Pasaret din gradina si nu numai

Started by einsteinitza, February 06, 2012, 01:43:56 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

O mierla la farmituri de paine
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ce draguta e! Cred ca-i mierloiul, masculul are ciocul galben  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da? Habar n-aveam, stiam ca mierele au cioc galben si graurii, care seamana mult, au cioc negru, sau gri de fapt. Probabil ca stiu gresit.
www.helgasicorina.ro

claude

Eu stiu ca la mierle doar masculul are cioc galben, al femelei e mai spre negru  :-\   Graurii sunt diferiti prin picatelele albe de pe penajul negru, n-ai cum sa-i confunzi cu mierlele   :)

flordel

einsteinitza

Bine, am invatat, multumesc, imi place sa stiu chestii din a stea.
www.helgasicorina.ro

Claudiu

Quote from: claude on February 16, 2012, 04:47:23 PM
Quote from: einsteinitza on February 15, 2012, 12:05:12 PM
Au aparut in gradina niste pasar putin mai mici ca mierele, maro inchis cu pieptul maor roscat ca scortisoara. Sunt mai sperioase si nu reusesc sa le prind in poza.
Si au venit si niste mini, un fel de mogaldete mici de tot, gri deschis si cu un capison negru in cap, ca un basc , dar sunt mici mici, nici astia nu stiu ce sunt.

Es, uite un link unde sunt poze cu pasarile din Romania, poate identifici necunoscutele
http://www.animale-salbatice.ro/pasari.html

Rasfoind site-ul am aflat ca stiam eu ceva dar nu stiam bine, legat de mierle...tineretul are ciocul inchis la culoare, nu femela...scuze pentru dezinformare  +ham

Claudiu

O ruda cu mierla (Turdus merula)

Un sturz (Turdus pilaris) bucurandu-se de o "stafida" un bob de strugure ramas peste iarna

yorasta

pasarea neagra de sus e un mascul de mierla si are ciocu galben spre partocaliu iar femela arata cam asa http://www.summagallicana.it/lessico/c/c%20Turdus%20merula%20femmina.jpg

einsteinitza

Yorasta, in sfarsit m-am lamurit si eu!

Azi am crezut ca sunt dusa cu capul. Cand am iesit de dimineata in gradina, aveam doua egrete mari albe pe lac. Pana m-am intors sa iau aparatul, au zburat.
Erau superbe! :o :o Au zburat peste gard, pe firul apei in sus, spre zona mai inalta.
Cred ca au venit de foame, totul e inghetat acum.
Nu-mi vine sa cred! ::)
www.helgasicorina.ro

penelopa

Pai, pune-le si tu ceva de mancare pe lac ... poate mai vin. :)

yorasta

da in ultimii ani aparitiile anumitor specii de pasari au cam contrazis legile ornitologiei cum anu trecut in iarna prin zona ploiestiului au fost vazute berze si egretele din ce am observat se intalnesc des pe la noi in tara pe balti , lacuri , etc iar foarte interesant am observat zilele trcute pe deasupra centrului timisoara vreo 4-5 rate salbatice

claude

Eu ma intreb unde s-au dus lisitele de pe lacul din fata casei mele...eu stiam ca-s migratoare, dar in decembrie erau inca aici, pana a inghetat lacul. E posibil sa migreze asa tarziu?  ???

yorasta

lisitele nu migreaza din ce stiu eu , ele sunt intalnite pe toate lacurile , baltile , iarna unde apa nu este inghetata ca sa se poata hrani

claude

Si cu ce traiesc cand apele sunt inghetate?  ???

yorasta

migreaza spre zonele unde sunt apele dezghetate rauri sau alte ape neinghetate sau unde unde mai sunt uchiuri de apa , daca va plac pasarile salbatice si vreti sa aflati mai multe va invit pe forumul clubului meu cu inca 2 cunoscatori de pasari salbatice si fringillidae

claude

Care e, cel de pe asociatia ornitologica romana?

yorasta

nop cauta clubul roman de fringillidae

claude

einsteinitza

Si eu vreau!De cand ma tot invart sa aflu ce pasari sunt prin gradina.
www.helgasicorina.ro

Claudiu

Quote from: einsteinitza on February 20, 2012, 06:58:03 AM
Si eu vreau!De cand ma tot invart sa aflu ce pasari sunt prin gradina.

Pai la ce e bun topicul asta, daca nu sa punem poze si sa vorbim despre pasarile din Romania?
Poate numele de gardina ar cam limita.
Es l-ai putea modifica in "Pasaret din gradina si nu numai" ? S-au cam asa ceva. Nu-s prea inspirat la titluri azi  ???

Cei cu capison negru de care vorbeai ar putea fi Mugurari - Pyrrhula pyrrhula.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Mugurar

doar baietii au culorile asa puternice, fetele sunt mai spalacite (in lumea animalelor moda e pe dos  =)) fata de cea a oamenilor)

http://www.panoramio.com/photo/55108293

Uneori, functie de lumina ai putea avea impresia ca pieptul la femele e mai mult cenusiu decat roz.

Iaca un baiat  :)

einsteinitza

Nu, avea un capison exact ca o bereta, pe o suprafata mai mica a capului si nu ii venea pe ochi, era ca un basc cumva.
Semana foarte mult cu auselul, dar nu am vazut dunga galbena, nu cred ca avea. Nu prea aveam cum sa n-o observ, ca era pe podeaua terasei si il vedeam de  mai sus.
Corpul era un bej galbui, decolorat.
www.helgasicorina.ro

Claudiu

Il vom gasi pana la urma. Si pozele mai nereusite pot fi utile la identificare.

Observarea pasarilor, un blog fain cu muzica  :)

http://pasari-birdwatching-roberthitter.blogspot.com/2010/03/birwatching-observarea-pasarilor-ieri.html

(merita vazute pozele selctand titluri, stanga jos)

yorasta

Quote from: einsteinitza on February 20, 2012, 08:28:31 AM
Nu, avea un capison exact ca o bereta, pe o suprafata mai mica a capului si nu ii venea pe ochi, era ca un basc cumva.
Semana foarte mult cu auselul, dar nu am vazut dunga galbena, nu cred ca avea. Nu prea aveam cum sa n-o observ, ca era pe podeaua terasei si il vedeam de  mai sus.
Corpul era un bej galbui, decolorat.

asa ceva era? http://www.naturephoto-cz.com/photos/birds/siskin-3071.jpg

einsteinitza

Seamana foarte mult, dar ala nu avea aripile asa contrast, nici nu se observau. Deci era un mic bulgaras galben bej, decolorat, cu basc negru. Ce rau imi pare ca nu am putut sa-l pozez. +ham +ham
www.helgasicorina.ro