Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

geodezia


einsteinitza

Placinta cu dovleac.
Se rade dovleacul si se amesteca cu zahar, nu pot spune cantitatile pentru ca depinde extrem de mult de dulceata dovleacului, unii sunt extrem de dulci si nu necesita aproape deloc zahar. S lasa cam jumatate de ora cu zaharul, sa lase zeama. Se adauga un varf de cutit de sare. Se pune pe foc si se fierbe pana devine cremos, se adauga scortisoara si cine vrea, cativa mieji de nuca zdrobiti cu sucitorul, sa iasa mai mare.Acestia se prajesc putin in tigaia uscata sa-si mareasca aroma.Se ia imediat de pe foc dupa ce s-a pus scortisoara.
Se lasa la racit si intre timp se face aluatul, orice aluat de placinta,sau se pune in aluat din comert.
Eu o fac cu din cel din comert,ca-s mai lenesa! :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Multumesc Es !!
Se fierbe doar in zeama lui ?
Ce fel de aluat din comert ? Eu n-am folosit si nu prea stiu cum e  ???, plus ca pe aici placinta i se zice la altceva .. :) dar asta-i alta poveste ....

gabriela jalba

G_g iti trimit vreo doi saci de faina de griu pt dovleacul tau? Si venim cu toti la placinta, ca cine are asa dovleac urias,face si placinta  =)) =)) =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Am "recoltat" primul dovleac .De fapt a cazut de pe " scaunel "
Nu e imens ca la americani, dar tot are 30 kg
Sunt curioasa ce gust are

einsteinitza

Friptura de rata

Reteta poate o inspira pe Myo, pentru sot, la fripturici! :-bd
Asta asa, poate imi vine pofta si ma indur sa tai macar o rata! =))
Reteta am invatat-o de la un bucatar francez, e uzualape la ei, imi place mult, se poate face si cu curcan si chiar si cu pui.

doua copane rata
sare grunjoasa
grasime de rata

Se iau copanele pastrand neaparat pielea intacta. Se dau cu sare grunjoasa multa, se pune si un pat de sare intr-un vas, se pun copanele si se lasa asa la rece in frigider de seara pana dimineata, sau aprox 8 ore.
Se scutura apoi sarea de pe ele si se spala bine, se sterg cu prosop de hartie sa nu mai fie umede.
In timp ce stau copanele la sare, se taie bucatele grasimea de rata sau de gaina- si se pune la foc, sa se topeasca, pe foc mic. Cand s-a topit toata, se strecoara printr-o sita fina sau tifon, bineinteles, cand se raceste putin.

Se incinge grasimea cam la 70 C, se scufunda copanele, asa incat sa fie acoperite de grasime. Fiindca se scufunda in grasime incinsa, se formeaza imediat o crusta deci ele nu vor absorbi  grasimea.
Se fierb la foc mic, fara sa bolboroseasca, deci foarte incet, doua ore. Se scot intr-un vas si se toarna grasimea deasupra. Se pot pastra asa in grasime la frigider timp mai mult, pana avem chef de ele.
Inainte de a le servi, se scot din grasime, se scurg, dupa care se pun intr-o tigaie de teflon fara nimic inauntru, cu pielea in jos., acoperite, la foc mic. Dupa cateva minute, se deschide putin capacul si se scurge prin inclinare toata grasimea eliminata in tigaie, iar cand s-au rumenit se intorc pe partea cealalta. Se servesc imediat, cu salaa de varza acra si piper, si un pireu aburind!
Pofta buna!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

De ceva vreme, nu mai cmparam paine, fac paine in casa, cu maia.
Are un miros si o coaja......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ioi ce pofta-mi faci  +hypno  Eu sunt o impatimita a painii, cumpar doar de la o brutarie din Cluj, e singura paine mancabila.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Am avut ghinion. Am gasit blogul unei pasionate de arta painii cu maia, nu face cu drojdie ci isi creste singura maiaua, de atunci am bolunzit, fac cel putin de doua ori pe saptamana.Ce e interesant e ca , oricare din retete o fac, painea sta minunat la congelator, cand o scot si se dezgheata e ca si cum e proaspata.Singura problema a fost sa hranesc zilnic maiaua, insa acum mi-am facut o rutina, trei zile n-o hranesc, sta la frigider, trei zile o hranesc zilnic si fac paine din  ea. Ghinion,  fiindca acum cred ca mancam mai multa paine, insa fata asta e o maestra , si un suflet pasionat, m-a prins. =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Eu am citit la un moment dat, in Italia, un roman dragut in care era vorba de paine de casa si, tot asa, facuta cu maia, iar cand povestea aia despre paine eu salivam ca o disperata. La sfarsitul cartii era data reteta la maia, am scris-o, dar evident ca inca nu am gasit timp sa ma apuc de ea  ::)
O sa caut reteta, e o maia mai deosebita, poate vrei sa o incerci
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude, eu am maia deja de vreo doua trei luni pe care o tin activa, multumesc dar nu mai incerc procesul, e destul de lung. Vreau doar sa usuc o portie ca sa am daca cumva pateste ast a mea ceva.
In loc de maia se mai poate folosi apa de fructe, dar eu nu am incercat. Se pare ca painea capata o aroma deosebita.
Uite, sa salivezi si pe romaneste. ;D
http://codrudepaine.ro/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Cred ca fac schimb de casa cu socrii mei din Plopeni... vin in Prahova!
Miam-miam...............


Mai dureaza numai sa termin gradina. :)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

No da ce atita graba d-l Radu  si sa stii ca e o afacere sa vii in Prahova ... etse ffffrumos

Na io acu ma complac in mincarurile cu varza adica varza la cuptor , varza calita , varza cu sorici ,fara sorici , cu carne fara carne . cea mai gustoasa mi-a parut a fi cu ciolan afumat ..

si cu piftii ... si cu ceva muraturi
deseara vreau cartofi cu haripi de curcan la cuptor si cu cimbru si cu usturoi si cu patrunjel ... si cu pofta de mincare  la voi ca mie imi ploua deja in gura

einsteinitza

Hai mai Geo, ne iei de dimineata! Pai daca de acum ma apuc sa ma gandesc la astea, pana diseara golesc frigiderul.....Hmm, varza cu carne, scazuta, cu putin sorici.....cu o lingura de smantana deasupra si un praf de piper, un ardei iute bine alaturi.....ce-mi facusi femeie! +ham +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Pai ce sa-ti faca??? Te ajuta sa te sarbatoresti de 1 Decembrie! Ai uitat sa spui ca varza trebuie sa fie aburinda!

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

mai trag si un potol de mamaliga cu smintina cu brinza prin ea si cu sunculita fripta bine bine si bagata in mamaliga si untura de la sunculita o amestec in mamaliga si cu 2 oua deasupra ... nu mai trebuie ciudateni adica scoici cu paste sau caracatita sau mai stiu eu ce . auziti da scoicile alea put rau ca m-am dus si eu in Spania la un magazin din asta de al lor cu fruncte de mare ma si ce putea acolo a hoit de la scoici de am zis ca lesin ... adevarul ca am vazut toate felurile de peste da scoicile alea puteau rau

sandaveturia

Lasa-le incolo de scoici ca ne strici pofta! +ham

flordel

Mai da ce bune sunt si caracatita si scoicile.Yam-Yam.... ;D
Si varza si slana si ciolanul!

Radu

Eu taman am terminat varza calita, gatita ieri. :)
Ma apuc de sarmalute.  ;;)

einsteinitza

Niste scoici cu sos de unt si usturoi, maama, Geo, da-o incolo , ca si conopida miroase urat cand o fierbi, dar ce buna e cu pesmet si cascaval si sos de piper alv.  Scoicile gatite sunt o nebunie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

da, da' scoicile miros urat si cand sunt gata  =))  Da' sa vedeti cum pute homarul cand se fierbe  ;D
Eu scoici mai gust ocazional, dar daca-mi pui caracatita in fata o tulesc urgent de la masa  =))     
Eu nu mananc in general fructe de mare, nici cu pestele nu sunt mare prietena, nu prea suport misosul
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Mie imi place mult caracatita.
Se ia o caracatita, se spala(optional ;D) se tranteste intr-un vas cu fund gros si se pune pe foc.
Dupa ce-a scazut si-a fiert in zeama proprie se pune sare, piper si otet din vin rosu (si alte mirodenii daca vreti). Se mai lasa vreo' 10 minute. Se taie bucati si se haleste cu putin cu ulei de masline. Nu miroase, adica miroase bine.

einsteinitza

Caracatita nu am gatit, decat la amestec de fructe de mare. Peste fac des, mor dupa el, apoi dupa scoicile pane cu  sos de lamaie dar oricum dupa scoici, cred ca am fost sirena pe vremuri =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Si acum sunt macar putin =)) =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro