Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Primulele!!!
          
   Acuma....nu stiu ce se va mai intimpla in primavara...Vor mai inflori,sau vor dormi sub zapada cu flori cu tot????
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky


gabriela jalba

liliacul meu a fost inflorit in septembrie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

 :o, l-ai descantat? inteleg acu, noiembrie ca a fost toamna calduroasa, dar in septembrie? ???

gabriela jalba

intre 29 august si 12 septembrie (era acasa Andreea mea si ne tot minunam de el )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

de aia a inflorit, sa-i faca o bucurie!

vernil

Eu am o planta inflorita in gradina, are frunzele asemeni gladiolei, iar floarea pare a fi un clopotel. Daca mai e in gradina, maine ii fac poza.

gabi_gabriella

Si la mine a inflorit bergenia si primula galbena . Primula iarna trecuta a inflorit tot asa prin noiembrie si a stat toata iarna cu flori cu tot sub zapada , dar in primavara si-a continuat inflorirea

lala

Quote from: turturica on October 31, 2008, 03:28:24 PM
"cine are priboi in gradina?"

eu, Lala, dar la mine dispare, nu se inmulteste, asa cum speram




da de unde ai luat,ca eu nu gasesc seminte ???m-am tot uitat prin magazine da ioc ;D ;D

turturica

le-am smuls din fata unui bloc  ;)
"The message does not meet the minimum character requirements " Na !

larisa

Quote from: turturica on January 12, 2009, 01:26:11 PM
le-am smuls din fata unui bloc  ;)
"The message does not meet the minimum character requirements " Na !
comic ,
am si eu cu flori rosii ,dar nu stiam ca se numeste priboi

turturica

chiar rosu-rosu ? ale mele fac flori rose-lila, pe acolo !nu sunt prea interesante ; poate facem schimb  ;D

larisa

Cu cea mai mare placere T ;urturico ,numai sa fiu acasa cind e vremea de schimbat ,daca nu pot primavara asta ,poate in toamna ,noteaza-ti si tu ,sa nu uit  ;D ;D


Ella


myky

Quote from: Ella on February 11, 2009, 07:31:55 PM
Of Myky, cum pui tu sare pe rana :'(

ei, si mie imi plange sufletul cand vad gradinile fetelor, eu am doar cativa metrii, pai se compara cu hectarele lor!

miha

Mykyyyy... tu in ce tara traiesti???  :D ;D La mine doar cativa ghiocei au binevoit sa infloreasca ...si o panseluta micuta...


miha

Si eu care credeam ca soarele rasare din mare...  :D :D :D Tot la voi ajunge mai repede...  ;D Sunt niste frumoase toate... si sigur aduc primavara mai repede... sa te bucuri de ele... si eu abia astept crocusii... cand ii vad infloriti stiu ca nu mai e mult si vine si primavara... Cred ca-mi place cel mai mult primavara... cand vad ca din pamant incep sa iasa tot felul de frumuseti colorate...  :)

ionut

Quote from: myky on February 11, 2009, 06:34:28 PM
la mine, azi,  gradinuta arata asa:
myky,arata superb gradinita ta,se vede ca ti place sa ai flori de cu iarna,constat ca lipseste panseaua(viola tricolor)
care are o multime de culori si este rezistenta la ger,planta bienala care se obtine relativ usor din seminte semanate la sfarsitul verii-inceputul toamnei in ladite asezate la umbra,se repica in ghivece,se poate planta in gradina de cu toamna sau primavara devrema urmand a decora gradina pana vine caldura mare(iulie)

miha

Tare frumoase sunt panselutele, Ionut... si mie imi plac mult... mie mi se par niste flori care zambesc mereu... nu stiu de ce am sentimentul asta cand le privesc... dar exact asta imi transmit... Am si eu cateva... dar sigur am sa le inmultesc... au aparut atatea soiuri acum...care de care mai "zambareata"...  :)

gabriela jalba

Myky,intr-u cit am dezlegare,transmit:"zii ca Vio o pupa".
Altceva;gradina ta arata bine ca e ingrijita. Ce te-ai face singura cu sute de metri patrati?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: miha on February 11, 2009, 07:49:18 PM
Si eu care credeam ca soarele rasare din mare...  :D :D :D Tot la voi ajunge mai repede...  ;D Sunt niste frumoase toate... si sigur aduc primavara mai repede... sa te bucuri de ele... si eu abia astept crocusii... cand ii vad infloriti stiu ca nu mai e mult si vine si primavara... Cred ca-mi place cel mai mult primavara... cand vad ca din pamant incep sa iasa tot felul de frumuseti colorate...  :)
ai coborat din tren, seara in gara de nord, si ai iesit sa iei un mijloc de transport, sa vezi cum miroase a asfalt incins si te sufoca, caldura? mie mi s-a intamplat asta acum zeci de ani, iti dai seama cum e acum?

Ionut draga, am si panselute, dar inca nu au inflorit, alea care au scapat nerupte de toto, pt. ca mi-a facut ceva ravagii, acum are accesul interzis.
asta e gradinuta mea, de aia nu mi-am permis sa fac topic cu 'gradina lui miky'
http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/gradinuta%202009/buletin2198.jpg
partile galbene din gazon sunt din cauza lui toto, de aia acum s-a lins pe bot de iarba verde :(
gabi, ai dreptate, daca era mare, probabil era ravasita, mai ales ca ingrijam singura de ea, CLAR SI RASPICAT :D
merci vio!

gabriela jalba

S-o stapinesti sanatoasa si sa-ti aduca relaxarea de care ai nevoie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: gabriela jalba on February 11, 2009, 09:07:14 PM
S-o stapinesti sanatoasa si sa-ti aduca relaxarea de care ai nevoie.
sarumana!