Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

cara

Quote from: turturica on June 30, 2008, 11:15:34 PM
Cara, de unde te inspiri ?  :)

asta am luat-o de pe un site frantuzesc de retete culinare.

am multe retete de la cumnatele mele din USA

si unele de pe culinar

:)

turturica

Cara, as fi incantata daca ai da adresa site- ului frantuzesc ! :-*



floare mica

Quote from: turturica on June 30, 2008, 10:47:08 PM
Floare mica, pune pesmet !  Pesmetul se pune in blatul de savarina ! Si eu il folosesc uneori, cand nu am nuca de cocos, sau folosesc o combinatie :pesmet+ nuca de cocos !
Multumesc muuulllt,  :-* :-* la pesmet nu m-am gindit, faina idee  :)

gabriela jalba

   Ce aduce? Ciorba de fasole cu afumatura in piine si servita cu ceapa cu sare. O minunatie!!!!
Unde? La hanul Rustic ! Priviti incepind de aici:
. Au si hotel de o curatenie rara. E foarte fain. Oricit sint de grabita,daca trec prin zona aia a tarii,tot mininc o ciorba in pine la ei. Au si un magazin de piine;fac o piine NATURALA !!!! Super!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

iaca ce-am facut eu de-am lipsit doua ore de pe forum:  painici aperitiv cu morcov si dovlecel  ;D

[attachment deleted by admin]

floare mica

Vreau sa fac si eu, te rog pune reteta  :)

cara

sa stii ca-s tare bune si pufoase, le-au halit termitele in jumate de ora pe toate! (eu am facut doar jumate de reteta acum, mi-au iesit 16 buc)


deci:

doua degete de unt din pachet
doua linguri de zahar
un cub mic de drojdie (sau un plic si jumate de drojdie uscata, cca 10 grame)
o lingurita de sare
250 ml lapte
550 g faina
doi morcovi mici sau unul mare
un dovlecel mic (daca e mare, se foloseste doar partea de la baza, cea fara prea multe seminte)
(morcovul si dovlecelul rase pe razatoarea mare)

se incalzeste laptele cu untul intr-un vas. se adauga zaharul, sarea, faina, drojdia, legumele rase si se framanta un aluat care e un pic lipicios.

se lasa la cald, acoperit pana isi dubleaza volumul.

se pune pe planseta unsa cu ulei, se face un sul din aluat si se taie in aprox 24 de bucati. se formeaza bilute care se aseaza in tava unsa cu ulei. se ung cu ou, optional, si se lasa la crescut in tava, la cald, o jumate de ora.

se coc 20 de minute la 150 grade.

papa bun!  ;D


edit:  nu-i frumos din partea mea sa nu zic ca e o reteta de pe culinar, un pic adaptata de mine

myky

bai cara, te rog io frumos din sufletelul meu( pe asta am auzit-o la mare de la un pusti), nu mai posta la "papa bun" ca sunt la cura si intru in sevraj :'(

cara

gata, pana ajungi tu la greutatea ideala incuiem topicul, nu mai stergem nici praful pe-aici!  :D


floare mica

Multumesc pentru reteta Cara, deja le-am mincat din ochi pe ale tale, m-am batut la greu cu termitele  :D


costieanuconstantin


gabriela jalba

Quote from: cara on August 04, 2008, 01:59:58 PM
gata, pana ajungi tu la greutatea ideala incuiem topicul, nu mai stergem nici praful pe-aici!  :D]

Praful se sterge numai atunci cind poti scrie pe el  " Te iubesc !!!! "   (  e avantajoasa chestia asta... ;)  )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

myky, te iubesc!   :D


si rulada-ti daruiesc!   ;D

[attachment deleted by admin]

costieanuconstantin

buna rau,imi place, si-i buna si ca antrenament pt pachete de trimis la camin ;D ;) :D

costieanuconstantin

sper , ca nu te superi, nu de alta , da m-a apucat sughitul si ma tot incearca un muscat de limba ;D ;) :D

Nicol Caloian

  :o Oauuu, Cara in afara de faptul ca arata demential cred ca e si supergustoasa! Vorba lui Costi. iti vine sa-ti mananci si limba o data cu ea!   :o

cara

bre Costi, mi se pare mie sau tu vrei s-o apuce sughitul si pe capra vecinului? ha?  >:(


:D

cara

hmmm....daca zic ca-i buna inseamna ca ma laud, nu?  ::)

deci nu zic!...

dar as vrea sa spun!  :D   :D

ozimandias

Buna, buna, Cara, draga, dar zi-ne si noua reteta... N-o sa iasa la fel, dar macar sa gustam si noi...

cara

file-uri din piept de curcan (condimentate) suprapuse la margini astfel incat sa se formeze o "foaie".
urmeaza un strat format din morcov ras si feta.
urmatorul strat ragout din piept de curcan cu praz (condimente dupa gust)
doi ardei kapia mari, curatati si umpluti cu amestec de branzeturi (parmezan, mozarella, feta si patrunjel verde)

se ruleaza totul si le leaga.
ruloul se pune in tava cu putin ulei si un pahar de vin alb demisec de la Dorina  :D :D :D
se coace cca o ora. din cand in cand se adauga supa sau apa, daca se evapora lichidul din tava. se toarna si pe rulou, ca sa nu se usuce.

gata  ;D

ozimandias

Si "demisec de la Dorina" de unde iau?  :D :D :D

larisa

Pai normal ca de la sursa ,problema e ca tre sa te grabesti ,ca ...la citi doritori or fi sa stinga setea dupa rulada ,Carei,nu cred sa poata face fata