Albina

Started by lovetulip, September 15, 2008, 05:53:00 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Pai asta spuneam, ca se duc in cap direct pe apa, tot mereu in perioada aia stau cu plasa si pescuiesc...albine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Felicitari pentru grija fata de albinute!

paraschivvvv

Am inceput curatenia de primavara in stupi si vad ca albinutele colinda cu veselie caisii, zarzarii si salciile pletoase de unde aduc foarte mult polen.Am inceput sezonul apicol

mihail

ai pus colectoare de polen ?

gentiana

albinele ies la polenizat chiar daca e vremea mai racoroasa?
sunt ingijorata pt caisi ,migdalii ,prunii si piersicii mei
ciresii abia au inceput sa infloreasca

einsteinitza

www.helgasicorina.ro

paraschivvvv

Albinele ies la cules cand afara sunt cca 12 grade chiar daca nu este soare;nu am pus colectoarele de polen caci fiind in perioada dezvoltarii as lasa albinele fara paine;ne pregatim pentru culesul la rapita( care din pacate nu mai este romaneasca-care era nectarifera,ci fie frantuzeasca sau nemteasca  si cred modificate genetic-dau putin nectar si suplinim acest lucru cautand suprafete mari)

einsteinitza

Chiar aseara mergand spre Slanic am vazut un camp imens de rapita, care mai avea putin si inflorea.Deja era frumos, galben, dar saptamana viitoare va fi de vis.
www.helgasicorina.ro

costieanuconstantin

ATENTIE !!!, albinele in lanul de rapita sunt f. agresive  :( :'( :-*

sophia

lovetulip

Nectarul rapitei emana o substanta care irita albinele.

paraschivvvv

Da ,dar mierea este foarte buna si este la cristalizare asemanatoare cu untura.EDste albinma o insecta indispensabila pentru polenizarea rapitei si marirea productiei de seminte pentru  prepararea combustibilului pentru masini-biodisel

einsteinitza

Si cea de floarea soarelui face la fel?
www.helgasicorina.ro

paraschivvvv

La floarea soarelui nu m,asi suntiritate dar pentru faptul ca soiurile plantate la noi majoritatea sunt din import si sunt autofertile mai inraiesc albinele si productia de miere este mica ; cel mai blande sunt la culesul de salcam care este cel mai abundent atunci cand are conditii atmosferice prielnice

einsteinitza

Ma refeream la miere, parca stiam ca si cea de floarea soarelui cristalizeaza asa, ca untura.Nu mai tineam minte exact, de-aia am intrebat.
www.helgasicorina.ro

gentiana

Asa cristalizeaza,Es

paraschivvvv

Nu ;mierea de floare are cristale mai mari si este galben aurie ,pe cand cea de rapita este alba ca untura ,cristale foarte fine si se aseamana la limpezime cu cea de salcam cand este fluida

einsteinitza

Multumesc. Aveam un borcan de untura din asta, dar parca stiam ca e floarea soarelui, dar nu eram sigura. Eu nu fluidific mierea, e pacat.La caldura se produc modificari. Oricum asta, untura, are si un gust foarte interesant, dar nu mor dupa el.
www.helgasicorina.ro

paraschivvvv

Si acum am venit de la stupina ;este foarte frig si albinele o duc rau din aceasta cauza.Lichefierea mierii se face in bai marine la o temperatura ce sa nu depaseasca 45 grade pentru a nu altera continutul mierii;cel mai sanatos este sa se consume cristalizata sau natural lichida atunci cand se extrage deci proaspata

paraschivvvv

De acum un timp am sa intru mai rar pe net caci am inceput extractia la rapita si urmeaza salcamul de saptamana viitoare.Asta insemna albina si floarea

penelopa

Quote from: costieanuconstantin on April 16, 2010, 06:59:55 PM
ATENTIE !!!, albinele in lanul de rapita sunt f. agresive  :( :'( :-*
Câtă dreptate are Costi!  ;)
Singura dată când m-a înţepat o albină a fost în copilărie, într-un lan de rapiţă. ;D

GetaV

Cred ca a fost bondar  :D ;D

paraschivvvv

Daca dupa intepatura a ramas punga de venin cu acul infipt sigur a fost albina daca nu a fost o alta insecta(poate o albina salbatica care este mai mica si care nu-si lasa acul)

penelopa

Albină a fost, nu mai ştiu că avem vreo 12 ani atunci.  :)
Dacă a fost vreun bondar, atunci înseamnă că a fost unul pervers. ;D

paraschivvvv

Iti doresc sa nu se mai intample.