Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

mihail

Ionela: nimeni nu stie !Sigur,ideal ar fi ca sa folosim ceva "verde".
Daaaar,ia sa vezi cind o pati ceva vreun trandafiras de-al lui Vernil,cum bate recordul la suta de metri plat si se opreste direct in farmacia fito-sanitara.
Apoi,mai este o chestie care ma intriga,ce atita grija de "verde" la trandafiri ,daca tot nu se maninca.Grija fata de mediu ?
N-as crede.


PS: Chestia cu anticonceptionalele la trandafiri nu este o gluma.Chiar deloc.A fost puternic vehiculata pe forumurile romanesti.

ELA

vernil, ai stropit trandafirii cu lapte acru, diluat sau asa ingrosat ? nu ramane totusi pe frunze, pe flori?

Ionela

Ei, Mihail, e vorba de o relatie mai speciala dintre doamne si trandafiri.... Nu merita "otraviti" daca nu este neaparata nevoie.  
Eu de exemplu nu suport sa vad trandafiri atacati de paduchii aceia oribili, fie negri, fie verzi.... In asemena caz chiar nu as mai avea retinere in a folosi otravuri! Cum sa roada jivinele din trandafirii mei??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mihai

Quote from: mihail on March 13, 2010, 09:03:24 PM
Mihai daca iar incepi cu anticonceptionalele la trandafiri ma sinucid.
Auzi,ce Doamne iarta-ma ai cu treaba asta?
Am scris eu vreodata o asemenea ineptie ?Postarile mele(acolo) debordau de o ironie subtila si in niciun caz nu as fi de acord cu asa ceva.
Mergi tu la ........si citeste cu atentie sa vezi cine a scris si mei ales ce.
Asta daca nu le-a"maturat "cineva intre timp.

gentiana

Quote from: mihail on March 13, 2010, 09:10:34 PM
PS: Chestia cu anticonceptionalele la trandafiri nu este o gluma.Chiar deloc.A fost puternic vehiculata pe forumurile romanesti.
sa lasam "mortii" in pace!
Mihail nu e vorba numai de trandafiri,e vorba de sol,de pamant si de faptul ca deja pamantul e contaminat
recunosc ca in primi ani am dat cu round-um in gradina ,dar era o gradina plina de pir si scaieti(fusese lasata in apragina cativa ani),dar de atunci incerc sa  fiu eco
(folosesc balegar de animale,stiu ca animalele respective sunt sanatoase si sub control veterinar)

gentiana

Am primit vesti bune ca trandafirii mei au muguri

mihail

Mihai,te cred daca spui tu.
Ionela,atita timp cit scrie Corina aici,eu trebuie ca sa tac prelungit.Eu sint cu ea in dezacord,atunci cind discutam despre tipul tratamentelor.
Si ea apeleaza,e drept rareori,la cele de "sinteza".Stiu,de examplu,ca este printre singurii de aici,care a executat corect tratamnetul,in toamna tirziu,cu Aplaudus-Super (sau Confidor).
Tratamentul cu unul dintre cele doua medicamente se face TOAMNA.Insa,nici eu nu l-am efectuat,am ceva circumstante atenuate.

Gentiana
:sint de acord cu tine,dar trebuie ca sa te gindesti ce urmeaza ca sa obtii,sa ei o decizie.Uite,n-o lua deloc ca pe o rautate (este un exemplu) dar intr-una dintre fotografiile tale,un trandafir foarte frumos,are frunzele puternic gaurite.Crezi ca exista ceva "verde" ca sa fi remediat problema ?

gentiana

Mi se pare corecta  treaba cu tratamentul toamna,are pamantul timp sa se "curate"

Mihai

Nu trebuie sa ma crezi daca spun eu,asta e adevarul!
Numai ca trebuie sa citesti cu atentie ,atata tot.

mihail

Se executa atunci,cind jumatate din frunzele arborilor si pomilor sint cazute pe jos,ca sa "se curete" larvele paduchelui de San Jose.Ouale hibernale ale diferitelor specii de afide si ale paianjenului rosu sint intoxicate si asfixiate,astfel nemaiavind loc eclozionarea larvelor.
Simplu.

Mihai:eu is cam batrin,deci dus si senil,numai am eu rabdare ca sa duc treaba (cu cititul) pina la capat.Ma poticnesc,te rog iarta-ma. ::)

Ionela

Sunt convinsa ca puteti avea o discutie in contradictoriu si civilizata in acelasi timp vorbind despre stropirile la trandafiri.
Pe de alta parte, treceti si pe la anunturi... ca se da ban pentru mai putin de provocare si scandal.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Quote from: mihail on March 13, 2010, 09:25:04 PM
[Gentiana[/b]:sint de acord cu tine,dar trebuie ca sa te gindesti ce urmeaza ca sa obtii,sa ei o decizie.Uite,n-o lua deloc ca pe o rautate (este un exemplu) dar intr-una dintre fotografiile tale,un trandafir foarte frumos,are frunzele puternic gaurite.Crezi ca exista ceva "verde" ca sa fi remediat problema ?
nu o consider critica,poza cu respectivul trandafir e de acu cativa ani(n-am una mai recenta  si buna),atunci a fost invazie de omizi si  chiar daca stropeam nu cred ca ar fi folosit la nimic
alta  observatie legata de trandafirii mei(te-ai vaitat ca a durat mult si in album sunt puse nici a 10 parte din poze)
daca pun si restul de albume ai treaba o saptamana :D(mai ales la lalele)

Mihai

Apropos de lalele,in toamna trecuta am pus in gradina din fata casei unele franjurate,
deabia astapt sa infloreasca :D

mihail

N-am stat ca sa le numar,dar cum i-mi plac trandafirii m-am uitat cu atentie.Fiind atit de mari si "bogati" mi-au creiat sentimentul de vara,de bine...Am uitat de mine.
In rest...asta e,daca a fost acum citiva ani,nu aveam de unde sa stiu si nici numai conteaza,bine c-a trecut.

Ionela: nu inteleg ultima postare,te rog detaileaza daca se poate.
Mihai: esti sigur ca nu ti le ciordeste cineva ?

gentiana

Quote from: Mihai on March 13, 2010, 09:48:27 PM
Apropos de lalele,in toamna trecuta am pus in gradina din fata casei unele franjurate,
deabia astapt sa infloreasca :D
si eu am pus .................vreo 2-300 de bulbi si sunt cu okii pe ei ca pe butelie

gentiana

citeste la anunt important si ai sa intelegi

Mihai

Draga doamna si eu sunt unimpatimit,dar chiar asa?
Ce nebunie trebuie sa fie acolo.......auzi 2-300 de bulbi,eu as pune un balansoar in mijloc si nu as pleca decat noaptea.

gentiana

pai se vede in poze
anul asta sunt cam la 1000 de bulbi plantati
si lada pui la socoteala ca am mutat si candelabrii si i-am despartit.....sper intr-o primavara feerica

mihail

Multumesc pentru explicatii...am cautat "Anunturile" de mi-au sarit capacele.
Infine,modificari prea multe nu sint fata de zilele trecute.
Ma gindeam ca oi fi gresit ceva in seara asta,cu toate ca eram destul de sigur de contrariu.

Mihai,stii ce mi se pare trist,odata ca dupa ce se ofilesc,sau cind incepe chestia asta...este atit de trist.Apoi,o suta de bulbi buni costa o mica avere.

gentiana

 costa chiar o avere ,sa nu mai vb de faptul ca sunt considerate delicatese de catre cartite(salata lor)
barbatul meu imi stie nebunia si mi-o intretine,anul asta aducand din germania si olanda mai bine de 50 de pungi cu lalele(unele au fost si cu cate 25 de bulbi)
din pacate lalele nu arata bine decat in grupuri mari si de aceea e nevoie de cantitati
am pus albumul cu lalele la mine in gradina
eu dupa ce se ofilesc lalele ,pun anuale care nu au nevoie de foarte multa apa

Mihai

Corect,pare trist daca nu ai plantat si altceva,nu?
Eu unul am facut asta,nu mai tin minte ce am plantat,dar in orice caz sunt tufe perene.

einsteinitza

Deci, eu nu sunt adepta eco, ci sunt impotriva incarcarii masive a gradinii. Deci, fac tratament toamna si doua tratamente primavara devreme.
Apoi, las gradina sa-si rezolve problemele.

Dupa cat am citit pe forumurile straine de trandafiri, metoda laptelui acru e cam cu rezultate minime. Se pare ca se schimba ph la suprafata frunzelor, ceea ce impiedica dezvoltarea bolilor fungice.Dar, sunt necesare multe stropiri, dupa fiecare ploaie sau roua, iar rezultatele sunt discutabile.

Elfo, nu stiu unde ai avut invazie de omizi, nu vad nicaieri distrugeri cauzarte de omizi. Ce ai tu acolo este atac de albina croitor, probabil ai ceva lemne vechi stivuite in apropiere, Albina croitor taie bucati circulare de frunze pentru cuibul ei. Din fericire, nu prea afecteaza trandafirul. Isi face casa in gauri din lemne vechi, care sunt pe cale sa putrezeasca.

In cazul unui atac de omizi, chiar si furtunul face mare diferenta,apa nu le place omizilor.
Acelasi lucru si pentru Ionela, puricii aia care nu-ti plac de pe varfurile ramurilor de trandafiri, se reduc mult cu cateva dusuri dimineata devreme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Es, ca remarca la metoda laptelui, pe langa faptul ca se simtea mirosul cam o ora, mie mi s-a parut ca florile nu s-au dezvoltat ca altadata. Si am avut grija sa sap trandafirii, sa adaug si pamant de mranita.

gentiana


Ionela

Trecand de trandafiri... sa ma ierte Dumnezeu, dar eu cred ca varianta ECO pura nu exista! La cati daunatori sunt, ce mai obtii daca nu faci stropiri? Uneori ma gandesc ca produsele eco nu sunt chiar atat de eco pe cat credem noi. Eventual sunt mai putin tratate chimic, dar zero absolut... nu cred ca se poate! Imi ajunge sa ma uit in livada la tata - recolta de viermi o depaseste pe cea de fructe, daca rateaza stropirile...  
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8