Magnolia

Started by cara, August 13, 2008, 07:52:40 AM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Ei lasa , pur si simplu nu pot sa nu ma minunez   :D :D :D

einsteinitza

Nu tu, ci Mihail, dac scria Sic, mi-am luat magnolie, informatia era completa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Felicitari Mihail pentru perseverenta si succes!

Schnuppe

Quote from: einsteinitza on April 17, 2010, 10:56:51 PM
Nu tu, ci Mihail, dac scria Sic, mi-am luat magnolie, informatia era completa.

Corect  !  ;)

mihail

Ha-ha-ha...l-am scis ("SIC!")...dar apoi,l-am sters.Mi-am zis ca e prea de tot.
Infine,am si eu damblalele mele, o fi si patologic daca o zice un medic  :)...dar fiind destul de batrin puneti-va in locul meu,nu am timp sa astept ca sa creasca o planta.Vreau ca sa ma bucur de spectacolul ei.
Apoi,daca furnizorul poate sa o aduca,culmea la un pret foarte bun,de ce sa nu profit ?
Dac-ar fi dupa mine,as muta-o pe cea din fata Prefecturii,in gradina mea.  ::)


PS.Sigur ca sint perseverent,face parte din firea mea,sint o pacoste pt.cei din jur.
Ce,eu am ris de pasiunea voastra pt. trandafirii vechi sau englezesti ?  :) Din contra,va admir si va respect ...fiecare cu stolul lui.
( aaaaaa,ce ziceti de un conifer foarte frumos,la care "acele" degaja (de foarte aproape) un miros de lamiie ?)

Schnuppe

N-ai priceput despre ce era vorba , era de asteptat . Continua !   :P 

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Stai Schnuppe,m-ai pierdut.Am inca o saptamina deloc buna, din punct de vedere intelectual (sper ca sa nu fie mai mult).
Te rog explica-mi,zau ca nu ma supar.Multumesc. :)

gentiana

Iar aflu informatii foarte ciudate
Eu am vrut sa-mi cumpar primavara magnolie si cei de la parcul dendrologic din Simeria m-au sfatuit ca sa nu risc sa iau o magnolie  primavara(era la  ghiveci ca tot s-a insistat atata si avea cam 1,5m)
Sfatul horticultorilor de acolo(erau vreo 3-4) a fost magnolia se planteaza toamna
Le-am ascultat,dar nu m-am putut ambtine si am ami intrebat si la parcul dendrologic din Brasov si pe o tanti biolog,de la gradina botanica din Bucuresti
Mi se apre ciudat ca toate aceste persoane habar nu aveau
Acum aflu ca se pot cumpara magnolii de 4 m,in perioada in care ele sunt deja cu boboci si inflorite si se pot planta si se mai si prind
Si in conditiile in care are un balot de 1mc de pamant ,mi se pare aproape imposibil sa se prinda un copac
pt cum copac de 4m,radacina pivotanta ar trebui sa fie cam  spre 2 m(deci la 1m deja a fost scurtata la jumatate)
din ce se va hrani acel copac,frunzele si florile lui?
daca duce frunzele si florile va fi secatuit de puteri,cum se va mai prinde
am o multime de intrebari
furnizorii de plante (gen Romstal/Citygarden cu care eu am avut experiente neplacute in privinta magnoliilor) vor sa-si faca planul la vanzari,nu le pasa daca planta/copacul se si prinde

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Ionela ca tot esti de meserie ,descurca-ma

Ionela

Gentiana, eu spun ca totusi sfaturile horticultorilor/ biologilor pe care i-ai consultat sunt mult mai bune decat tot ce te-as putea eu sfatui. Acei oameni chiar stiu cum sa faca si fac efectiv, deci ai intrebat unde trebuia. Nu sunt in masura sa opinez in totala cunostinta de cauza. Pe principiul "teoria ca teoria dar practica ma omoara"!  ::)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Am inteles ,dar o parere a cuiva de specialitate nu strica niciodata  chiar daca e numai teoretica

einsteinitza

Aveau niste magnolii superbe la Tria, mai mici dar cu flori uriase, foooarte frumoase.Aveau nume de barbat, nu stiu, mai lung, am uitat.Dar florile, uriase. La 65 lei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Am gasit un link grozav, salvat de mine mai demult.Este o lista cu majoritatea cultivarurilor de magnolii din cultura, cu descriere si parinti.
http://www.magnoliasociety.org/checklist_ndx.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: einsteinitza on April 20, 2010, 12:28:34 PM
Aveau niste magnolii superbe la Tria, mai mici dar cu flori uriase, foooarte frumoase.Aveau nume de barbat, nu stiu, mai lung, am uitat.Dar florile, uriase. La 65 lei.
aveau si magnolii galbene?
care tria's?

einsteinitza

Nu, n-aveau, doar roz.Mihai Bravu
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana


einsteinitza

Magnoliile voastre din gradina sunt altoite sau sunt pe radacini proprii?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Magnoliile mele sigur sant pe radacini proprii ca am pus butasi ,dar parintii de la care sant butasii ,nu stiu ! ??? Doar cea alba ,stelata am cumparato si nu stiu cum e.

paraschivvvv

Magnoliile mele sunt pe radacina proprie ,una adusa din Danemarca-mare si care a avut chiar si seminte anul trecut,una de la Sieberz(galbena -sper caci asa am cumparat-o)si trei de pe piata romaneasca.

einsteinitza

Eu am cumparat anul trecut una mica cu flori foarte mari, nu stiu soiul ca nu mai avea eticheta. Partea de sus, imediat dupa plantare, a fost prinsa de ger si a murit.Ceea ce a aparut din protaltoi seamana cu o magnolie.Ma gandeam ce o fi, daca sa mai pastrez respectiva planta in gradina sau nu merita. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

.....o magnolie din Australia:

"A spectacular magnolia producing masses of very large, rosy-red flowers in spring. The fragrant flowers can reach 30cm across. Grows to more than 5M."


gentiana

Quote from: einsteinitza on April 20, 2010, 09:43:04 PM
Magnoliile voastre din gradina sunt altoite sau sunt pe radacini proprii?
Es ale mele sunt pe radacina lor,butasi marcotati din una mare,luate de la o tanti din Snagov
Acu vreo 8 ani cand le-am luat erau niste beldii mari,pe care le-am taiat la jumatate si le-am format coroana
Eu le zic magnolii bastinase(crescute in aceleasi conditii de sol si de climat ca si cele din gradina mea)
cea mica,stellata insa pare altoita

einsteinitza

Oare pe ce s-or fi altoind , n-am idee. ???Tot pe o magnolie, sigur, dar care, ca nu exista magnolie salbatica. ??? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro