Morcovul

Started by penelopa, May 30, 2007, 11:38:13 AM

Previous topic - Next topic

penelopa


mihail

Extraordinare fotografiile,sint incintat ca avem calorifere identice.Am sperat ca la alte "chestii" voi descoperi fotografii deosebite.N-a fost sa fie.
Nu ai cite ceva de pe la solar ?

stefana

Bine ca a dat Domnul si ai album  :D.
Imi imaginez ca n-ai avut timp sa pui toate imaginile interesante, dar ... dansul la bara nu ar trebui sa lipseasca  ;D

gabriela jalba

http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_alte_chestii_2008/ETFSGZMPCEQJEZMFDWP - ce-s astea?
    Roaga pe cine ti l-a facut,sa ti-l treaca jos la semnatura( gaseste cum ) in profil
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Quote from: mihail on March 12, 2009, 02:01:01 PM
Extraordinare fotografiile,sint incintat ca avem calorifere identice.Am sperat ca la alte "chestii" voi descoperi fotografii deosebite.N-a fost sa fie.
Nu ai cite ceva de pe la solar ?

-   de "chestii" e raspunzator Corcodel,
-  n-am solar da` poate improvizez ceva   ;)
Daca nu-mi iese, improvizez un dans la bara si-o satisfac si pe Stefana desi ar putea sa se multumeasca si cu avatarul meu  ;D

penelopa

Fraţilor!!!! Am făcut o descoperire ... epocală :D
Astă toamna n-am mai lăsat să-mi sape brazada pe care pusesem pătrunjel şi păstârnac, în ideea că voi acoperi pătrunjelul cu folie astfel încât să am pătrunjel verde toată iarna.
N-am reuşit să pun folie  dar, acum 2 zile când am săpat brazda respectivă pentru a o recultiva ........... am găsit o mulţime de păstârnac mare, frumos, proaspăt. Probabil, n-am scos chiar tot păstârnacul în toamnă.
Deci, a rezistat toată iarna ...... în pământ, afară .  :o
Voi ştiaţi asta ?

mihail

Si la mine,tot din lene ,n-am arat si patrunjelul ii tot acolo,verde.Poate era bine sa pun si o sticla cu bors ?

penelopa

Quote from: mihail on March 30, 2009, 06:58:26 PM
Si la mine,tot din lene ,n-am arat si patrunjelul ii tot acolo,verde.Poate era bine sa pun si o sticla cu bors ?

Brazda mea cu pătrunjel şi păstârnac este şi'n vecinătatea fazanilor + sticla ta de borş ...  :D
Da-ţi place să mănânci .... borş de fazan ?  :D

gabriela jalba

Eu las pastirnac an de an pe gradina,pt seminte. Sa stii ca si morcov am gasit bun si neinghetat. Iarna asta nu si-a prea facut datoria. Bulgarii de pamint de la sapatul de toamna nu s-au desfacut.Semn ca pamintul nu a inghetat (si nici buruienile nu au murit...)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Deci, nu mă sfătuieşti să las, intenţionat, peste iarna următoare păstârnacul în pământ   :)

simonaelena

In fiecare an las in gradina morcov si patrunjel. Il protejez peste iarna si primavara am legume proaspete si frunze la fel. Am scos din ele chiar si peste iarna, cand a fost nevoie.

penelopa

Quote from: simonaelena on April 03, 2009, 12:56:33 PM
In fiecare an las in gradina morcov si patrunjel. Il protejez peste iarna si primavara am legume proaspete si frunze la fel. Am scos din ele chiar si peste iarna, cand a fost nevoie.

Nu le-ai acoperit cu nimic ?

simonaelena

Ba da, cu paie si coceni de porumb.

gabriela jalba

Quote from: penelopa on April 02, 2009, 08:54:30 AM
Deci, nu mă sfătuieşti să las, intenţionat, peste iarna următoare păstârnacul în pământ   :)
Ba da, dar iarna nu folosesti la mincare ? Cel care ramine,va face floare anul urmator,dar pina la floare poti folosi frunzele tinere la aromat mincarea( ca leusteanul,patrunjelul..... ).
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Iaca,am gasit ceva pe net :

Morcov

Cultura ecologica a morcovului
Index Articole
Cultura ecologica a morcovului
Pagina 2

Pagina 1 din 2
     Morcovul (Daucus Carota Sativus) este cunoscut de peste 3000-4000 de ani. Era cunoscută de greci şi romani, apoi sa răspândit în nordul Africii şi în celelate ţări din Europa.
     Primele forme cultivate au fost obţinute de olandezi în sec. XVII. Soiurile valoroase de azi au fost obţinute în secolul trecut de către Vilmorin.
     În lume se cultivă 750 000 ha cu o producţie medie de 24 tone/ha. Producţii remarcabile se obţin în Austria şi Olanda - 52 tone/ha şi Italia 49 tone/ha.
     Morcovii fac parte din categoria de alimente alcalinizante. Consumul de morcovi corectează tendinţa spre acidoză a organismului.
     Morcovii din soiul De Nantes conţin, în principal zaharuri simple, usor asimilabile de către organismul uman,şi reprezintă o densitate nutritivă ridicată, datorită conţinutului mare în vitamine şi bioelemente.
     În acelaşi timp, morcovii conţin şi 0,78% celuloză, importantă prin proprietăţile de retenţie a apei, de schimb cationic şi nu în ultimul rând, de peristaltismul intenstinal. Morcovi se remarcă prin conţinutul în provitamina A.
     Morcovii au importante proprietăţi curative: tonic, remineralizant, antianemic, factor de echilibru în digestie, cicatrizant gastric, cicatrizant al rănilor, diuretic, depurativ, fluidifiant biliar, vermifug, creşte imunitatea naturală, antioxidant, favorizează creşterea lactaţiei, et.
     Morcovii nu trebuie să lipsească din alimentaţia noastră zilnică. Rădăcinile se consumă în stare crudă şi preparată. Rădăcinile se pot păstra 5-6 luni.
     Cultura morcovului este simplă şi se pretează la mecanizare.
     Soiurile recomandate în cultura ecologică sunt Chantenax Red Core; De Nantes; Nantes -3 TipTop.

  Condiţii pedoclimatice
    -preferă soluri uşoare luto-nisipoase, bine mobilizate;
    -condiţiile climatice din România asigură producţii sigure cantitativ şi calitativ de morcovi.

  Plantele premergătoare
    -premergătoare pentru cultura de vară: tomate, ardei, vinete, castraveţi;
    -premergătoare pentru cultura de toamnă: ridichi de lună, salata, ceapa verde;

  Pregătirea terenului
    -toamnă se desfinţează cultura premergătoare, se discuie, se nivelează, şi se face o arătură la 20- 30 cm;
    -toamna sau primăvara devreme se execută grăpatul perpendicular pe arătură, mărunţirea şi modelarea solului în straturi inălţate cu lăţimea la coronament de 104 ccm, cu AMFS 4,5 + U 650, iar pe suprafeţe mici manual.

  Semănatul
    -schemă plantare: 70 x 35 x 35
    -densitate între plante pe rând: 3,5 - 4,5
    -densităţi: 650 - 800 mii plante/ha
    -necesar sămânţă la ha: 5-6 kg/ha
    -data semănatului: 1-20 III (cultura de vară); 15 VI- 10 VII (cultura toamnă)
  Fertilizarea
    -morcovi se cultivă după culturi fertilizate organic;
    -nu se aplică compost sau gunoi la morcovi pentru a nu se ramnifica rădăcinile;

  Combaterea bolilor şi dăunătorilor
    -combaterea bolilor (făinare, mană, putregai): zeamă bordeleză + sulf moiabil 0,3% + 0,3% (tratamente preventive repetate)
    -combaterea dăunătorilor: cultura alternativă a rândurilor de morcov cu rândurile de ceapă sau praz (se diminuează atacul mustei morcovului şi a muştei cepei); se seamănă în amestec cu 300 g/ha corinadru pentru a se combate nematozii morcovului;

  Irigarea culturii
    -irigarea se face după semănat pentru a se asigura condiţii optime de umiditate necesare răsăririi plantelor şi de 5-6 ori în perioada îngrăsării rădăcinilor, cu norme de 400-600 metri cubi/ha

  Lucrările de întreţinere
    -se execută tăvălugitul culturii cu tăvălugul neted în agregat cu o grapă uşoară;
    -se execută o prăsilă oarbă în cazul formării crustei sau în cazul apariţiei buruienilor;
    -prăşit mecanic de 3 ori şi manual de 1-2 ori, pentru afânarea solului şi distrugerea buruienilor;
    -răritul manual se execută când rădăcinile au grosimea unui creion, pentru a se putea valorifica pe piată; se lasă o distanţă de 4-5 cm între plante pe rând.

  Alte lucrări
    -se poate asocia cu ceapa, prazul, salata, ridichiile, mazărea, fasolea şi coriandru

  Recoltare
    -se face când rădăcinile au atins forma şi mărimea specifică soiului;
    -se face cu dislocatorul de rădăcinoase (DLR-2), apoi se adună pe brazde, se decoletează şi se livrează în depozite, silozuri sau spaţii frigorifice;
    -se evită expunerea la soare,vânt sau îngheţ;
    -recoltarea începe la 50-60 de zile de la răsărit la culturile de vară (începand din iunie), când au diametrul de 2 cm; se sortează în legături de 5-7 rădăcini; producţia este de 20 tone/ha;
    -recoltarea la culturile târzii (înfiinţate ca şi culturi succesive după ridichi de lună, salată, ceapa verde, la şfârsitul lui iunie), urmăreşte obţinerea rădăcinilor pentru păstrare peste iarnă; se recoltează în luna octombrie; producţia peste 30 tone/ha;
    -resturile vegetale rămase pe sol se compostează;

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Es,sa te bucuri ca ies mai desi!! Ii raresti de doua ori. Ultima data lasi cam 10cm intre morcovi. La mine ies asa rari ,ca ma scutesc de rarit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Serios??? Eu nu ma-am bucurat până acum. Cred că fiecare sămînță face doi morcovi >:( Când trebuie răriți, că deja sunt foarte desi, nu înțeleg de ce. Eu cu legumele sunt varză ;D Am reușite cu ceapa și usturoiul pus toamna, dovlevcei, fasole și mărar pătrunjel precum și cu trei tufe de rabarber, care sunt minunate și cresc ca focul , mereu fac compot si sosuri din ele.
Acum am pus multe, că am schimbat zona de legume și am o grămadă de spațiu, am primit și araci metalici speciali, adică arcade pentru fasole, dar morcovii ăștia mă termină psihic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Pe mine ma termina motanelul din avatar ....   :D
Si morcovii mei sunt desi. Chiar daca am pus samanta cu mana mea, tocmai sa iasa mai rar. Am din soiul Nantes. Anul trecut am semanat primavara si i-am scos toamna tarziu din pamant. Nu stiam ca trebuie o cultura de toamna. Probabil din cauza asta nici nu au rezistat foarte bine peste iarna.

einsteinitza

Ma bucur ca-ti place. ;D
Mie in fiecare an imi ies foarte desi, acum ma intreb daca nu-i din cauza solului ???
Am sa incerc si eu din toamna, sa vedem cum merge.Ceapa si usturoiul sunt perfecti din toamna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Morcovul meu,pus in toamna,e net mai mare decit cel insamintat in primavara. In amindoua cazurile,nu prea am ce rari...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

andy2639

am o intrebare si sper sa gasesc aici un raspuns...am cultivat morcovi pe o suprafata destul de mare din nefericire costul pentru o recoltare manuala este fffff mare. cu ce pot sa ii recoltez exceptie facand "dislocatorul" p care il gasesc pe toate site-urile ca solutie.

Silviu88

Pentru a scapa de problemele la germinare, recomand alegerea frunizorilor de seminte care cel putin au toate autorizatiile in regula. Incearca seminte de morcov Sirius F1 si nu vei avea probleme.

In general, daca vrei performanta, mergi pe seminte de legume olandeze.

einsteinitza

Cu autorizatiile ,da ,sunt de acord, dar de ce neaparat olandeze?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

... fiindcă olandezii, în general, stau prost cu sămânţa bilogică ( =))) şi fac performanţe cu seminţele ..."atent selecţionate"  =))

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro