Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

cara

Quote from: einsteinitza on May 08, 2009, 05:00:40 PM
Cara, o iau razna cu mancarurile tale.Trebuie acuma sa incerc si vinetele.
Azi am facut vitel de lapte stir-fry, asa ca a fost usor si rapid, dar maine trec la vientele tale, ca am si baietii cu mine la Slanic, asa ca sunt  multe guri. :D

sa-ti spun dara ca poti sa renunti la chimen si ardei iuti si sa pui doi-trei catei de usturoi in iaurt.

einsteinitza

Nu doamna, cat mai iute, asa-i comanda.Deci cu ardei iute.
Cel mare al meu la sandwichurile de la scoala vrea cate un ardei iute pe fiecare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

Quote from: einsteinitza on May 09, 2009, 07:35:59 AM
Nu doamna, cat mai iute, asa-i comanda.Deci cu ardei iute.
Cel mare al meu la sandwichurile de la scoala vrea cate un ardei iute pe fiecare.

smart boy!  :D

ELA

pt. cine cauta pasta de maciese, se gaseste in 'kaufland'( cel putin in asta de langa mine...)

gabriela jalba

Caraaaa...nik-nik ???? credeam ca ma hranesc cu ceva ,prin ochi  :(..asa,ma duc la salata mea de verzaturi....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

pai mi-ai zis ca ma anunti cand am voie sa mai pun poze, ca-i prohibitie!  ::)


:D

dorinas

Pune poze, retete, lasa prohibitia ca ne saturam numai citind ingredientele si vazind pozele. ;D

cara

zucchini vrea cineva?  ;D

unpluti cu praz, orez, miezul de la zucchini, pastrama de pui, condimente si dati la cuptor o ora.


vernil

Cand ai timp sa le faci ? Tu iti rasfeti familia cu asa bunataturi ...

gabriela jalba

Cara,sarumina pentru masa!!! Pot sa las frigiderul in pace,sa faca si el nani,ca e ora 23!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

turturica

a facut cineva inghetata ? am facut eu de curand (ultima oara a fost acum 25 ani !), o inghetata caramel (de pe culi )- bestiala ! daca e cineva interesat, pun reteta
seamana cu cea de la Nestle -Nirvana , poate e chiar mai buna
m-ar interesa o reteta de inghetata de ciocolata buna, buna ...


cara

deci eu nu mananc inghetata niciodata, n-am retete  ::)

Francesca

Quote from: turturica on May 19, 2009, 04:19:26 PM
a facut cineva inghetata ? am facut eu de curand (ultima oara a fost acum 25 ani !), o inghetata caramel (de pe culi )- bestiala ! daca e cineva interesat, pun reteta

Turturico , te rugam frumos pune-ne reteta de inghetata .Multumim. :-*


turturica

Inghetata caramel

80 g zahar se caramelizeaza;
100 ml lapte ( eu l-am pus caldut ) se pune peste zaharul caramelizat -atentie, se mai umfla ! - se tine pe foc pana se dizolva complet zaharul
Se pune la racit , in chiuveta cu apa , de exemplu .

1 cutie smantana dulce pt. frisca - a mea a fost de 250 ml (La Dorna ), cu continut mare de grasimi, peste 30 % ,  se bate cu 1 lingura zahar pudra
In reteta cred ca zice 300 ml , eu am mai pus si 1/2 cutie smatana obisnuita, mica (cca 175 ml - 1 cutie )

6 tablete ciocolata se taie ,se maruntesc (am folosit niste oua de ciocolata micute, ca ouale de porumbel )
-puteti folosi mai putina ciocolata, ca e dulce, dulce ...

Se amesteca usor frisca cu zaharul ars, apoi cu bucatelele de ciocolata
totul se da la frigider 1-2 ore ( pentru cine are rabdare ), apoi in congelator
sau in masina de inghetata
Ies cam trei portii

Eu am ales inghetata asta , caci imi inchipuiam ca e buna, ca sa-mi impresionez sotul, sa-mi cumpere masina de inghetata  ;D

ei, inca nu mi-am luat-o ...

dorinas

Inseamna ca nu l-ai impresionat destul turturica si asteapta bisul la inghetata, cel putin la mine asa se poarta la capitolul dulciuri cu bis, bis.... ;)

turturica

o, ba da !
"sa-mi cumpere masina" e un fel de a spune, ca tot eu o cumpar , fie ca vrea el, fie ca nu  :D
dar inghetata asta a iesit asa de buna si in congelator (nu a facut ace de gheata  pentru ca are grasimi multe  ;D), ca m-am mai calmat eu ...

cara

sa va fie de bine inghetata, puteti s-o papati pe toata, mie sa-mi lasati doar tabletele de ciocolata  ;D


azi am facut un sufleu din dovlecei.

1 zucchini sau dovlecel adolescent ( daca e batran i se scot semintele)
4 fire de ceapa verde
o ceasca de branza rasa (eu am facut un amestec de telemea, cascaval si parmezan)
un ardei (iute) de preferinta rosu pentru cromatica  ;)

4 oua
2 linguri de ulei
un pahar iaurt
3 linguri cu varf de faina
sare
piper
o ligurita praf de copt

zucchini (dovlecelul) spalat si necuratat de coaja se taie in sfert pe lungime si apoi felii de cca 0,5 cm grosime.
ceapa se taie rondele cu tot cu partea verde.
branza se rade pe razatoare.

ouale se bat cu uleiul, se adauga faina in care s-a incorporat praful de copt, apoi iaurtul, sarea, piperul.
compozitia se toarna peste dovlecei.

se toarna totul in tava tapetata, se rade putin cascaval deasupra si se da la cuptor cca 45 minute la 175 * C



Marmoset

cara, imi ploua-n gura! Sarut mana pentru idee de masa de seara!

diana

Ah, daca puneai reteta mai devreme ;D... tocmai am terminat de bucatarit pentru Alexia pe maine. Am stat in dilema ce sa fac cu 2 dovlecei ::)... Maine le vin de hac ;D

Apropo, am nevoie de idei  "multicolore" de aperitive ;D Saptamana viitoare vreau sa impresionez :D :D

gabriela jalba

Quote from: diana on May 20, 2009, 09:25:41 PM
Ah, daca puneai reteta mai devreme ;D... tocmai am terminat de bucatarit pentru Alexia pe maine. Am stat in dilema ce sa fac cu 2 dovlecei ::)... Maine le vin de hac ;D

Apropo, am nevoie de idei  "multicolore" de aperitive ;D Saptamana viitoare vreau sa impresionez :D :D



http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,1063.30.html
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Heidi

Reteta sirop de socada ptr iarna:

2 l apa, 2 buc portocale (taiate cubulete) , 2 buc lamaie (idem), 3.5 kg zahar, 20 flori de soc, 1 lingurita de salicil.

Se lasa circa 3-4 zile (acoperit cu tifon sau ceva asemanator), se amesteca zilnic (pina cind zaharul este topit in totalitate).
In a 4-a zi se storc fructele, se strecoara "siropul" si se pune in sticle.



einsteinitza

Unde mai gasesti tu salicilat?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

martipan