Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

Mihai


Mihai

Musafirii din gradina mea.
Si sunt numai o parte,numai ele au stat la pozat :D

stefana

Incantatoare imaginile cu randunelele  ::) Sau sunt lastuni?
Si abia acum am vazut vrabiutele  +apl

einsteinitza

Incantatator colt de racoare +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Multumesc!
Stefana ,sunt randunele si am observat ca nu sunt prea sperioase.
Fotografiile le-am facut de la aproape un metru si un pic.Maine voi mai incarca cateva poze cu vrabiute .......sa vedeti ce "sedinta" aveau in mijlocul cascadei :D

penelopa

Mihai, grădina ta "creşte" cu viteza timpului, e minunată, e populată de tot felul de vietăţi   :o .......... numai tu o populezi mai rar. :D
Aştept timpul când ai să locuieşti acolo mereu şi, atunci, să te văd! :)

vernil

Misto poze, Mihai! Auzi, da' pietroaiele alea de langa apa cand au crescut ? Si apa cum a ajuns acolo, naturel sau ai facut bazin ?

Claudiu

Eu as pune niste vie pe langa gratarul ala. Umbra buna plus ca toamna ai mustul "natur" langa gratar ...  ;D

Faine treburi pe acolo.

Amata phegea (sinonim Syntomis phegea) :


penelopa

Mie nu puteai să-mi pui aşa crini cu aşa fluturaş în grădina mea, Claudiu! :-\

Vernilo, io cred că pietroaiele alea i-au crescut lui Mihai fiindcă le-a udat la timp! ;D

Mihai

Pene,iti pot imprumuta fotografia cu fluturele cand vrei.Ca e de la mine din gradina.
Claudiu ,multumesc pentru informatie.Nu stiam denumirea acelui fluture.

penelopa

Serios?  Ia să merg io în cercetare prin grădina ta. ;D

vernil

Lasa, Pene, ca tu ai avut roiuri de fluturi si stoluri de randunele. Le-am vazut si depun marturie!  +ham

Mihai




Comentariile le las in seama dumneavoastra............

einsteinitza

Se pare ca pasarelele sunt fericite ca le-ai pus o sursa de apa. De acum nu mai scapi de glagia lor ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Hai sa trecem si la lucruri serioase.....


sicamin

Mihai ,chiar ca lucrurile sant serioase la tine  :o .
Trandafirii sant superbi ,iar floarea "fluturilor " galbena inca nu am vazut ! +apl

penelopa

E, Mihai, cam aşa vreau şi eu să determin  nişte tufe să nu se mai târâie pe pământ: cu pietroaie! ;)
Da' ce tufă e aia dintre pietre, că nu ştiu nici care-i "floarea fluturilor"?!!

einsteinitza

Nici eu, ca imi pare o tufa de Pieris aia de acolo, dar nu stiu, seamana.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

E Pieris japonica. Sica o confunda cu Asclepias (cred). As vrea sa stiu secretul de-i asa mare si frumoasa. Eu am pus trei mai mici, de vreo doi ani si nu le merge prea bine. Primavara, cat e umiditate, cresc frumos, dau lastari noi, dar apoi, vara cand e foarte cald se cam usuca. Si raman doua trei bete amarate.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Mio ,ai dreptate cu floarea 2 postata de mihai ,dar eu m-am mai plimbat prin gradina (album) si am vazut asta:
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2476046190104979362sdxSll
si am spus ca nu am vazut galbena.

Mihai

 Es,ai dreptate tufa aceea se numeste Pieris japonica"Mountain Fire" si este extrem de decorativa.
Cand am cumparat-o era mult mai mica dar vad ca se dezvolta bine.E adevarat ca dupa ora 15 sta in umbra si asta ii prieste .
Sica acela este liliac de vara "Sun gold' pe numele lui.Este o varietate mai rara si am fost un pic sceptic la inceput,cand am plantat tufa.Ma gandeam ca va fi alta culoare.

penelopa

Am şi eu 3 Pierisi  din ăştia japonezi  aici, la Periş! ;D  Dar, deşi au 3 ani, sunt mici şi prăpădiţi, cu crengile foarte fragile: se rup şi numai dacă te atingi, din greşeală, de ei. :( Ce să mai zic că iarna, dacă nu legi crengile, strâns, în buchet, prima zăpadă consistentă care cade peste ei, îi face harcea-parcea! :(

Mihai

Baita....


Ne odihnim......


Ce bine semanam noi doua......


Nu stam prea mult intr-un loc.....

einsteinitza

Gata, e clar, te-ai mutat acolo, n-ai mai rabdat ;)
Cred ca lacusorul ala e atractia gradinii, la mine asa s-a intamplat.Cand e o zona cu apa, nu te mai poti desprinde de langa ea.Felicitari, ati muncit ceva vara asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro