Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Loredana06


cara

arată beton, dar ce miroooos! ouăle or fi secretu'?  :D :D :D

Loredana06


daveco

Quote from: cara on May 16, 2007, 11:50:13 AM
arată beton, dar ce miroooos! ouăle or fi secretu'?  :D :D :D
apropos de miros!cara,tie ti-am zis la telefon.( soro,iarta-ma da' eu nu-ti poci spune cara.)ma razgandesc!ma duc la gloxinii ca-s of! topic.

gabriela jalba

Daveco,ce offtopic cu-atitea flori...Ti-e mila sa mininci tortul asta!!!O lasam pe Cara sa faca un "aranjament floral" mai intii si dupa...cred ca se poate minca.
PS: nu trebuie sa-ti fie frica de offtopic,ca daca mintea ne fuge si mai scapat si altceva decit titlul topicului,iti gasesti mesajul si raspunsul la ": Discutii diverse..".......asta nu ca discutia e la diverse.... ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

Quote from: gabriela jalba on May 17, 2007, 09:51:24 AM
Daveco,ce offtopic cu-atitea flori...Ti-e mila sa mininci tortul asta!!!O lasam pe Cara sa faca un "aranjament floral" mai intii si dupa...cred ca se poate minca.
PS: nu trebuie sa-ti fie frica de offtopic,ca daca mintea ne fuge si mai scapat si altceva decit titlul topicului,iti gasesti mesajul si raspunsul la ": Discutii diverse..".......asta nu ca discutia e la diverse.... ;)
adevarul e ca mi-e frica sa ma si culc sanu fiu offtopic prin somn.

penelopa

Haideti, mai fetelor, nu mai fiti asa sperioase.
Daca nu puteti sa va culcati offtopic,  culcati-va .... ontopic  ;) 

Si ca sa fiu ontopic,   mai  gospodinelor,  cu pizzele cum  stati?
Nu de altceva, da` stiu o reteta de blat care nu da gres niciodata.
Dac-o vreti, v-o spui,  daca nu  ... .. ramaneti cu ouale lui Daweco.

Loredana06

Baga reteta Pene!!! A meu nu-i grozava, nici de cele pe care le-am mai incercat nu sunt extaziata. :-\ Asteptam ;D

penelopa

Drag Lore,  fii atenta cum faci:
-  o ceasca de apa calduta
- 1/2 aceeasi ceasca cu ulei
- un cubulet de drojdie
-  faina,  (aici imi place mie la toate retele) cat cuprinde (din experienta,  cam 1/2 kg.)

Adica: Intr-un castron mai maricel,  sfarami cubuletul de drojdie si-l freci cu putin zahar. Pui apa amestecand in continuare, faina  cate o mana,  iar apa, faina,  ulei  etc.  pana se face un aluat pe care sa-l poti modela cu mana. Poti sa razi putina telemea sarata in acest aluat dar  sa n-o pui peste drojdie (ii taie efectul) ci atunci cand aluatul este aproape gata.
Intr-o tava de cuptor unsa cu margarina,  intinzi aluatul cu mana astfel incat sa cuprinda toata tava. Lasi tava deoparte (la dospit) si in acest timp pregatesti ingredientele pe care leu pui deasupra blatului.
Succes!

Loredana06

Suna bine Pene. Multam fain. Sa stii ca o s-o incerc. ;)

simona2

Dar chiftelute din carne de iepure , ati mancat ? Sunt delicioase.

cara

Quote from: simona2 on May 18, 2007, 09:58:35 PM
Dar chiftelute din carne de iepure , ati mancat ? Sunt delicioase.

prefer carnea de cotcodăchiochişte!  ;D

daveco

bai ,adica ce-aveti cu ouale mele?stati ca va spune fata cate ceva si despre pizza ca stie din toate cate putin.
cea mai buna tava de pizza eu o consider a fi asta din poza.
pentru a tava patrata de aragaz iti trebuie un aluat facut din 400g faina si-ti ajunge la fix.
coc pizza la foc maxim si folosesc doar cascaval dalia si nu rucar ori alceva .cascavalul il rad din belsug mpe razatoarea mare.
n-am gasit inca o mozzarela care sa-mi placa cum se topeste deasupra ori nu stiu eu s-o flolsesc.ati inteles voi.
concluzia :oricum degeaba ma strofoc,copilului ii place mai mult si doar pizza cumparata.


[attachment deleted by admin]

simona2

Pai ce sa chinuim sa facem blaturi , cand se gasesc in comert gata facute ?

daveco

colega,nu se compara in nici o privinta.

simona2

Aici , ai dreptate. Am sa incerc si eu reteta ta . Baiatul meu este un mare mancacios de pizza.

simona2

Coci blatul la cuptorul cu microunde sau la cel normal ?

daveco

la cel normal ca mie imi place blatul pufos si crocant.deasemenea cand intind blatul o fac pe masa infainata          si coc pizza tot pe teflon infainat ca mi se parte mie ca aduce mai bine cu pizza coapta pe vatra,.

simonaelena

eu am "aranjat " putin reteta, in sensul ca am redus la jumatate cantitatea de ulei (mi s-a parut prea gras).
jumatate din cantitatea de apa am inlocuit-o cu....lapte


Folosesc reteta de multi ani si pot sa garantez ca indiferent cum o folositi, reusita este garantata.

Loredana06

Iti zic eu reusita garantata. Cumpar una bucata paine feliata, nu ultra pufoasa. Coaja de la felii o aranjez pe margine, miezul in mijloc, in tava de pizza unsa in prealabil cu putin ulei. Incredibil ce repede e pizza gata!!! ;D

gabriela jalba

Pt rapiditate si eu fac pizza cu felii de piine,dar renunt total la coaja si umplu toate golurile cu bucatele de miez de piine( piinea nu proaspada).In general,nu fac piza pe planificate,ci asa cind cred ca am cite si mai cite prin frigider(resturi "carnitzuci", resturi brinzuci,ouutzelele....) care-si gasesc locul in pizza. E rapida,consistenta,si buuuunuuutzzaaa!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

o prietena de-a mea face o pseudopizza cu aluat de tarta.eu n-as face ca am eu niste gargauni vis a vis de pastrarea retetelor consacrate(adica daca e pizza apoi e pizza si nu ....)insa nu va ascund ca daca-mi pune o portie dinainte o mananc ca un caine hamesit.am s-o intreb exact reteta.

daveco

dar pe aici nimeni nu mananca nimic?ia serviti niste flori ca tot e la moda!poftiti mirositi!

[attachment deleted by admin]

sicamin

Daveco ,eu mai bine nu mananc  decat sa stric asa frumuseti.Ma multumesc cu privitul si ....mirositul.

daveco

Quote from: sicamin on May 19, 2007, 07:13:19 PM
Daveco ,eu mai bine nu mananc  decat sa stric asa frumuseti.Ma multumesc cu privitul si ....mirositul.
pai chiar asa cam-am dus cu tortul la ziua unei prietene si nu ne-a dat nici o bucatica.noroc ca facusem unul si pentru acasa ca altfel pamela anderson ma chema de maine.