Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

martipan

Om fara suflet,de-asta nu mai intru eu pe la retete des,fiindca imi ploua in gura de pofta !!!
Deci ai 2 toarte de la Craciun sa-mi dai,plus sakure dintr-astea  ;D  :o ::) !
Am zis , astept camionul  :D :D :D :D  :D !

dorinas

Pune si reteta, arata interesant.

cara

reteta e o adaptare facuta de mine dupa o reteta de pe culinar, pe care o gasesti aici:

http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/22736/Briose-Flori-de-cires/

eu nu le-am pus in forme, ca aluatul nu e nici pe departe de briose iar forma se vede mai bien asa. a fost o incercare, nu m-a dat pe spate aluatul. le-as face cu un alt aluat... ::)

mirelush

Cara, tu si mananci sau numai le faci pentru familie ? :o

cara

pap si eu  ;D
norocul meu e ca (inca) nu ma rotunjesc. la cate dulciuri mananc ar trebui sa am suta de kile  ;D

mirelush

 :-\ bey, nu te cred. Ai tu un secret, ceva si nu spui... ;D

cara

hai ca-ti zic:  munca de ocnas!  (ceea ce nu-ti doresc!  ;D )

mirelush

 :D :D :D bey, nu-i buna chiar de ocnas ...las-o la dusmani. Da' banuiesc ca n-ai de astia ::)

einsteinitza

Din pacate, eu nu beneficiez de avantajul posibilitatii de a manca dulciuri la nesfarsit :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Ce tare e servetul ala din stinga (de pe perete)...pacat ca nu se ai gasesc!

einsteinitza

Trei ani am cautat ;D Dar am gasit :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Eu am unul similar, cusut de mine acu vreo 40 de ani, da' nu stiu daca imi ajung 3 ani sa-l caut prin casa :D

mihail

mie si un peste din sticla mi-ar placea...dar de unde ?...n-am avut niciodata ,de ala ?

mirelush

bey, te roaga fetele astea ( de nu stiu cand ) sa le dai reteta aia de tort. Tot le duci cu zaharelul...

vernil

Mihail, se apropie ziua de nastere a sotului meu si vreau sa-l uimesc cu un tort bun, am inteles ca al tau a fost super. Asa ca, please, fa rost de reteta.

Nicol Caloian

Mihail, cum zici ca se face tortul ala?

mihail

Mirela(cu liniuta) esti ca si moarta !   :P
Bine,imi cer din nou scuze,am avut musafiri,lucrez la pergola,maica-mea face de o saptamina dulceturi...e cam nervoasa...deseara o postez.
Sa mor ieu !

daveco

va recomand salata de icre de crap de la NEROMAR.
eu am luat-o de la metro in cutii de 500 g.aduce f. bine cu icrele preparate in casa.
chiar am ramas placut impresionata,cu atat mai mult cu cat eu nu cumpar icre pentru consum propriu.acum a fost o petrecere si 20 persoane au fost f.incantate.

cara

ok! daca zici ca-s asa de bune, cumpara-mi trei cutii si vino sa mi le aduci!  :D

(iti dau o violeta la suta de icre!  :D )


vernil

Quote from: mihail on June 18, 2009, 08:54:07 AM
Mirela(cu liniuta) esti ca si moarta !   :P
Bine,imi cer din nou scuze,am avut musafiri,lucrez la pergola,maica-mea face de o saptamina dulceturi...e cam nervoasa...deseara o postez.
Sa mor ieu !

Alo, prietene, nu dai coltul pana nu scrii reteta! Ordin! Si nu te mai da lovit cu pergola, cu brambureli, calduri si alde-alea, fii barbat! Da-ne reteta, ca altfel te ornam pe tine in locul tortului!

einsteinitza

Mihail, e seara....de tot ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Corina ,stiu....crezi ca aseara era normal,sau imi mai ardea de retete de tort ?
Eu am ramas inmarmurit cind am deschis forumul...numai eu lipseam de aici.






Am dorit sa stau cit mai la distanta,si asa asa doama Penelopa nu a inteles ca am rugat-o,civilizat,sa nu mai pomeneasca numele meu,sa ma ignore.Nu m-am dat niciodata in vint dupa circ.

Fleurf

Pica la fix reteta aia Mihail, ca toata lumea s-ar fi inghesiut s-o probeze si poate s-ar mai fi indulcit vorbele  :D

CLAUDIA

Quote from: mihail on June 17, 2009, 03:42:57 PM
mie si un peste din sticla mi-ar placea...dar de unde ?...n-am avut niciodata ,de ala ?

Avea socrela mea unul cu albastru parca...daca ma lipesc...ti-l trimit ;)
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/