematis-Purpurea-Elegans/?selected_shop_item=id177_070610
Asta-mi place tare mult, as lua-o, dar nu mai stiu unde s-o pun.  :(
Parca v-am mai zis de ea.

einsteinitza

Dar ia-o odata daca tot poftesti atat la ea! :-bd
Da, da , ne-ai mai spus, ne-ai pus si o poza superba.... +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Eu o am de anul trecut,s-a prins dar nu s-a dezvoltat prea mult si astept sa vad anul acesta ce face.

gabriela jalba

Flo,ia-o !!! e tare frumoasa!!! Sa-mi zici cum procedezi,ca vreau si eu. In citiva ani va fi superba !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

Da ,si eu am poftit la ea. Dar deocamdata cresc ceea ce am.