Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Aricica

Fetelor, scrieti aici toate retetele bune...
ca mi-ati facut o pofta cu discutiile despre dulceturi, siropuri si toate bunatatile...

gabriela jalba

Aricica,dar tortul ala cu mere bun tare,care-l mai povesteam eu...l-ai mai facut ?
(  ...si m-a luat o foame la ora asta....!!!!   )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

wow! tocmai ma gandeam sa prestez ceva bunutz pt azi si mi-ai dat idei!
delicioase "producte"! yummy!
cred ca fac si eu un tiramisu si ma prezint cu poza deseara.  ;D

simona2

Va dau eu o reteta de Ora 12 , luata din Practic in bucatarie . Eu am probat-o si mi-a placut foarte mult :
Blat:
6 oua, 200 zahar,50 ulei,30 apa,20-30 gr cacao, 200 faina
Se freaca galb cu ulei, ca la maioneza
se bat albus. cu zahar,apa rece
se toarna galb frecate, se pune cacao si faina .Se amesteca de sus in jos . Se coace ( eu pun si un plic de praf de copt )
Se taie blatul in 2 si se insiropeaza cu ..
Sirop : 500 apa,400 zahar,3 lg cacao,. Se fierb , se pune rom si un plic de capucino
Crema
1 pachet unt, 3 lg cacao, 150 gr zahar pudra,si 3 galben.Se freaca
Crema se pune intre cele 2 blaturi insiropate.
Se orneaza cu ciocolata de menaj, topita pe baie de abur si se mai amesteca cu 4-5 lg ulei (la 300 gr ciocolata )
Se portioneaza bucati si se orneaza cu frisca fiecare bucata 
Pofta buna . :-*

myky

mai fetelor de 2 ani de zile patesc un lucru de ma face de rusine. nu mai pot sa fac frisca naturala, si ai mei urasc frisca vegetala, voi cu ce smantana faceti ca vine Pastele si trebuie sa prestez tone de prajituri, fac pentru 3 familii si toate sunt mancasioase de dulciuri.

cara

Quote from: myky on April 02, 2007, 05:15:57 PM
mai fetelor de 2 ani de zile patesc un lucru de ma face de rusine. nu mai pot sa fac frisca naturala, si ai mei urasc frisca vegetala, voi cu ce smantana faceti ca vine Pastele si trebuie sa prestez tone de prajituri, fac pentru 3 familii si toate sunt mancasioase de dulciuri.

nici eu nu fac din frisca vegetala!  ;D folosesc smantana pt frisca de la "Sanlacta". Pe eticheta scrie: "frisca". o cumpar de la sellgros sau metro. la carrefour gasesc o alta smantana pt frisca, dar nu stiu exact producatorul, ambalata in sticle de 500 ml. tot smantana pentru frisca.
nu stiu tu ce supermarket-uri ai in zona, dar cauta o smantana dulce. cea pt frisca nu e smantana fermentata.
sau mai poti cumpara smantana pasteurizata de la "LaDorna"

gabriela jalba

Eu bat frisca din smintina cumparata din piata de la tarani. O smintina mai subtire !! sa curga usor,nu groasa! Pui zahar pudra vanilat ,smintina rece si bagi mixerul. Ai grija ,ca daca bati prea mult alegi unt (adica se taie - se separa untul de zer ). Se sesizeaza usor cind e gata,ramin urmele teluluisi e pufoasa. Succes !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Trofin Petrina

Azi o sa servim clatite cu branza de vaci la cuptor:)
Ingrediente pentru clatite: 4 oua, 1 lingura zahar, 500 ml lapte,3 linguri de ulei, un praf sare, 1 pliculet zahar vanilat si faina cat cuprinde sa iasa compozitia ca o smantana subtire.
Bateti ouale bine cu zaharul, sarea, uleiul, zaharul vanilat. Se adauga faina si se subtiaza cu laptele.
Compozitia se lasa 1 ora la frigider. Se coc apoi intr-o tigaie cu foarte putin ulei.
Se umplu clatitele cu urmatorul amestec : 500 g branza de vaci, 4 linguri de zahar , 100g stafide, esenta de rom si 2 oua.
Se umplu clatitele, se impaturesc, se aseaza in tava unsa cu unt.
Deasupra lor se toarna un amestec : 2 oua cu 2 linguri smantana si 200ml lapte,o lingura zahar si un pliculet zahar vanilat.
Se lasa la cuptor pana se rumenesc:) Se servesc calde:)
Eu am facut jumatate de tava cu dulceatza de visine si cealalta cu branza.......ca sa impac pe toata lumea:)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

myky

merci fetele, cand ies la cumparaturi cumpar

cara

dupa atatea zile cu mese copioase, azi Supa de morcov cu ghimbir:
450 g morcov
1 l supa de pui limpede
1 bucata ghimbir ( cca 3 cm)
1 ceapa
1 catel usturoi
1 lingurita de ghimbir uscat macinat
o lingura zeama de lamaie
ceapa verde si coaja de lamaie pt ornat

se caleste ceapa si usturoiul in 2 linguri de ulei de masline si 1/2 ceasca de apa (eu nu prajesc nimic!  ;D). se adauga ghimbirul macinat sise mai tine pe foc un minut. se adauga morcovii taiati rondele, ghimbirul proaspat dat pe razatoarea mica si supa de legume si se fierb cca 20 minute. se ia de pe foc, se lasa putin la racit, se scot morcovii si se mixeaza pana se obtine o crema moale, adaugand cate putina supa, pana se incorporeaza toata. se potriveste de sare, se adauga zeama de lamaie. gata.  ;D
se seveste cu crutoane, o lingura de smantana, ceapa verde si coaja de lamaie rasa.
este absolut delicioasa!  :D


[attachment deleted by admin]

Trofin Petrina

Salata   ( ce nume sa-i dau ?????)

o capatana de salata verde
1 morcov dat pe razatoarea mica
1 ceapa verde
1 castravete
sare, ulei, zeama de lamaie

Dupa ce mancati salata asta o sa va puteti lua zborul  ;)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

simona2

Ciuperci umplute

Se curata ciupercile ( din cele albe ) se aseaza palariile intr-o tava . se sareaza si pune ulei si un pic de apa in tava .Se baga la cuptor pana se coc bine de tot .
Se parat , intr-o tigaie se caleste ceapa si coditele tocate marunt , se pune marar , piper , sare  . Cand s-au calit se adauga cascaval ras sau foita si branza topita ( un cub ) . Se raceste compozitia si se amesteca cu un ou . Se toarna apoi in palariile din cuptor si se mai tine pana se leaga compozitia din palariile ciupercilor .
Pofta buna !  :-*

simona2

Imi pare bine . Stai sa le si prepari si o sa vezi cat de minunate sunt . Delicioase .

myky

mai cand am spus ca mancam ciuperci multe, si la astea ma refeream, eu le fac cu coditele tocate marunt+cascaval sau branza le umplu si le gag la cuptor

cara

hmmmmm.....poporul sta pe forum in maaaare tacere, poate e infometat!  :D
asa ca ia sa va arat io o pozica cu salau cu legume la cuptor...  ;D


cara

Quote from: Aricica on April 19, 2007, 07:13:09 PM
super... salivez deja...
cred ca lumea savureaza in tacere premiile :) ;D


pai plantele lor erau comestibile?  ???
si io tre sa le fac salata pe-ale mele?  :D :D :D

sicamin

Cara  ''Sarut mana pentru masa'' . Eu care am venit de la gradina cam infometata ( Am lasat plantele ,nu le-am mancat) am salivat pe butoane cand am vazut pestele preparat de tine.

cara

adevarul e ca ma pricep mult mai bine la gatit decat la crescut flori! :D :D

hai sa va mai arat un desert pe care l-am facut mai demult, dar care are lagatura cu forumul de plante ca l-am decorat cu physalis!  ;D



sicamin

Cara, si decorul se maninca? Bine ca nu-i fiul meu langa mine, ca ar saliva si el pe tastatura daca ar vedea desertul atat de apetisant. Ai si reteta?

simona2

Bravoo Cara . Nota 10 !  Superba poza si cred ca si gustul este foarte bun .

cara

normal ca am si reteta, dar o scriu maine. ca acu' tre sa ies ca patronu' citeste presa la ora asta!
fructele sunt comestibile, acrisoare, bune!  ;D

Trofin Petrina

Ce ne faci Cara draga? Cand am vazut pestele ala......mniam, mniam......si mie imi place sa gatesc. Dar tu gatesti cu arta ;)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

cara

sorry, am un program infernal, nu am timp sa postez reteta promisa. o sa revin dupa ce trece we, si o sa pun si poze ale meniului de azi!  ;D

gabriela jalba

Am o nevoie:
   dati-mi o reteta cu sparanghel...eu nu am facut altfel decit ca garnitura,tras in unt...Aici nu am cuptor!!!!!!!!
  NINUTZ, mie mi-ar trebuii citeva camioane de salata de-a ta ca  sa ma urnesc numai! putin de la sol...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

gabriela, nu sunt experta in sparanghel, dar pot sa-ti dau doua-trei idei...  :)
curata sparanghelul cu cutitul de legume (arunci partea lemnoasa, asta e...) iar varfurile le fierbi la abur. daca nu ai un vas special, pui o sita pe oala cu apa care fierbe, acoperi cu un capac si ai rezolvat-o!
fierbi cateva oua tari, le tai sferturi sau felii, le pui peste sparanghel si condimentezi dupa gust.

alta varianta e sa-l tai bastonase de cca 5 cm lungime, il fierbi in apa cu sare, il scurgi si-i adaugi un sos din ulei de masline, mustar, sare, piper, otet. se serveste cu orez.


alta reteta: fierbi sparanghelul ca mai sus. tai un piept de pui cuburi, il prajesti in ulei de masline cu piper si chili (daca vrei!). faci un sos de maioneza cu putin mustar si iaurt si amesteci cu pieptul si sparnghelul. si gata.

ma mai gandesc si daca imi mai vine vreo idee mai scriu.

pofta mare!