Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

lala

moamaaaaaaaaaaaa,nu prea  indraznesc sa bantui pe culinar ca sa nu ajung cat un dulap cu usile deschise :'( :'( :'( :'( :'(

cara

azi va incoronez, chiar daca nu sunteti mexincani nicunul dintre voi!  :D


stefana

Ai mai întins un pic la "petalele" alea, nu-i așa, Cara?

cara

am avut cam multa umplutura si petalele nu-o cuprindeau. la copt au scapat!  ;D

gabriela jalba

Asta-i coroana mexicana? Punei reteta,ce mai astepti!!! Nu ma mai trimiteti pe culinar,ca io n-am anii vostri!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

sorry, dar e la retete pas cu pas si nu pot da copy/paste, ca e povestea lunga si eu n-am scris reteta, am stat cu laptopul deschis langa mine  ;D
asa ca pana la urma tot cu link-ul te servesc:

http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/18302/Coroana-mexicana/

ozimandias

Si sosul din mijoc l-ai facut tu? Cum?
(o sa incerc sa fac si eu maine, ca mi-am mai luat cateva orhidee si le-am inghesuit ca sa nu se vada... Sa pot sa le scot in lume  :D)

daveco

draga cara,super model.
asa mi-o zis ieri un copchilas de aproape 5 ani.are ochelari si se uita pe deasupra lor.este si ssssaita.si zice la o rochie de-a mea,super model.si fixandu-ma zice,adica URAT,FOARTE URAT.ma-sa s-o facut verde .da, copilu' :ti-a mai facut si tie rochia aia din baticuri de babe.U-RAT,sa stii,carmen! :'( :'(

daveco

Quote from: ozimandias on December 03, 2008, 10:27:19 PM
Si sosul din mijoc l-ai facut tu? Cum?
(o sa incerc sa fac si eu maine, ca mi-am mai luat cateva orhidee si le-am inghesuit ca sa nu se vada... Sa pot sa le scot in lume  :D)
nu-i sos ala.e s.o.s. ca s-a taiat la dejt. :P

cara

da, sosul din mijloc e facut de mine:


(super model, ingrozitor de urat!  :D :D :D )

sos de rosii "Cirio" (atentie, din ala fara samburi! "pasata rustica" e cu samburi), fiert cu: piper, chili, o lingura-doua de ulei de masline cu busuioc, piper, un catel de usturoi pus intreg si scos la sfarsit, miere dupa gust, (mie imi place dulce), oregano.

se fierbe pana capata consistenta dorita.

stefana

Quote from: gabriela jalba on December 03, 2008, 09:35:25 PM
Nu ma mai trimiteti pe culinar,ca io n-am anii vostri!!!
Mai Gabi, pe culinar eu intru ca la spectacol, sa ma uit ce mai fac fetele alea.
Ca la mine in casa, singurul care are voie sa consume minunatiile alea, ar prefera sandvisurile. Ori pizza cu cele mai diverse toppinguri. M-as obosi de pomana  ;D ;D sa mesteresc vreo specialitate.

gabriela jalba

Cara,multumesc! mi se pare ca arata suficient de festiva sio voi face la sarbatori.
Stefena!!  Io nu pot sa ma abtin....ma apuc sa fac sa vad cum e,si...nu-i bineee!!!! "colesterolul" tare-i bun in gura!!!!!(adica tot ce contine,am vrut sa zic)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Deci: neam de neamul meu n-a vazut, n-a facut si n-a mancat asa ceva! Acum am spulberat eu doua dintre cele trei mituri. Doar doua, ca nu va ganditi ca am s-o tai sa dau cuiva sa manance din ea... Cartofi cu oua, daca vor! (mi sa- rupt o petala in cuptor, dar se trece cu vederea, nu?  ;D)
Acum nu ma mai tineti de vorba ca trebe sa fac sosul.
A... si inca ceva: doar vi se pare ca aragazul meu este murdar.  >:(

gabriela jalba

Bravo Ozi!!!! O sa ajungeti cit mine si Romel!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Cat voi doi la un loc, poate, ca niciunul nu sunteti grasi  :D
Dar nu ti-am zis ca n-o mancam? Am pozat-o din toate unghiurile, din toate pozitiile si o bag la congelator. S-o am amintire  :D

Nicol Caloian

Ana-Maria, cred ca vorbele tale, ca n-ai talente culinare, sunt doar asa, ca sa re laudam noi mai mult! Pai e o minune ce-ai facut tu acolo. Arata de nu se poate si sigur e si foarte gustoasa. Propun sa n-o bagi la congelator. Pastraza ca amintire pozele iar produsul pot sa-l pastrez eu (in stomac)  :D  :D  :D

ozimandias

Bai... la congelator! Vreau sa v-o arat la Slanic... Ca aripioarele din toamna v-au placut!  :D
A... si incercati-o. Se face extrem de usor. Acum inchipuiti-va... daca am facut-o pana si eu...
Aluatul e super usor, iar umplutura.... nu mia zic


cara

deci ano, m-ai dat pe spate!
super coroana, te incoronez drept regina mexicului!  :D

iote cum sae irosea un talent! ptiiiiuuuu!

ozimandias

 :D
Multumesc draga Cara!  :D

Neste fursecuri aveti (adica reteta)? Mi-am luat azi forme  :D ;D


lyana

Oauuuuuuuuu ce bunatati , mersi Cara  :-*cu siguranta am sa-i fac si eu ;D(daca voi gasi ghimbir desigur ) ;)

doina

Si eu am studiat reteta , poate merge fara ghimbir . Nici la mine in oras nu se gaseste.  >:(

ozimandias

Sa nu radeti.
Pe acest ghimbir scrie ghimbir? Il gasesc la magazinele astea mari?  :-[
La ce sa ma astept... e bucata? E praf? E lichid? (sincer intreb, ca sa stiu dupa ce ma uit... :-[)
Multumim, cara pentru reteta. Fix forme din astea mi-am luat! (si hartie de copt si frisca si piscoturi... pentru un tort, pe care te voi ruga sa mi-l spui zilele urmatoare, ca acum mi-e jena, ca prea multe te-am rugat).


vernil

Mai, m-ati dat pe spate!  ::) >:( :o
Felicitari! Anamaria, uite asta e o metoda excelenta de a-si convinge sotul ca meriti mai mutle orhidee. Acum, unde gasesc si eu reteta ?

doina

Ozi acel ghimbir e o radacina care are culoarea asemanatoare cartofului si are niste forme neregulate , ciudate. Se gaseste in supermarketuri, poate se gaseste si la plic dar am inteles ca isi pierde mult din proprietati.
Vernil , reteta e in linkul pus de Cara.