Catina

Started by liana, January 14, 2008, 07:18:58 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ce va mai face catina?
Eu azi am terminat bidonul de catina cu miere. Fiecare luam dimineata doua lingurite. Ce ramane, un fel de zeama mai slaba, facem cu apa minerala.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Ne intrebi de catina din gradina, banui, nu din bidoane  :D . Eu am trei plante puse anul trecut in primavara, ''marca"' Yurta. Doua au ceva muguri, dar una cred ca e dusa.

vernil

Myo, se gaseste catina de la Yurta ? Trebuie neaparat sa achizitionez asa ceva. Daca spun cuiva ca dupa ce am urmat 6 luni tratament cu ulei de catina (2 saptamani cate 2 capsule ulei de catina/zi, pauza 2 saptamani, apoi reluare) mi-am refacut vederea, sigur nu ma crede.
Acum cativa ani, am consultat un medic oftalmolog mai in varsta, nu mi-l recomandase nimeni ... Mi-a placut de dansul ca avea o blandete a chipului deosebita. Afland ca stau mai mult de 10 ore in fata calculatorului, mi-a oferit aceasta alternativa cu ulei de catina, cu precizarea ca ajuta mult la recapatarea vederii.
Asa ca Myo, sa-mi zici exact ce conditii trebuie pentru a creste bine catina.

einsteinitza

De aici de pe dealuri puteti lua cata catina vreti, sa plantati.Tufe mari si frumoase. Mai este si maslin salbatic, cu flori frumos mirositoare.
Myo, nu am decat fructe de catina ;D la bidon.Acum de fapt nici macar astan-am ,dar la toamna...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Pai sigur ca vrem!  :D Dar catina trebuie luata acum, asta e sezonul pentru ea, nu ?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Musai sa-mi fac timp, poate dupa Paste. Cred ca se poate si atunci, ca inca nu sunt temepraturile din timpul verii.

einsteinitza

Mai ales ca saptamana viitoare vin alea din timpul iernii ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

maslin salbatic = maslin rusesc !!!??
pe la noi ii ziceam curmale, de mult caut, are frunze argintii ,in plina inflorire are un pafum puternic si de aceea greu uneori ,mai inspre toamna, cand incep sa se parguiasca fructele sunt astrigente , iar cand sau copt bine, sunt f. dulci si seamana la gust si aroma cu fructele de curmal !!!!

gentiana

Nene Costeo ce legatura are maslinul si catina,ala creste pe plajele de la constanta(sau crestea) catina creste la munte

penelopa

Interesantă "sălbăticiunea" asta!!
Cum de n-am aflat până acum de ea ? ::)

gentiana

n-ai aflat  pt ca nu-i catina,e maslin si are alt topic

penelopa

Quote from: gentiana on March 20, 2010, 11:12:30 PM
Nene Costeo ce legatura are maslinul si catina,ala creste pe plajele de la constanta(sau crestea) catina creste la munte
Are, Elfuţo, că tocmai ne-a vorbit Es de el. Şi eu vrea!

gentiana

de maslin acilea?

penelopa

Quote from: einsteinitza on March 20, 2010, 04:55:43 PM
De aici de pe dealuri puteti lua cata catina vreti, sa plantati.Tufe mari si frumoase. Mai este si maslin salbatic, cu flori frumos mirositoare.
Myo, nu am decat fructe de catina ;D la bidon.Acum de fapt nici macar astan-am ,dar la toamna...
Ete! ;)

gentiana

N-am vazut!
Dar e topic separe

penelopa

Este, dar dacă to veni vorba...........  ;)
Eu îi mulţumesc lui Costi  pentru că m-a luminat cu  măslinul-curmal. ::)

costieanuconstantin

cand mai mergi prin partile natale, pe malul drept al raului buzau , inainte de pod e o intreaga plantatie de maslin salbatic !!!!

einsteinitza

A inceput culesul catinei la Slanic, deja se vinde in piata.Este 7 lei kg.
Am cumparat un kg si l-am pus cu miere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Es, da reteta completa, te rog, ca mi-au recomandat multi sa manac catina :D Poate ma repun in functiune :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mihai

Ceva tufe au mai ramas? ;)

sandaveturia

Dupa 1 an de cand n-a mai scris nimeni acilea, va spun eu cum se scot usor bobitele de pe crenguta! Se pun crengutele o noapte in congelator si a 2-a zi se scutura usor! si gata! nu mai trageti atata de bobite si nici nu prea va mai intepati!
Mi-a spus mie o tanti care avea pepiniera de catina si am cumparat de la ea crengutele cand am fost sambata la targ la Alba!
Daca ingheta la congelator o noapte nu cred ca isi schimba proprietatile, daca asa mi-a zis tanti, inseamna ca asa e...

einsteinitza

Nu stiu ce se intampla cu vitaminele si toate celelalte la congelator, dar clar nu e ca cea proaspata.
Oare nu e foarte complicat cu congelatorul? Murdaresti acolo de la ramuri, ocupi o gramada de loc, apoi cand le scoti incep sa cada peste tot in decursul operatiunii. La Slanic  oamenii au un fel de pieptene cam ca cel de afine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Pai nu murdaresti rafturile, ca le pui in punga sau in caserola. Nu cred ca isi pierd proprietatile, ca nu le tii 6 luni.
Eu asa am facut si dupa ce le-am scos le-am aruncat direct in miere. Si mierea tot in frigider sta, ca sa nu fermenteze. Eu zic ca e ok asa. Am inceput deja sa mananc din ea si la primavara o sa fiu mai tanara cu 10 ani!  ;;)

einsteinitza

Sandaveturia,noi gandim la fel, pe plaje diferite =)) =))
La noi dealurile sunt deja portocalii de catina, iar ramurile la piata se vand pentru decor, sunt mari si cu nite spini cat degetul.Nu prea mi le imaginam in congelator ;D ;D
In al doilea rand, o ramura mai serioasa face praf punga, spinii aia sunt asa de ascutiti ca strapung si taie orice.
Tu, probabil ai cumparat cateva ramurele scurte de la piata si a mers sistemul.
Anul asta a aparut la piata la 6 lei kg, cred ca merita banii, la efortul depus. Dar inca nu e timpul de cules catina, chiar daca s-a colorat, trebuie sa se apropie zilele cu temperaturi noaptea spre cinci grade, atunci e de cules, coapta si plina de bunatati.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro