Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Stefana, chiar n-am mai vazut modelul asata, foooarte frumos.Eu insa trebuie sa pastrez locul pentru camelii ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Tulpina are aproape 1metru patruzeci  dar este "imperfecta " pentru ca nu am fertilizat-o. Asa ca iata doar un detaliu!

sicamin

Rux ,asa "imperfecta" cum zici tui ,dar a inflorit minunat!
Sa-ti traiasca!

vernil

Aoleo, ce ma fac, au inceput cei de la Tria's sa aduca orhidee direct din Olanda, iar preturile sunt de bun simt pentru cum arata plantele. In principiu, Miltoniile, si varietatile de Oncidium au ajuns mai ieftine decat phale, ceea ce e ciudat. Cu 29 ron cumperi o astfel de floare cu 2 tije. De bani mai fac rost, dar ma descurc rau cu spatiul ... asta e marea mea problema ...

Nicol Caloian

Am fost cuminte si sotul ca si prietenii mi-au facut cadouri:




einsteinitza

Nicol, se pare ca ai fost super cuminte si ai si prieteni si sot pe masura.Sunt una si una, nu stiu care e mai frumoasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Si eu zic ca ca Es :esti iubita ce mai!Toate sint una si una !

vernil

Imi imaginez ce parfum trebuie sa fie in balconul lui Nicol! In afara phalei, celelalte sunt parfumate ca niste frantuzoaice!  :D

einsteinitza

Iti dai seama, superb.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Vernil, ploaia de aur nu miroase in schimb, celalalt oncidium care e inflorit de aproape o luna, inca mai trimite arome de vanilie si ciocolata. A fost si muraia inflorita si cred ca va mai face floricele. Sper sa o prind si pe ea cand va fi in sarbataoare.

vernil

Aoleu, Nicol, cu murraya inflorita m-ai dat gata  >:( Ale mele sunt de aproape un metru, una e la birou, la super-lumina, absolut toate conditiile, cealalta sta la soare, in bataia vantului ... nici una nu vrea sa-mi daruiasca flori  >:( Si pimpirica ta e plina ... o sa vezi, are parfum de citrice.

Iar ploaia de aur imprastie ceva miros, dar la anumite ore. Sa nu se suprapuna cu cel de la Miltonia  :D

sicamin

Nicol ,super orhideele primite! Sa-ti infloreasca mereu!

sicamin

La mine a inflorit Ludisia ,iar Phale a mea cea harnica ,care mai are si acum flori (pe trecute) din august anul trecut ,are acum o tija noua de floare.


einsteinitza

Frumoase si harnice.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

am intrat in florarie sa cumpar pamant, si m-a zapacit parfumul cambriilor, iar combinatia alb-rosu ma topeste  +dns


sicamin

Cum sa rezisti ,la o asa frumusete? Sper ca nu ai lasato acolo in florarie? +hypno

vernil

Quote from: sicamin on July 23, 2010, 10:08:23 PM
Cum sa rezisti ,la o asa frumusete? Sper ca nu ai lasato acolo in florarie? +hypno

+hug +hug +hug Nu am lasat-o acolo, erau o multime de culori la florile cambriilor (verde cu maron, verde cu alb, roz cu alb, galben cu maron). Si a fost destul de convenabila ca pret, 24 ron
Doamna m-a invatat cum sa o stimulez sa infloreasca (toamna si primavara): diferente de temp. intre zi si noapte de cel putin 10 grade, timp de 3 saptamani, dar si tinuta insetata cat mai mult timp, daca se poate in perioadele cand temeperaturile au diferente mari intre zi/noapte.

einsteinitza

Vernil, mai ai loc? Cred ca acum ai o gramada de orhidee, superbe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Da, Corina, mai am loc fiindca renunt la phale. Asa e, am  multe cambrii, cymbi, miltoniopsis si oncidium. Una din miltoniile luate la reducere reinfloreste  :D  Si sa stii, Corina, am invatat sa ingrijesc aceste varietati de orhidee, iar ele ma rasplatesc cu flori ...

doina

Sa-ti traiasca si sa reanfloreasca , Vernil , este minunata  +hypno +apl

Rux

Vernil ,data viitoare merg cu tine la cumparaturi  ... ca eu niciodata nu am gasit asa ieftine frumusetile astea .. !
Foarte frumoasa !

vernil

Cand ajungi in Bucuresti, suna-ma. Floraria Trias' aduce orhidee direct de la sursa, eliminand orice intermediar. Pentru asta plantele sunt asa frumoase si ieftine. Sunt 4 sau 5 florarii Trais' in Bucuresti, cea de la care cumpar mereu este pe Bdul Lacul Tei, in spatele Circului de Stat.

Rux

Cumva unul din magazine a fost si in  Piata Moghioros? Zic  a fost pentru ca s-a desfiintat acum 4-5 ani ,dar  imi aduc aminte ca erau flori foarte multe,frumoase ,ieftine si o servire ireprosabila , iar la cumpararea florii primeai si instructiuni scrise ! O sa caut .pentru ca mai am instructiunile alea ,sa vad ....dar parca asa-i zicea  la magazin !

P.S. Fii sigura ca te sun ,am" lista " cu ce trebuie sa fac ,ce trebuie sa aduc si cu cine sa ma vad cand vin la Bucuresti !

vernil

Da, cei la Tria's au acest obicei, de a face recomandari pentru ingrijirea plantelor. Iar primavara/iarna ofera flori cadou la o anumita suma de cumparaturi.

Rux

E clar ca ei sint ! Imi amintesc ca aveau flori deosebite .. si eu am cumparat ceva ceva de la ei .. nu mai stiu ce