Ceapa

Started by penelopa, May 29, 2007, 03:16:26 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

După ce m-am chinuit s-o scot şi s-o usuc la soare vreo 5 zile, azi s-a grăbit moş Ilie ăsta nărăvaşu ' să-şi "verse" năduful pe ceapa mea.  :(

geodezia

D-l Costea as pune eu da pe aici pe la noi nu mai e arpagic asa ca o sa ramin cu ce am .as vrea eu sa mai pun da ce sa fac daca nu gasesc arpagic si ceapa seminte am pus si nu a rasarit deloc .am cautat osmocote pe la chimicalele astea de gradina si mai sa ma bata vinzatoarele ca ce domne stati toata ziua cu ochii in calculator si pe urma ne cereti noua tot felul de solutii da adevarul ca nici pe alea care le au nu stiu sa le vinda cind le-am cerut atonik au zis ca e prea scump si ca nu se merita dar uite ca s-a meritat .parca nici nu mai imi vine sa ma duc sa caut ceva pe acolo cind le vad asa . domnule sa nu le spui  despre ceva nou pe care nu il  cunosc ele ca esti paria nu mai ai ce cauta pe la ele prin magazine . acum ma duc ma uit si tac din gura daca nu vad la vinzare .am gasit totusi pe cineva care sa accepte si altceva decit cele traditionale dar nu stie omul daca se va vinde sa nu ramina cu ele pe stoc

penelopa

În locul tău, Geodezia, m-aş duce cât mai des la cucoane să le irit, până se conving să aducă tot ce se cere, măcar în cantităţi mai mici.
Aici, la Ciolpani unde merg eu, magazinul aparţine unei familii de ingineri horticoli (pensionari) care sunt la curent cu noutăţile şi îţi mai dau şi instrucţiuni de folosire .... gratis! ;)
Am găsit ieri la Hornbach un îngrăşământ, granulat,  cu efect îndelungat, căreia îi zice "Bio" şi , cică  e recomandat şi la legume. Sper să fie bio că am de gând să-l pun la roşii, ardei, vinete şi dovlecei.

geodezia

Pene eu daca omul e cumsecade ii dau si camasa de pe mine asa saraca cum o fi dar daca vad ca e artagos ma dau la o parte ca doar drumurile noastre nu trebuie sa se intersecteze de mai multe ori in viata decit daca vreau eu . eu sunt o pacifista chiar daca sunt mare si poate am avut de multe ori d pierdut dar nu o sa ma schimb stiu sigur . mai bine plec si data viitoare ocolesc  asa ca de ce sa ma ceert cu ele sa consum energia cind o pot folosii in alta parte sau sa imi fac nervii degeaba . pina la urma fac eu rost de ceace vreau si fara ele .si daca vor sa invete n-au decit

penelopa

.... vorba cântecului vostru olteneesc :
" cin' se ia cu mine bine,
îi dau cămaşa de pe mine,
cin' se ia cu mine rău
să-l păzească D-zeu ... " ;)

costieanuconstantin

am plantat ceapa !!!

einsteinitza

Ei, bine ai revenit pe aici, vad ca deja iese noua recolta. Si daliile alea stau sa infloreasca, sa le faci poze
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Fac prezenta la ceapa de toamna, ca v-ati lenevit!
Deci, ati pus ceapa pentru primavara? Cibe? Ce? Cum? >:D >:D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Bag seama c-ai scapat de majoritatea musafirilor si de-nghesuiala  ;D
Am pus ceapa si usturoi din noiembrie, doar cateva randuri, pentru primavara.
Eu una sunt in ceata cu ceapa, pentru ca de vreo doi ani tot face muste (musca cepei). Anul trecut n-am mai pus  ceapa de toamna, ci numai praz. Sunt convinsa ca semintele, respectiv arpagicul sunt defecte. Sunt din astea prasite de pe la alte neamuri. N-ati observat ca si ceapa din piete se strica foarte repede ?
Cel mai rau ma supara disparitia usturoiului pe care l-am mancat ani in sir. As face genocid pentru asta. N-am ajuns la piata si am pus unul olandez (din Sel-gros) la piftie si a trebuit s-o arunc. Dupa prima portie de piftie ingurgitata, ne-a terminat stomacul. E mai rau decat ala chinezesc.

einsteinitza

Pai daca am fost trasa de urechi ca am lipsit :D :D

Ai dreptate, eu am pus de la o batrana din Slanic, de la care iau in fiecare toamna.E mai mic dar iute si parfumat.Si foarte strans, nu  sunt cateii asa lalai in capatana.E ca o nuca cumva.

Eu am pus arpagic de la centrul de seminte din Bucur , de la piata. E bun, imi iese ceapa buna in fiecare an.
La astea din supermarket ceapa de consum uscata pe care o obtii e cam lemnoasa. Dar pe langa cea din comert, care parca e facuta din lemn vopsit, aia lucioasa si neteda, tot e mai buna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Pai din piata cumpar si eu arpagic. Dar si ala poate fi facut din seminte olandeze. Dar daca te uiti in urma, unde m-am plans de muste, zicea Ionut ca raman in pamant si trebuie tratat primavara devreme sau parca chiar in februarie cu ceva chimicale. Plus ca nu se pune mai multi ani la rand in aceeasi brazda.

einsteinitza

Adica de la tarani sau de la Agrosem?
Nu am avut muste inca, dar e drept ca schimb culturile,intre ele dar sunt vreo cinci soritmente in total, nu e mare invarteala :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Am pus si eu in toamna- prin noiembrie parca, arpagic - cred ca vre-o suta de bucatele. Nu stiu daca este mult sau putin.
Eu ma intreb daca o rasari ceva pentru ca am sapat pamantul cand era ud  si nu am reusit sa-l faramitez prea bine. Am indesat arpagicul cat am putut in pamant dar dupa o saptamana, cand am trecut din nou pe la gradina, plouase si batuse pamantul, astfel incat tot arpagicul meu ramasese la suprafata!  ;D
Cand m-am apucat de gradina, mi-am zis ca nu voi pune legume in gradina, dar vad ca ma mananca palma!
La primavara vreau sa mai pun fasole pentru boabe, rosii si mai vad eu ce, depinde daca voi avea curent pentru apa.

penelopa

Eu, de la începuturile mele în ale grădinăritului, am decis că trebuie să am şi o grădină de legume. Aşa că. am pus de toate dar, în fiecare an, rotesc culturile. N-am pus niciodată gunboi de graj de teama coropişniţelor ... şi chiar n-am avut coropişniţe până acum.
Nici la ceapă n-am avut muşte.
Am citit (şi mi-a confirmat doamna de la magzinul fito de la Ciolpani) că, pentru a preveni atacul acestor muşte, trebuie tratat arpagicul cu praf de Sinoratox (dacă n-am stâlcit cumva denumirea  :)).

einsteinitza

Ai stalcit la magzin ;) :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

adrianam, fasole poti sa pui chiar daca nu ai apa curenta. Eu nu pun fiindca ma enerveaza treaba cu culesul/batutul. dar vecina mea pune tocmai in spatele gradinii, unde nu uda decat ploaia. Daca chiar e seceta mare atunci mai cara apa cu galeata, dar nu se omoara. Zice ca daca da Dumnezeu se face, daca nu ... mananca fasole la anul.

adrianam

Multumesc, Myo! mi-ai dat curaj!
Pentru rosii trebuie sa mai lecturez si sa invat lectia bine, caci mancam multe rosii si fac si suc de rosii destul de mult in fiecare an, asa ca ar fi bine daca as reusi sa obtin in gradina macar de cateva salate!

hapylica

Si eu ca in fiecare toamna ,am pus arpagic si usturoi spaniol(f.mare ,dar cam desfacut)

myosotis

Spaniol ? Cum adica? E un soi anume, ca n-am mai auzit ?

hapylica

Ii zic asa pt.ca mi l-a adus din Spania cineva,este mare dar se desface ca un evantai si nu sta coaja pe catei.Este bun ca il cureti repede! ;) Dar decat cel romanesc mic si migalos la curatat prefer pe cel mare.Intr-un an am pus in gradina usturoi cumparat de la piata si a iesit la fel de mare ca acela,nu mai stiu de ce nu am continuat,la primavara o sa mai pun macar un rand! +ham

myosotis

E bun daca are catei mari. Ai reusit sa pastrezi din el si peste iarna ?

hapylica

Da ,se pastreaza usor,la fel ca cel romanesc.Am pastrat si maciuliile cu seminte de la el,o sa le plantez si e ele sa obtin arpagic,cred! :)
Myo esti o enciclopedie in materie de legume,am citit ceva din blog si esti de nota zece +apl +apl

myosotis

Da  ;D cu teoria stau bine. Sa vezi cand incep campania de primavara cum ma-nncalcesc in treburi si uit jumate din teorie  ;D

einsteinitza

Hai mai Myo, la terenul tau imens  doar nu vrei sa fie toate aliniate si ordonate, de una singura? Ai sera, ai animale, ai solar, ai casa, ai o gramada de arbori sia rbusti, ai bazin, ai atatea de ingrijit, nu le poti face toate ca la carte.Dar macar stii ce sa faci.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: einsteinitza on January 18, 2011, 07:10:25 AM
Hai mai Myo, la terenul tau imens  doar nu vrei sa fie toate aliniate si ordonate, de una singura? Ai sera, ai animale, ai solar, ai casa, ai o gramada de arbori sia rbusti, ai bazin, ai atatea de ingrijit, nu le poti face toate ca la carte.Dar macar stii ce sa faci.
... şi ne mai spui şi nouă! ;)
O să-ţi ridic o statuie la tine, acolo, la cotitura aia unde eram s-o luăm în sens invers. ;D