Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Cand am in casa eu pun in gulyas si ardei rosu si verde, taiat patratele in rest fac la fel ca si Cara atat doar ca nu am pus chimen si foi de dafin.
Variatiuni pe aceasi tema ;D...procedez la fel dar la sfarsit adaug ciuperci din conserva sau calesc mai multa ceapa, pun putina boia si nu mai pun pasta de rosii.

Nicol Caloian

Haideti sa va uimesc! Cum de voie de nevoie am stat mai mult la copii (ana e plecata in delegatie pana saptamana viitoare), cand am venit acasa, Virgil mi-a facut o surpriza, a gatit ia ghiciti voi ce? Gulas! si a fost foarte bun, iar galustile facute  cu faina, erau cum nu se poate mai bune. In privinta galustilor pentru supa de pasare, eu le fac cu gris iar de la soacra mea am invatat un secret. Daca se intampla sa iasa tari (eu le fierb separat si apoi le adaug in supa), la sfarsit dau vasul deoparte si torn o cana de apa rece (dar RECE) peste ele, acopar oala si le las ceva timp asa. O sa vedeti ca toate vor fi pufoase si nu veti mai avea probleme.

penelopa

Nicol, secretul ăsta eu îl ştiu altfel: după ce pun găluştile în supă, las să dea într-un clocot apoi îl opresc (clocotul) cu o cană de apă rece. De 3 ori fac această operaţiune. Însă, când e să iasă tari găluştile, nici  lacrimile mele  nu le mai înmoaie! >:(

Nicol Caloian

 :D  :D  :D
N-am incercat cu lacrimi (n-am avut motiv  ;) ) dar daca zici tu....

Fleurf

Un varf de cutit de praf de copt pus in ele exclude posibilitatea de a iesi tari. Daca nu vreti cu praf de copt. faceti mai moale compozitia si o lasati 10 min inainte sa puneti galustile in supa, fiindca grisul se umfla si se mai ingroasa compozitia. Daca tot pare moale mai adaugati gris si asa cum zice si Pene nu lasati supa sa clocoteasca.

dorinas

Eu pun un varf de cutit de bicarbonat in amestec si sigur nu mai ies tari.

Ella

Noi le spunem "muff"  :D :D :D

               

myky

sunt de dulce sau de sarat, sau si, si


gabriela jalba

Ella!!!! Buna dimineata!!!!
e ceva cu ciuperci?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ella

'neata!
Nu, sunt cu carne tocata si calita cu putina ceapa si patrunjel verde. Le fac de cate ori pregatesc ceva de mancare cu carne tocata si le servim cu salata verde. (sau cu iaurt, atunci cand ne apuca mancatul pe la miezul noptii  ;D )

gabriela jalba

Bai am gasit tot felul de muffins,dar cu carne nu. Oricum,retetele ce le-am citit par a necesita mai mult timp. Daca tu o faci la "urgenta" inseamna ca ai ceva simplu. Da reteta ta ! :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ella

De asta le spunem numai "muff" ca nu-s dulci  ;D

Repede se fac.
Intai toc ceapa si o "dau" o secunda in ulei, apoi pun carnea si condimentele. Le las pe foc pana scade zeama de la carne si le pun deoparte sa se raceasca. Intre timp pregatesc aluatul din 3 oua, 3 linguri de ulei de masline, 3 linguri de lapte in care sting si praful de copt si 6 linguri de faina. Eu pregatesc aluatul cu mixerul, ouale si uleiul cu 3 linguri de faina, apoi laptele cu praful de copt si celelalte 3 linguri de faina. Condimentez si pun un pic de patrunjel verde tocat. In carnea racita pun spuma din doua oua.
In tava pun 2/3 din aluat impartit in forme, carnea toata si deasupra iar cate un pic de aluat si dau la cuptor, la 350 F (nu stiu cat este in C  ::)...foc mic oricum ) pt. 30 min. Adaug cascavalul ras si dau din nou la cuptor pt. alte 10 min. Pofta mare!

Povestea-i lunga, dar nu iau mult timp si inlocuiesc cu succes orice sandwich cu salam sau alta comedie din comert.

cara

mic dejun de alegeri  :D

mamaliga condimentata ( unt, cascaval, piper, amestec de rosii cu usturoi) pusa la racit in recipient cilindric de cu seara.  ;D

decupat cu pahar, pusa felia la prajit in unt (eu azi am folosit ulei de nuci) intoarsa, spart oul in decupaj, pus capac pe tigaie si tinut pe foc pana se incheaga oul.

pentru cunoscatori : reteta Sefului de gara, adaptata  ;)


myky

Quote from: cara on November 22, 2009, 10:39:33 AM
mic dejun de alegeri  :D

mamaliga condimentata ( unt, cascaval, piper, amestec de rosii cu usturoi) pusa la racit in recipient cilindric de cu seara.  ;D

decupat cu pahar, pusa felia la prajit in unt (eu azi am folosit ulei de nuci) intoarsa, spart oul in decupaj, pus capac pe tigaie si tinut pe foc pana se incheaga oul.

pentru cunoscatori : reteta Sefului de gara, adaptata  ;)
deci, mie imi place tare mult mamaliga cu oua ochi, da chestia aia cu prajitul in unt sau ulei ma cam da peste cap. o sa incerc cu putin ulei de masline in tigaia de teflon.
alta data, azi am facut memeliga cu saramura de pastrav si la desert baclava.

lala

Mai fetelor,astazi am cautat hartiute din alea pentru briose si dantelate pentru prajituri.....n-am gasit ;D ;D ;DVoi de unde cumparati ??? eu sunt dezorientata,magazinul de la care cumparam,nu mai este!

myky

eu am luat de la real, dar cred ca gasesti in orice hypermarket

cara

Quote from: myky on November 22, 2009, 05:57:28 PM
deci, mie imi place tare mult mamaliga cu oua ochi, da chestia aia cu prajitul in unt sau ulei ma cam da peste cap. o sa incerc cu putin ulei de masline in tigaia de teflon.
alta data, azi am facut memeliga cu saramura de pastrav si la desert baclava.

pai nici eu nu mananc de regula nimic prajit, de aia am zis ca e meniu de alegeri:  odata la 4 ani!   ;D


gomez99

uleiu de nuci contine iod, nu bine la ficat  :(
da poate in ceva ulei de masline icnerc si eu retea cu condimentatu.
oarecum similar, eu foloseam pe vremea raposatului felii de la un salam sau parizer mai gros, pe care le prajeam o juma de minut pina se arcuiau, ca o farfurioara. plasticul/matul in care e bagata compozitia ii mentine forma si obliga felia sa devina concava. si atunci spargi 1-2 oua inautru (depinde cit de mare e diametrul feliei, sau folosesti oua de prepelita) si obtii un cuib de pasare prajit. cred ca sint 30 de ani de cind n-am mai facut.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

myky

Quote from: gomez99 on November 22, 2009, 08:50:08 PM
uleiu de nuci contine iod, nu bine la ficat  :(
da poate in ceva ulei de masline icnerc si eu retea cu condimentatu.
oarecum similar, eu foloseam pe vremea raposatului felii de la un salam sau parizer mai gros, pe care le prajeam o juma de minut pina se arcuiau, ca o farfurioara. plasticul/matul in care e bagata compozitia ii mentine forma si obliga felia sa devina concava. si atunci spargi 1-2 oua inautru (depinde cit de mare e diametrul feliei, sau folosesti oua de prepelita) si obtii un cuib de pasare prajit. cred ca sint 30 de ani de cind n-am mai facut.
si eu faceam chestia cu parizerul si oul inainte de 89

gabriela jalba

Mi-a stirnit foamea exit poll-ul: Piine neagra unsa cu magiun,miezi de nuca deasupra si lapte fierbinte. Super!!! ( sa ma mai mir de ce iau proportii??? )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: gabriela jalba on November 22, 2009, 10:11:12 PM
Mi-a stirnit foamea exit poll-ul: Piine neagra unsa cu magiun,miezi de nuca deasupra si lapte fierbinte. Super!!! ( sa ma mai mir de ce iau proportii??? )
daaa, magiun de pune (pe paine prajita) cu lapte, unul dliciile copilariei (seara, langa soba).

gabriela jalba

Iar m-ai stirnit....,dar am terminat laptele.... :'( :'( :'(  Oricum,si baclavalele tale !!!!! - osa trag o fuga cind mai faci; vin singura,si Gabi al tau sa fie plecat ,ca sa nu am concurenta  la tava.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: gabriela jalba on November 23, 2009, 07:31:05 PM
Iar m-ai stirnit....,dar am terminat laptele.... :'( :'( :'(  Oricum,si baclavalele tale !!!!! - osa trag o fuga cind mai faci; vin singura,si Gabi al tau sa fie plecat ,ca sa nu am concurenta  la tava.
TE ASTEPT CU DRAG, SI PE ROMEL, si fac portie dubla.