Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Multumesc Gentiana ,dar sa stii ca in vara asta mi-am facut mai multi butasi din trandafirii care nu mai cred ca-i mut. :D :D
Cgiar azi am mai desfacut peturile si i-am aerisit putin si am vazut ca majoritatea au lastari noi.

gentiana

nu ma supar,sunt sacaita ca ma tot corectezi cu climber=urcator
lasa-ma si pe mine cu damblaua mea cu termenii englezesti
cred ca am mai discutat undeva ca sunroom nu-i echivalentul verandei romanesti si nici al atrimului roman
sunt termeni care e mai bine sa-i lasi asa
sunroom -nu-i nici traditionala sera
eu am climberi pe turnuri si i-au acoperit
trandafirii rambler =cascada ii am sub forma de "poarta " si ii tund anual
e vorba de Fairy si nu poti spune ca nu-s rambler=cascada(definitia ca cei rambler sunt cei cu flori mici,conform dictionarului rozalistic,nu?)
ca cel putin ai mei nu-s deloc cu tulpina flexibila(vezi ca aici  ne incurcam)

gentiana

sica esti o fericita
eu n-am avut curajul,pana in 30martie nu umblu la ei
Ps. cel de care ziceam eu ca-i black ,cred ca-i Black  Madonna(am gasit un ambalaj cu acest nume si s-ar putea sa ii apartina trandafirului din gradina)

myosotis

gentiana , la ce te referi cand spui "turnuri" ? Si cum tai trandafirii care zici ca ii ai "turnuri' ? Adica ii duci in spirala, sau cum ?
Mihai, uite am gasit si poza cu tufa de Diamant. Bordura de beton are cam 35cm inaltime.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/2snb6x8EEUKptsFhm2TFhA?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/iOMnrKuvLHy6XoDnBnWdzw?feat=directlink

gentiana

Myo ,"turnurile" sunt niste constructii metalice din 2 bare indoite si sudate in varf pe care se mai pun 2 cercuri la diverse inaltimi;ca modele am vazut si piramidale
tulpina trandafirului e in interiorul "turnurilor" si crengile sunt in afara
Stai sa caut o poza sa exemplific

mihail

Update

Myosotis : Diamantul din cele doua fotografii,parca nu prea mai arata ca un acoperitor.Nu are talia cam inalta,depasind standardele Kordes ?

Gentiana : Sigur ca poti spune cum vrei,este limbajul tau.
Spre deosebire de exemplele tale, "Urcator" are corespondent clar in limba romana.
Ma bucur ca Urcatorii tai au "imbracat" stilpii,e drept,cresc repede,important este unde fac florile.Altfel puneai...iedera.
Nu inteleg de ce spui ca Fairy este rambler ? Fairy este un trandafir Polyantha,neavind nicio legatura cu "Curgatorii".
"Curgatorii" sint niste trandafiri vigurosi,precursorii Urcatorilor,putind ocupa un spatiu mare daca sint lasati sub forma de tufa,dar au tijele pliabile,asadar mai moi.Fac buchete de flori mici,in general,dar extrem de multe.Daca nu stii ca sa-i deosebesti,nu ai floare si nici ochiul format,te uiti la frunza. "Urcatorii"   au frunza formata din 5 frunzulite.
Spun asta pentru ca,desi unii nu vor ca sa afle lucruri exacte,este importanta di8ferentierea lor.As zice eu ca este chiar foarte importanta...pentru taieri.Un "Urcator" infloreste pe lemn de doi ani,deci daca tai fara ca sa stii,nu vei avea flori in primavara,deoarece ai taiat ramurile purtatoare.
Exactitatea ajuta mult in orice domeniu s-ar manifesta.
"Urcatorii" sint trandafiri mai rigizi,care tind sa mearga drept in sus,avind in general flori mari si elegante.

Mihai

Ghiocei,nu stiu cum au aparut ;),dar cert este faptul ca sunt in gradina la mine.

                                                                     
 

mihail

Dar ce bafta ai.....
Daca eu am uitat ca sa-i plantez,evident ca nu am.
Ce-ti face salix-ul pendula capreea ? Daca este asa cum presupun,nu postezi o fotografie cu el ?

Mihai

Daca ai rabdare pana maine ,pote ca voi face cateva poze.
Si eu sunt curios cum au evoluat.

ozimandias


mihail

Parca am de ales  :D
O sa-i fac si eu o fotografie zilele acestea.M-am uitat ieri la ea si erau mugurii pe jumatate deschisi.

gabriela jalba

Mihai sa ocrotesti locul,ca an de an vor iesi mai multi. Sint parfumati? Eu am o varietate parfumati.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

Gabi, nu stiu daca sunt parfumati si cred ca mi-ai dat o idee tare buna.........voi insemna locul ala cumva.

mihail

Imi cer scuze,am uitat.....Asadar este vorba despre ROSA SCHNEEWITTCHEN.
Este un Kordes,deci il gasesti la Coral ( www.trandafiri.ro) dar si la Rosa-Fruct,la dl.Eugen.Eu am cumparat in noiembrie 200 buc. de la el,la un sfert de pret fata de Coral.
Nu este prea inalt,are flori foarte frumoase,nu este mofturos,doar trebuie ca sa inveti ca sa-l tai corect....apoi floarea cind se ofileste,nu devine maronie.Distanta de plantare aprox. 40-50 cm.

Mihai

Dupa cum am promis ,am facut cateva poze cu salcia.

Mihai

Update,cum spune un distins coleg.........sunt doua salix,plantate in locuri diferite din gradina

gentiana

frumoase
eu am una micuta in gradina si una mai amre in ghiveci asteptand  sa fie langa surata ei
ma bate gandul sa mai iau una ca sa fie 3 si sa fie pe diverse "trepte"

mihail

"Update-ul" meu are o logica bine precizata,este imprumutat de pe alte site-uri.
Iti amintesti discutiile de anul trecut,in care Felix,atragea atentia asupra modificarilor facute anterior postarii.Eu le mai modific,in cele mai multe cazuri in plus,dar imi asum aceasta responsabilitate si totodata folosind "expresia" atrag atentia acestui fapt.Mi-o asum.

Interesant salix-ul,dar unul este cam "subtirel".Poate ar trebui ca sa o dai cadou,sa o vinzi si sa-ti cumperi un exemplar mult mai bogat.Nu stiu.

Mihai

Mihail,update inseamna a actualiza un subiect anume,nu vad ce gasesti tu gresit in ce am postat anterior.
Si sincer nu tin sa te imit sau sa te ironizez.
Tu decizi pentru tine cum postezi si ce anume scrii,eu am un cu totul alt fel de a fi.
Dar asta nu inseamna ca nu putem fi colegi pe acest forum..

mihail

Doamne...nu am spus deloc ca tu ai gresit ! De unde-ai scos-o ?
Ti-am explicat doar de ce folosesc eu pe forum "update".

gabriela jalba

Mihai,...eu cu ghiocei...Cind vreau sa rezerv un locusor pentru ceva in gradina , pun pietricele(cit podul palmei,cit oul...)jur- imprejur. Daca le dai un var,arata si mai ochios. Fiind plate nu incurca la treburi, si tin si locul aparat de alte intentii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

Daca imi ramane var dupa ce dau pe pomii fructiferi!
:D :D :D

gentiana

pai mai iei si tu de-o tura

Mihai

Sigur ca da,dar vroiam sa te intreb ceva:
Ai pomenit la un moment dat de "turnuri" pentru trandafiri urcatori,pot folosi aceste decoratiuni si pentru clematite?
Si te rog sa-mi spui cum se pot confectiona si din ce material?
Multumesc!

gentiana

 din metal
eu am pus pe ele bucati de bambus ca sa nu se "opareasca florile"
ti le-am aratat?