Pasaret din gradina si nu numai

Started by einsteinitza, February 06, 2012, 01:43:56 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ala e! Primul, ghemotocul ala!

Pitigoi normali am si eu in gradina, nu-s asa toanta! :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

yorasta

se numeste  Pitigoiul sur (Parus palustris)

einsteinitza

Pitigoi sur?
Dar e ce palustris? Asta era la Predeal....
www.helgasicorina.ro

yorasta

Daca vreti sa aveti multe pasari in gradinile voastre uitati cateva plante care servesc ca hrana pasarilor salbatice http://clubulromandefringil.forumgratuit.ro/t63-ierbar-ornitologic

yorasta

Quote from: einsteinitza on February 20, 2012, 02:08:38 PM
Pitigoi sur?
Dar e ce palustris? Asta era la Predeal....
palustris este denumirea in latina cam toate viietatile pasari , animale , plante etc au denumure populara si denumire in latina

einsteinitza

:D :D :D :D :D
Da, am fost prea criptica..asta cu denumirea populara si cea latina o stiam,  :D :D
dar ma refeream de ce are termenul de "palustris"
www.helgasicorina.ro

yorasta

palustris inseamna mlastinos posibil din cauza culorii ca el cuibareste in padurile cu frunze cazatoare si de amestec, manifestand preferinta pentru desisurile cu frunzis bogat si pentru gradinile neingrijite.

einsteinitza

Pai de asta am intrebat, m-am gandit ca poate stii ceva, sta pe langa mlastini, ape statatoare, balti.....Stiu ca termenul ar insemna d e fapt pitigoi de balta.
De aici si mirarea mea, ca era pe munte! ;D ;D
www.helgasicorina.ro

yorasta

app ce iti mai face acerul? il ai afara in zapada?

einsteinitza

Artarii mei sunt in gradina , sub zapada :D ;D ;D
www.helgasicorina.ro

gabriela jalba

Es,pitigoiul ala a simtit lacul. Stia el ce stia!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

www.helgasicorina.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

yorasta

deci daca vreti sa aveti cat mai multe pasari prin gradina plantati acele plante care sunt prezentate la ierbarul ornitologic de pe forumul meu

Claudiu

Unde-s pasarile? Iarna, iarna, greu de pozat, greu ca nu stau locului dar nici macar un Passer domesticus, adica mai comun zis macar o vrabie?  :D

Macar de la distanta  :)

Gata cu pasiunea?

Bucurie

si deziluzie samanta era goala  :'(

Claudiu

Sa lamuresc misterul, cojii semintei de floarea soarelui.

Pai cine ar putea sa fure prin zavoi decat un hotoman de pitigoi?

Parus major - Pitigoi mare

Nu credeti?

yorasta

einsteinitza

Obraznice si infipte, adevarati supravietuitori. Si vrabiile si pitigoii. Si la fel de scandalagii.
Ala care se spala acolo e grozav, mandru desi e zburlit tot. :D :D :D :D
Si la mine e gradina plina de pitiogi si de mierle, insa se lasa greu la pozat, fara un aparat mai performant.
S-au apucat de facut curatenie, imi pare bine.
www.helgasicorina.ro

Claudiu

Imi pare bine ca va plac pozele.

Nu e nevoie de aparat nu stiu cat de performant pentru a face poze.
In primul rand trebuie experimentat si stiut ce poate un aparat.

Es, asta era pitigoiul care te teroriza ca nu-i stii numele?

Pitigoi sur - Parus palustris?

Da pitigoii nu stau locului si-s mai dificili, dar din cauza asta nu din cauza aparatului.

Experimentati cu pasari care stau. Vrabii, porumbei sau gaini. Si gainile, ratele, gastele si curcile sunt foarte fotogenice  :)

einsteinitza

Da, asta e! Da, simpatiucl asta, dar e putin mai mic ca unul normal! Foarte eleganta tinuta, ton in ton! :D

Dar mai am ceva, putin mai mare ca pitigoii, foarte timida, n-am decat o poza facuta prin geam.
www.helgasicorina.ro

Claudiu

Quote from: einsteinitza on March 06, 2012, 08:03:40 AM
Da, asta e! Da, simpatiucl asta, dar e putin mai mic ca unul normal! Foarte eleganta tinuta, ton in ton! :D
....

Putin mai mic ca unul normal?  :D E normal pentru specia lui  ;)

Quote from: einsteinitza on March 06, 2012, 08:03:40 AM
Dar mai am ceva, putin mai mare ca pitigoii, foarte timida, ....

Daca vad bine cred ca acolo ai un sturz, Turdus pilaris. De fapt o specie de sturz numiti si Cocosari. Daca nu ma insel.

Sunt bine mai mari decat pitigoii. Frecvent timizi. Sunt rude bune cu mierla care e tot din genul Turdus si marimea cam pe acolo doar ca par mai grasunei  :D

einsteinitza

Era parca ceva mi mic ca mierla, dar..nu mai stiu exact, fiindca mereu zboara.Cum ma duc sa fac poza fuge. Acum l-am prins pe dupa perdea.

Adica la pitigoi putin mai mic ca pitigoiul colorat, ca aia sunt puzderie prin gradina, au curatat toate macesele.
Mierlele au inceput si ele, pe sub frunze, ele sunt mai asezate, stau mai mult pe jos, cautand. Am vazut una cu ceva ca un limax, se lupta cu el si-l dadea de toti peretii :D :D
www.helgasicorina.ro

Claudiu

Quote from: einsteinitza on March 06, 2012, 09:39:32 AM
... Adica la pitigoi putin mai mic ca pitigoiul colorat, ...

Nu te lasi  :D Ala e mare asa cum spune si numele lui comun: Pitigoi mare.
Pitigoi colorat, pai daca e dupa culori atunci ce spui de Pitigoiul albastru (tot de la noi)?

Pitigoiul albastru adica Cyanistes caeruleus candva incadrat in acelasi gen cu ceilalti pitigoi de mai sus in genul Parus cu numele Parus caeruleus, dar ornitologii l-au mutat intr-un un gen aparte.

Yorasta avea dreptate si la noi sunt pasari foarte frumos colorate, doar ca uneori sunt mai greu de observat. Unele sunt micute, Pitigoiul albastru e mai mic decat Pitigoiul mare.