Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Gabi, atat crinii de la tine cat si ceilalti au bobocii destul de mici asa ca s-ar putea sa ai dreptate si sa ma astepte cu flori.

gabriela jalba

Esti o norocoasa;Vor inflori cind ajungi acasa.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Bucurati-va ochii, iubitorilor de flori  :-* Ma trezesc uneori noaptea sa vad daca s-a mai deschis vreun boboc. Intelegeti voi ...


vernil

Codruta, arata minunat crinul roz  :-*. Deocamdata, nici cei pozati mai sus nu au miros. Insa am doi bulbi roz cu alb care miros dumnezeieste.
Poza aceasta este de anul trecut, am crescut crinul in ghiveci.
http://i87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/crini/IMG_0006.jpg

AngelEyes

Vernil de care pamant i-ai pus la crin in ghiveci ? Ca am si eu unul si ma chinui cu el din primavara..nu vrea sa creasca si pace.

Nicol Caloian

Of, Mariana, daca n-as fi prinsa pana peste cap mai ca as face o plimbare pana la blocul tau!

ELA

Codruta,Vernil, ce flori frumoase aveti, bravo voua ca ati stiut sa le ingrijiti cum trebuie si bravo lor ca v-au rasplatit efortul!
Codruta, am vazut si la noi garofite in jardiniere dar numai culoarea roz, astea rosii sunt deosebite; vad ca o sa ai gradina plina in august cu flori de carciumarese(nemtoaice) iar la anul vei avea o invazie de galbenele( sunt bune de leac) ;D

Nicol Caloian

Ela, pune la socoteala ca gradina lui Vernil este de fapt spatiul din fata blocului! Nu incetez sa ma mir cum de rezista florile. La mine dupa ce am plantat muscatele, in cateva ore erau deja smulse.

lala

Asa frumuseti rezista in fata blocului,Vernil?Incredibil :o :o

gabriela jalba

Aveti flori super!!! Codruta,vina cu un smoc de garofite de alea rosii;maischimbam si noi peisajul...(glumesc!!)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Quote from: vernil on June 14, 2008, 12:55:31 PM
Poza aceasta este de anul trecut, am crescut crinul in ghiveci.
http://i87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/crini/IMG_0006.jpg
Sa inteleg ca acel crini l-ai avut in ghiveci in casa? Mie tare mi-ar place sa am si in casa dar din aceia care miros dumnezeieste. Pe cei din gradina imi e mila sa-i tai mai ales ca nu sunt chiar asa de multi.

Quote from: ELA on June 14, 2008, 06:57:04 PM
Codruta, am vazut si la noi garofite in jardiniere dar numai culoarea roz, astea rosii sunt deosebite; vad ca o sa ai gradina plina in august cu flori de carciumarese(nemtoaice) iar la anul vei avea o invazie de galbenele( sunt bune de leac) ;D

Garofitele le am de anul trecut si eram convinsa ca le pierd peste iarna cand au stat afara in acelasi ghiveci. Au rezistat eroic si acum sunt pline de flori. Mama mea a luat ceva ce speram ca sunt seminte dar nu a iesit nimic din ele. Daca imi explicati cum sa fac va dau si voua din ele.
Ela, unde si cum ai reusit sa vezi carciumaresele? Sau mai bine zis spune-mi si mie care sunt acelea. Eu unele plante le stiu dupa denumirea latina sau olandeza ;D Ca sa le stiu numele in romaneste trebuie sa ma uit in caiet :D
Nu ar fi rau sa am gradina plina de galbenele. Anul acesta tare mult m-am chinuit cu ele. Am pus seminte in casa si plantutele au crescut tare anemic si strambe. Dupa ce le-am replantat si le-am scos afara si-au mai dat drumul dar trebuia sa fiu cu mare grija ca se blegeau tare repede; se pare ca beau tare multa apa si nu le place uscaciunea deloc. Acum arata bine dar tare cred ca le-am cam inghesuit in ghiveci. Cu asta am avut mereu probleme, sa ghicesc cat de des se pun plantele ca sa arate bine si sa le placa.

ELA

Codruta, langa tufa de crini sunt niste floricele care mi s-au parut a fi 'zinnia elegans'-nemtoaice,carciumarese- dar acum mi-am pus 'ochii' si parca ar fi altceva....
Galbenelele iubesc apa dar sunt totusi rezistente chiar daca se blegesc putin in lipsa ei isi revin imediat; mie imi plac pt. ca infloresc pana da zapada plus ca lumineaza gradina cu florile lor galbene si portocalii(or fi aparut si alte culori- se fac o multime de hibrizi acum)

vernil

Quote from: AngelEyes on June 14, 2008, 03:48:53 PM
Vernil de care pamant i-ai pus la crin in ghiveci ? Ca am si eu unul si ma chinui cu el din primavara..nu vrea sa creasca si pace.

Am plantat bulbii direct in pamantul gradinii. Este posibil ca pamantul sa fie mai bun, am ingropat acum cativa ani, intr-o primavara, toate frunzele cazute din copaci. Apoi, dupa ce am sapat groapa, am adaugat si un pumn de pamant "Agrosol" (unguresc. Sunt foarte multumita de el.

Crinul alb avea un parfum inegalabil. Nu simteam mirosul cand eram langa el, fiindca se amesteca cu cel al teiului si al lonicerei. Azi l-am taiat si l-am dus la biserica, este o sarbatoare mare a ortodoxiei, inchinata Sfantului Duh.

Nicol, am avut si eu perioade cand am ramas fara flori in gradina. Sa vezi cat de mari si frumoase sunt muscatele primite de la tine. Sunt inflorite aproape toate si stau foarte bine in aceeasi gradina a blocului  :-*

Codruta

Quote from: ELA on June 15, 2008, 11:10:03 AM
Codruta, langa tufa de crini sunt niste floricele care mi s-au parut a fi 'zinnia elegans'-nemtoaice,carciumarese- dar acum mi-am pus 'ochii' si parca ar fi altceva....

Ce ai vazut tu pe langa crini e Mirabilis Jalapa. Nu stiu denumirea populara. Anul trecut am avut 3 plante iar acum e plina gradina de aceasta planta. Ciudat e ca au iesit foarte multe plantute din semintele de la aceste plante dar plantele mama nu au iesit nici una sau au iesit dar sunt la fel de mari ca cele din seminte. Cred ca ar trebui sa le mai raresc ca nu prea cresc. Fereasca sfantul sa creasca toate la fel de mari ca cele de anul trecut ca atunci imi acopera complet toate plantele din gradina. Erau bine cand am plecat in concediu dar la intoarcere le-am gasit cu frunzele patate cu maro. Nu stiu ce le-a afectat dar sigur imi e plina gradina de paduchi verzi si negrii. Am citit ca paduchii negrii iubesc tare mult condurasii dar nu ma asteptam sa am chiar asa invazie. Sunt tare frumosi dar nu ii mai vreau la anul in gradina mea.
Carciumarese am cateva in gradina din spate dar nu au crescut prea mult. De-abia daca au 10-15 cm ???


penelopa

Din  câte ştiu eu,  la noi,  la Mirabilis,  îi mai zice "Barba împăratului".
E plantă anuală  (deci, planta mamă .... e mamă doar o vară  :D), în schim, e o mamă eroină. Face atăţia urmaşi că nu ştii cum să mai scapi de ei.
Eu am pus seminţe o singură dată acum câţiva ani şi de atunci iese singură prin cele mai  variate locuri. Las câteva  şi restul smulg.
Am nişte corcituri foarte reuşite, în combonaţii diverse de ciclame şi galben. Uneori, pe aceeaşi plantă sunt flori ciclame simplu, galben simplu si combinaţii de galben şi ciclame.
Seminţele arată ca boabele de piper negru.

Codruta

Nu stiam ca e planta anuala. Fiind cu tubercul ma gandeam ca e perena dar nu eram sigura ca rezista la inghet. Am zis ca risc si o las peste iarna in gradina, in pamant. Cand am vrut sa mai raresc din plante am smuls una cu tubercul mare si m-am gandit ca e tuberculul de anul trecut.
E intr-adevar mama eroina ca mi-a umplut gradina de urmasi dar daca nu cresc la fel de mari ca mama lor nici nu e asa de grav.


myky


Codruta

Daca cea mov e Verbena atunci stiu :D
Cele albe sunt Scaevola si mai e una Lofos care nu a prea crescut in acel ghiveci si despre care nu stiu prea multe. In alt ghiveci Lofos rosu a crescut putin mai bine si a inceput sa infloreasca
http://codruta.sunphoto.ro/plante_diverse/NZLTVWLDVEDOYONAEGJ
Intr-un ghiveci doar cu Lofos se pare ca s-au nimerit toate cu flori albe si acelea au crescut bine. Din pacate se cam usuca frunzele si nu stiu ce nu-i place:
http://codruta.sunphoto.ro/plante_diverse/CXSHLZUWRRLYFKQBMHI

A inflorit si primul Hemerocallis:
http://codruta.sunphoto.ro/plante_diverse/GPJTJUAYVEISQAFWGQL
si macii galbeni de la Sicamin:
http://codruta.sunphoto.ro/plante_diverse/XZQZXHDRJCBUYJVDPDH

AngelEyes

Sunt minunate toate florile tale Codruta,felicitari  ::)

Fleurf

 Eu mor dupa calibrachoa dar anul asta n-am nimerit la piata plante micute ci numai ghivece mari care erau destul de scumpe. Ai gasit seminte Codruta? ca vad ca sunt amestecate culorile.

Codruta

Am primit un catalog de la o firma care trimite rasaduri si acolo am gasit calibrachoa. De acolo mi-am luat si petuniile duble, scaveola, lofos, etc...
Sunt asa amestecate pentru ca asa le-au trimis ei; 3 plantute prinse la un loc. In ghiveciul din poza sunt 3 "gramezi"a cate 3 plante fiecare. Acesta e secretul sa ai flori amestecate, adica sa le prinzi impreuna cat sunt foarte tinere. Cand am primit eu rasadurile aveau doar cativa centimetrii.
As fi vrut sa incerc sa fac si eu o astfel de combinatie cu abutilon dar din pacate nu am reusit deoarece am ramas cu o singura plantuta din toate semintele puse. Bakker are (sau avea) un pomisor de abutilon in 3 culori. Era superb, cel putin in poza. Nu ma las pana nu am si eu nul la fel.

Stiti cumva de ce se inegresc frunzele de la Calibrachoa? La intoarcerea mea le-am gasit mai mari si pline de flori ca si in poza dar unele dintre ele au frunzele aproape negre.

Fleurf

 Stropeste-le cu un fungicid. Banuiesc a fi o boala desi n-am avut niciodata probleme cu ei dar clima la noi este diferita.
Iata ce mi-a inflorit in gradina. Sa fie DEDITEI? Am luat semintele anul trecut de la manasirea Horaita. Flori nu mai aveau dar semintele sunt in niste capsule care arata foarte bine.

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Sint o varietate de nigelia. Codruta,asa faine flori ai gasit acasa,ca trebe musai sa mai vii iar in Romania!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Am gasit flori frumoase iar in Romania am intalnim sau am vorbit la telefon cu niste oameni minunati asa ca sigur merita sa vin cat mai des. Sa nu mai spun si cu cat mi-am marit colectia de plante :)
Inca nu am reusit sa incep lupta impotriva musafirilor nepoftiti, paduchii, deoarece ploua mereu si sufla vantul.