Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Exista si varianta eco pura, dar e multa munca. De exemplu, acum s-a descoperit ca patarea neagra la trandafiri nu se propaga pe frunzele moarte, deci chestia cu arsul frunzelor e fara sens. Mai nou se ingroapa frunzele in pamant, boala nu supravietuieste daca frunza moare. Eventualelel insecte ingropate mor de asemenea.
Acum se planteaza plante mici sub trandafiri, pentru a evita stropirea frunzelor la ploi, pentru a preveni arsura soarelui.

In privinta viermilor la prune, probabil are undeva o sursa de perpetuare a acestor daunatori. Odata sursa inlaturata, vva scapa de o mare parte din ei. Viermii prunelor ierneaza in sambure. Poate arunca samburii de prune ramasi de la fabricarea tuicii undeva in apropiere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: Mihai on March 13, 2010, 09:48:27 PM
Apropos de lalele,in toamna trecuta am pus in gradina din fata casei unele franjurate,
deabia astapt sa infloreasca :D

Am gasit si eu lalele franjurate, mov cu margini albe. Din pacate, nu aveau eticheta, doar poza cu ele inflorite. Si eu sunt nerabdatoare sa apara lalelele in gradina, anul trecut am avut cateva soiuri tare frumoase. Si le iubesc si mai mult cand le vad varfurile in zapada. Sigur infloresc, sunt extrem de rezistente.

gentiana

Quote from: Ionela on March 13, 2010, 10:34:51 PM
Trecand de trandafiri... sa ma ierte Dumnezeu, dar eu cred ca varianta ECO pura nu exista! La cati daunatori sunt, ce mai obtii daca nu faci stropiri? Uneori ma gandesc ca produsele eco nu sunt chiar atat de eco pe cat credem noi. Eventual sunt mai putin tratate chimic, dar zero absolut... nu cred ca se poate! Imi ajunge sa ma uit in livada la tata - recolta de viermi o depaseste pe cea de fructe, daca rateaza stropirile...  
stai ca nu ziceam chiar eco-eco(de fapt nici nu exista;eu sunt pe ruta avioanelor spre otopeni;e imposibil sa nu-mi pice si ceva kerosen )

costieanuconstantin

da somnul si linistea nu-ti strica !!!

gentiana

Nene Costeo trec suficient de sus  ca sa nu le aud din casa

penelopa

Genţiana, Confidor Oil se găseşte la Staţiunea de la Ciolpani, pe DN1 (ma încolo de mine, spre Ploieşti) şi este recomandat, cu precădere, la stropirea de iarnă (care se poate face şi primăvara foarte devreme) la pomii fructiferi.
Stropiirile eco cu urzică, coada-calului, pelin se fac, preventiv, în cursul primăverii-verii.

mihail

Hai sa nu amestecam lucrurile.Ce treaba au avioanele cu ce este dedesubt ? Apoi,este foarte simplu ca sa intrati pe site-ul lui Bayer si dispar toate necunoscutele.
De unde "stropiri de iarna",Confidor-ul se aplica numai atunci cind temperatura mediului este mai mare de 4-5 grade C.Am explicat ceva mai sus care sint regulile,nu le-am inventat eu.

Pentru livada tatalui Ionelei,trebuie procedat pragmatic.Invitat un doctor de la Statiunea de Cercetare Pomicola si rugat ca sa puna un diagnostic si sa stabileasca un tartament corect.Asa,dupa ureche sau dupa ce spune un nene sau tante de la farmacia fito-sanitara,nu merge.Problemele se perpetuiaza.
Mai este varianta de slavare,se iau citeva probe,frunze si se duc la laboratorul lor.Raspunsul garantat.

gentiana

am facut asta
am fost la protectia plantelor si am intrebat
mi-au zis ca anumite pete sau anomali apar daca in zona e poluare  cu compusi ai benzinei(descoperisera nu stiu ce substante)
in zona culoarelor aeriene ale avioanelor apar chestii de astea

mihail

Atunci,este interesant.Am crezut ca glumesti.
Foarte putini inteleg ca gradina trebuie sa fie "farmacie".Trebuie periodic sa fie curatata,sa nu fie depozitate/aruncate plante bolnave,resturi bolnave,buruieni uscate,etc.

stefana

Doamne, ca un doctor in fitosanitare, vorbesti, Mihail :D .
Iar necunoscutele nu dispar chiar asa usor, cum intri pe site-ul ala. Eu, de exemplu, n-am gasit niste raspunsuri acolo.

penelopa

Nici eu n-am inventat reguli de stropire.  Tot specialişti am consultat şi eu.
Da, aşa se aplică Confidor Oil, în zilele cu temperaturi peste 0 grade. N-ai avut parte şi de astfel de zile pe timpul iernii? 

gentiana

Quote from: mihail on March 14, 2010, 12:53:48 AM
Atunci,este interesant.Am crezut ca glumesti.
nu glumesc
de la motoare se imprastie vapori care contin particule de kerosen  si cand bate vantul sau cand ploua ele ajung in sol
cum sunt cateva curse pe zi .....
eu n-am linkul si nu pot sa ma dumiresc
mai multe amanunte nu pot dapt ca-mi recunosc limitarea intr-ale chimiei,chiar daca imi explica cineva in limbaj  tehnic  ma uit patrat
acu cativa ani am facut taieri masive la prunii de vara  care erau cei mai afectati si am stropit ,de atunci e ok(am reintinerit livada,vita si incerc sa nu bag foarte multe chimicale (pamant greu cu continut ridicat de metale)
apa e potabila,dar foarte calcaroasa(acu s-a mai inbunatatit ceva;vorbesc de apa din puturi)

gentiana

 Mihail sunt de acord cu plantele bolnave si resturi bolnave,dar e bine sa ramana in curte funzele
tin ca o plapumioara pt plantele bulboase
in privinta buruienilor,eu protejez alte plante cu diverse parti de la alte plante si asta tot la sfatul horticultorilor(am fost curioasa si am intrebat in mai multe locuri;e drept ca folosesc plante sanatoase)
am uitat sa va spun ca beneficiez cel putin 1 data pe an de "stropiri" gratuite si de la inaltime cand se hotarasc sa stropeasca padurea(o stropesc pt daunatori si o mai stropesc si pt tantari)

penelopa

Elfuţo, şi eu mă aflu  sub un culoar aerian. :) De câte ori văd un avion  cum îmi survolează grădina, mă gândesc, cu groază, să nu facă o "escală" ca cea de la Baloteşti. :( Nu mi-e decât de grădină.  :D ;D

gentiana

pai si tu esti,la tine e alt culoar,nu mai stiu ce directie
ti-am zis de nenea ala doctor,de la el stiam de culoare si el stia de la un pacent pilot  pe care il cususe
pene la tine in padure sunt cumva branduse/crocusi?

mihail

Scrie clar in catalog:
"Se efectuiaza un tratament in perioada cuprinsa intre caderea frunzelor si butonul roz,la temperaturi mai mari de 4-5 grade C." (pag 34)
Am explicat intr-un alt post logica acestei aplicari,dar si de ce se face,toamna,atunci cind sint jumatate din frunze cazute.

Stefana intra direct sau prin Google pe : www.bayercropscience.ro ,dupa care acceseaza mai intii "butonul" pe care scrie e-TOOLS.Apoi,mai cauta pe site.
Apasind pe butonul "Servicii" vei descoperi si catalogul on-line ( Catalog de produse),dar si alte chestii foarte interesante.
O sa vorbesc daca vrei ,pt. un catalog 2010 pt. tine si ti-l trimit eu repede la Bucuresti.

gentiana

ce inseamna "butonul roz"?
nu de alta da la mine in gradina stropirile se fac dupa o carte  scrisa de unu sau mai multi pomicultori(aia nu-i treaba mea si nu ma amestec) recomandata de cei de la protectia plantelor

mihail

E-te-na...m-ai rupt.
La unu si jumatate noaptea i-mi este greu ca sa explic.Ma duce gindul la frumoasele butoane roz,de la niste balcoane.
Deci,ufff..este vorba de stadiul mugurelului,inceputul deschiderii lui,etc.Gasesti fotografia pe site-ul lor,la "catalog de produse",pag.14 .
Foarte bine faci,dar daca aplici Confidor,trebuie ca sa respecti instructiunile producatorului.Iar astia de la Bayer nu-s de colo.

gentiana

gata am priceput
ma gandeam ca e cine stie ce tehnica complicata si-mi recunosteam nestiinta
pai pana acum ati avut timp de stropiri? ca la cat viscol si ploaie a fost pe la noi nu s-au gasit zile de stropit
ne mai povestim si maine
linkul cu lalele e pus


einsteinitza

Am reusit si eu sa stropesc ieri.
Mihai, tu stropesti gradina?
M-am gandit azi noapte la kerria ta, aia vargata. Din ce in ce e mai clar ca-i altoita pe ceva, prea are o singura tija de baza. Am facut poze cu kerria mea, si are tare multe tulpini.Deci, e clar ceva diferit, si nu ma refer la frunze, ci la comportamentul plantei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Am vazut ieri Fiskars-ul,m-am uitat special la el.Este mare,frumos,pare un soi bun,cred ca da satisfactie...butaseste ?  ;D

einsteinitza

E vorba despre o foarfeca lunga de pomi.
Va avea nevoie si Mihai in gradina. Da , si eu recomand aceasta foarfeca luuunga de la Fiskars, desi ,datorita sistemului, e cam grea. Insa Gardena e apa de ploaie fata de asta. Lama slaba , se distruge in timp, forta e aplicata direct, iti face maini de halterofil. Fiskars are un principiu cu lant, nu-l inteleg tehnic ;D dar e muult mai usor de manevrat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Da, dar eu m-am zgarcit si am luat intai Gardena. Si au fost bani aruncati, sta in magazie, dupa ce mi-a terminat mainile. E drept, un an a mers, cand si pomii mei erau mai mici.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Fa si tu o fapta buna,doneaza-l cuiva,sau mai bine fa un concurs siiiii ofera-l ca premiu. :)