Hortensia

Started by ELA, January 16, 2008, 11:44:29 AM

Previous topic - Next topic

Carina

Mda, deci incetul cu incetul ma conving ca esti un fel de vrajitor  :P
Eu am incercat de doua ori pana acum sa prind hortensii din butasi si nu mi-a iesit. Pana si hortensiile cumparate mi se usucă, cu toate ca le bibilesc si le pun la dispozitie si umbră si pamant acid si ingrasamint special pentru hortensii. Nu stiu ce sa le mai fac. In prezent mai am doua hortensii din vreo 6 cumparate in ultimii doi ani. Si astept primavara sa vad daca le mai am si pe astea  :(

BoboROM



Nu mai stiu, tu ai trandafiri englezesti? ;D ;D ;D

Carina

E clar, ai o obsesie  ;D  ;D
Am cativa englezesti, dar nu din cei pe care ti-i doresti tu.
Iar la mine problema nu e atat cum sa fac rost de hortensii, cat cum sa le adaptez la mine in gradina. Ceva nu le convine si nu-mi dau seama ce

BoboROM


Am mai multe, poate cateva zeci si se tot aduna. ;D

Parerea mea ca soiul de hortensie pe care il ai nu este chiar asa de bun. Daca te uiti la frunze, cele din comert sunt diferite fata de astea din poza.
De aceea cred ca este mai bine sa prinzi plantele din ce vezi tu cu ochiul liber, care se dezvolta bine la noi si infloresc frumos.

Este adevarat ca din butasi pierzi un an sau chiar doi din dezvoltare (valabil si la trandafiri), dar pe termen lung este mai bine.

claude



Carina, hortensiile, de toate felurile, se prind f. usor din butasi verzi. Eu am avut procent de prindere de 100% din butasi verzi, cei lemnosi nu au inradacinat.Daca vrei la primavara iti prind eu de la a mea. Eu am descoperit la un moment dat un site care mi-a placut si am urmat instructiunile lor.
http://www.hydrangeashydrangeas.com/propagation.html
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Bobo, recunoaşte că ai pus mai mulţi butaşi la un loc  ;) altfel, nu cred că se făcea tufa aşa bogată după numai un an. +hypno
... şi, cum ai făcut cu butaşii ?! .. i-ai înfipt, pur şi simplu în pământ sau le-ai trântit şi-un pet în cap? =))

BoboROM

Nu recunosc nimic ;D

Sunt cinci, prinsi in casa si apoi pusi in gradina. Fiecare a facut cate doua flori (ca a degerat partea de deasupra si au rezistat cate doi muguri de sub pamant, din care au dat si florile). Daca nu degerau erau mai multe flori per butas.

riana

sunt foarte frumoase . cum le-ai prins?

gabi_gabriella

Tare frumoasa hortensia Bobo !!
De cand imi doresc si eu una roz, o si am de 4 ani dar inca nu a inflorit . Cred ca nu i-a placut locul .Primavara trecuta am mutat-o si parca a crescut ceva . Poate ca anul asta ma fericeste macar cu o floricica

victoria222

Chiar ca-s frumoase, Bobo, felicitari!
Am si eu una care face trei ani in aceasta primavara si anul asta sper sa infloreasca, ca anul trecut n-a vrut. Am si protejat-o peste iarna cu un musuroi de frunze uscate. Am prins si eu hortensii vara trecuta, vre-o 15 bucati. Se prind foarte usor in luna iulie. Toata smecheria e sa infigi butasii in pamant de flori, nu de gradina, ca e mai usor si mai drenat, o punga transparenta in cap si tot ghiveciul sa stea numaidecat la umbra .Intr-o luna se umple ghiveciul cu radacini. Am incercat si in perlit in loc de pamant si a mers, am avut rata de succes 100%  :) Partea cea mai dificila e sa le treci peste prima iarna. Sunt sensibile la ger si trebuiesc fie protejate (daca sunt plantate in gradina toamna) fie tinute in beci sau in alte locuri racoroase. Eu am daruit o parte, iar ce mi-a ramas am pus in gradina si le-am musuroit cu frunze uscate. O sa vad la primavara daca au rezistat.

flordel

Din cate tin eu minte paniculata este mai rezistenta la ger decat macrophylla.

BoboROM

Le-am prins in ghiveci cu turba cu pet in cap.

Acum nu ca vreau sa ma laud dar toate hortensiile pe care le-am prins au inflorit din primul an. Parerea mea ca soiul pe care il aveti este de vina. Si ar mai trebui sa butasiti prin august-septembrie cand mugurii formati sunt mari.

BoboROM

Quote from: flordel on February 08, 2011, 10:23:53 AM
Din cate tin eu minte paniculata este mai rezistenta la ger decat macrophylla.

Este super rezistenta si macrophylla. Problema este la butasii obtinuti in toamna si la care nu se maturizeaza lemnul. Ideal ar fi sa fie protejati in prima iarna sau mai bine tinuti undeva la 7 grade si la loc luminos.

Altfel la ce am vazut eu, macrophylla nu pateste chiar nimic in timpul iernii, cu conditia sa nu o tai toamna (eventual sa lasi si florile uscate pe tije).

Carina

Bun, am inteles metoda asa ca la vara incerc din nou. Are soacra-mea in fata blocului doua tufe imense si de acolo imi iau butasi.
Eu am incercat de doua ori pana acum dar mai mult dupa ureche, nu m-am documentat "stiintific". In primul an n-am stiut ca se pun direct in pamant, asa ca le-am tinut in apa sa faca radacini si n-au vrut neam. In al doilea an le-am infipt direct in gradina, tot vara, cu peturi in cap, dar n-au rezistat peste iarna (asta a fost iarna trecuta, cand am avut -30 grade). Deci acum o sa-i plantez in ghiveci cu pamant de flori si-i tin iarna in casa, sper de data asta sa-mi iasa

einsteinitza

Pai cum sa tai florile uscate? Sunt super frumoase iarna, la mine toate tufele raman cu flori pe ele si cu putina zapada sunt un vis.
N-am poza de iarna dar imaginati-va cum e tot asa dar pe bej, la fel de spectaculoasa si uscata.Cum ar fi sa fie cioturi acolo!


Macrophylla e oricum data peste tot  mai sensibila la frig.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

He, he, he, cam nimic nu trebuie taiat toamna... ;D ;D ;D
Toate sunt super frumoase (si protejate) asa netaiate.

Es, asta a ta este Endless Summer?

Carina

Eu stiu ca macrophylla infloreste pe ramurile din anul precedent, deci daca gerul distruge iarna mugurii florali nu mai face flori in anul respectiv
Paniculata infloreste pe ramurile noi si se taie primavara, deci la ea gerul conteaza mai putin, nu-i poate distruge mugurii florali

Eu mi-am luat anul trecut o hortensie Endless Summer care e macrophylla dar infloreste si pe ramurile noi si pe cele vechi, deci nu ar trebui sa fie afectata de ger. Si cica e remontanta, infloreste vara de mai multe ori. Abia astept sa vad anul asta de ce in stare

Es, hortensia ta e Annabell?

victoria222

Unde mai pui ca florile protejeaza peste iarna mugurii de pe ramuri!

einsteinitza

Nu , a mea e Taranca de Slanic +dns =))
Le-am gasit acolo, se inmultesc usor prin divizarea tufelor, nu necesita nimic altceva.Ei o lopata, scoti o parte de tufa, si in anul urmator e stufoasa si plina de flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Uau n-am mai auzit de asa soi, poate il brevetezi  ;D  ;D
Esti norocoasa ca ai gasit asa ceva in gradina, eu am avut parte doar o radacina de copac batran de mi-am rupt spatele pana am scos-o din pamant
Si asa mi-as fi dorit macar un copac, o tufa ceva ca sa arate a gradina, nu a maidan. Am plantat eu, dar parca nu mai am rabdare pana cresc  :-\

flordel

Annabelle este paniculata, o am eu.

Carina, daca o ai pe Endless summer nu poti s-o pui la treaba, asa de-o mica inmultire?
Se prind usor toate hortensiile

Carina

O pun, cum sa nu, numai sa vad daca a rezistat peste iarna. E noua la mine in gradina, in octombrie anul trecut am plantat-o asa ca nu stiu daca s-a acomodat sau nu.
Am protejat-o bine peste iarna, am musuroit-o cu pamant acid si i-am pus si niste crengi de brad in cap, asa ca sper sa fi rezistat.

einsteinitza

Flordel, iti aduc eu o radacina din cea alba prin martie daca vrei, e imbatabila!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


BoboROM


Carina, poate facem schimb de butasi inradacinati la vara.

Am aprofundat putin problema cu hortensiile. Se pare ca sunt soiuri care daca sunt fertilizate in exces sau daca in anul anterior au suferit de uscaciune (din variate motive gen puse la soare, neudate cum trebuie si neregulat), nu mai infloresc in anul in curs.