Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Pai chiar... sa fi fost asa lasat sau sa fi ales noi?
::)

Deci, sincer, eu de maine (azi imi iau ragaz) nu voi mai scrie decat chestii super-stiintifice.
Va rog sa aveti totusi rabdare cu mine, ca nu am pregatirea necesara si asta inseamna ca va trebui sa stau sa citesc mult. Maine imi voi procura niste carti. Am acasa revista Practic (de gradina, iar de cand o cunosc pe Cara si pe cea in bucatarie) insa cred ca-mi vor trebui niste tratate. In seara asta, totusi, voi incepe cu cartea de Biologie a copilului (clasa a V a), asa ca sa ma initiez.

Deci pupici, ma apuc de citit.
:-*

Ionela

M-ai dat pe spate!!!  :D :D :D Sper sa nu se cambreze pudicii ofuscianisti (Felix ;D) pentru aceasta expresie de duh.. Dar chiar m-ai dat pe spate!!!  :D Eu ce mai scriu daca incepi cu tratatele?  :'( Aaa, eu si asa m-am declarat adepta cofetariei - este loc  ;)

Pupici :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

simonaelena

Quote from: ozimandias on March 04, 2010, 03:13:09 PM
Quote from: simonaelena on March 04, 2010, 02:53:47 PM
imi sunt dragi ambele persoane intrate in conflict.

Daca te referi de data asta la mine si la Pene, .....

Cand am scris, ma gandeam la situatie in general, la ceea ce s-a intamplat de-a lungul timpului, insa fara sa vreau, ma gandeam si la voi doua.
Prin urmare, cand am scris asta:
Quote from: simonaelena on March 04, 2010, 02:53:47 PM
........pentru ca intr-un anume fel imi sunt dragi ambele persoane intrate in conflict.
ma gandeam la voi doua, iar pentru rest am generalizat.

Valabil pentru toata lumea: haideti sa fim noi, sa nu incercam sa fim mai mult decat suntem. Nu e nevoie sa demonstram ca suntem mari intelectuali; eu scriu voit incorect si stiu ca si altii fac la fel. Si chiar daca in scris nu ne exprimam foarte corect romaneste, ce-suntem la cercul de gramatica si literatura? Nu cred.

Revin mai tarziu, acum ma scot colegii afara ca vor sa plece acasa
:-* :-* :-* :-*

gabriela jalba

Quote from: penelopa on March 04, 2010, 10:51:32 AM

Genţiana a spus ce gânde..........................................
Marmo duce o grea cruc..............................................
Diana, în viziunea mea......................................................
Mihail a greşit, şi-...........................................
Vernil a suferit mult şi ................................................
Ştefana este o "justiţiară"............................................

Fac, iarăşi, apel la toţi userii acestui f.........................................


AVOCAT !!! percepe taxa si om esti!!!!!!


Quote from: Ionela on March 04, 2010, 02:54:15 PM

Putem compara o CRIMA din viata reala cu o controversa/ disputa pe un forum? Sunt acestea la fel de grave si impardonabile???


   Ionela,functie de experienta de viata,fiecare da o importanta diferita aceluias lucru.  Atunci cind in viata ai luptat cu probleme mari,o astfel de discutie e kk-mak !!  Insa cind toate-s bune si frumoase, o chestie de genul asta te contrariaza,buliverseaza,supara,...E o tragedie !!!!

Quote from: ozimandias on March 04, 2010, 03:13:09 PM
Quote from: simonaelena on March 04, 2010, 02:53:47 PM
imi sunt dragi ambele persoane intrate in conflict.

Daca te referi de data asta la mine si la Pene, vreau sa-ti marturisesc, sincer, ca cel putin din punctul meu de vedere nu este un conflict. Tin prea mult la Pene, ma leaga prea multe de ea, ca sa pot sa intru in conflict cu ea.
Deci conflict intre mine si Pene, din punctul meu de vedere, nu va fi...

Ozi,dar din punctul de vedere a lui Pene ? S-ar putea ca situatia sa nu fie reciproca !!!!  Eu sper ca ea intradevar sa fie consecventa in hotarirea ei de a nu fi suparata pe nimeni,de a fi concesiva si de a accepta pe fiecare asa cum este.  Parca asa a zis de mai multe ori pina acum,nu???



Quote from: simonaelena on March 04, 2010, 02:53:47 PM
.eu scriu voit incorect si stiu ca si altii fac la fel. Si chiar daca in scris nu ne exprimam foarte corect romaneste, ce-suntem la cercul de gramatica si literatura?
:-* :-* :-* :-*
Simona,de acord cu tine !!! DAR  !!!! Sa incercam macar sa sriem(tastam) cit mai corect ( tz ,sh - folosite chiar numai cind e necesar),cit mai putine litere mincate...e tare greu sa pricepi ce vrea sa spuna careva cind e scris aiurea ; poate fi interpretata si ca o lipsa de respect fata de " adrisant"  ;)

Scrieti asa mult intr-o zi(si asta e de bine),ca eu seara abia fac fata cu cititul !!
      Pace voua!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ionela

Hei, aici nu mai scrie nimeni? :o 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

ozimandias

Nu ti-a ajuns?
Mai vrei?  :D

Propune tema si scriem... Eu tocmai ma pregateam sa scriu la ograda zoo. Ceva despre mine  :D

Ionela

Vezi, t-am scris o poezie.... :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gabriela jalba

Intimplator am vazut ieri o emisiune pe TVR- ceva a etnicilor germani. Dadeau o petrecere organizata de si pentru cei de peste 50 de ani,zic eu. Am ramas impresionata  de gindirea celor de acolo,de deschiderea lor. Au organizat un "carnaval Venetian".Sa-i fi vazut ce costume,ce masti,cum dansau !!!! Aveau elanul tineretii in ei. Majorete,din care multe XXX si nu aveau nici o retinere sa se miste . Silueta robusta si parul alb nu erau un impediment pentru diferite momente vesele, scenete. A urmat apoi un bal. Ce frumos dansau!! pe tot felul de ritmuri;care cum ii tinea fizicul,dar era dorinta de viata vesele in ei.
 Acum doi ani m-am nimerit la Praid la Parada Fanfarelor. Virsta a treia excela,fara nici o scirba !!!!
Cred ca a-ti face viata frumoasa constient,gindit,este o forma de a trece mai usor peste greutatile de zi cu zi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ionela

Quote from: gabriela jalba on March 05, 2010, 12:29:20 PM
Intimplator am vazut ieri o emisiune pe TVR- ceva a etnicilor germani. Dadeau o petrecere organizata de si pentru cei de peste 50 de ani,zic eu. Am ramas impresionata  de gindirea celor de acolo,de deschiderea lor. Au organizat un "carnaval Venetian".Sa-i fi vazut ce costume,ce masti,cum dansau !!!! Aveau elanul tineretii in ei. Majorete,din care multe XXX si nu aveau nici o retinere sa se miste . Silueta robusta si parul alb nu erau un impediment pentru diferite momente vesele, scenete. A urmat apoi un bal. Ce frumos dansau!! pe tot felul de ritmuri;care cum ii tinea fizicul,dar era dorinta de viata vesele in ei.
 Acum doi ani m-am nimerit la Praid la Parada Fanfarelor. Virsta a treia excela,fara nici o scirba !!!!
Cred ca a-ti face viata frumoasa constient,gindit,este o forma de a trece mai usor peste greutatile de zi cu zi.


Da, am vazut ceea ce spuneti pe viu.... la carnavalul din Baden Wuertemberg. Oameni de toate varstele costumati hazliu, insotind fanfarele si traind cu adevarat! Asa sunt ei, nu cunosc notiunea de varsta decat in sens pozitiv, nu se impiedica in ea! Viata e savurata in orice clipa, indiferent de categorie ponderala, par alb, statut social, profesie, cont in banca etc. Fara prejudecati, fara discriminari! Asa ca intr-o VESNICA tinerete!!!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

stefana

Quote from: Ionela on March 05, 2010, 12:51:30 PM
indiferent de ... statut social, profesie, cont in banca etc. Fara prejudecati, fara discriminari!
O fi valabil la carnaval :) Ca in viata de zi cu zi... e altfel.

ozimandias

Quote from: stefana on March 05, 2010, 04:29:36 PM
O fi valabil la carnaval :) Ca in viata de zi cu zi... e altfel.
Eu nu cred, Stefana. Cred ca cine nu are complexe, nu le are nici cu masca, nici fara masca.
Cine le are... chiar si cu masca, vede ca altul are masca mai cu mot.

stefana

Ma refeream la Baden Wuertenberg si nu la complexe.

ozimandias

 ::)
Ma rog...
Intelesesem ca "fara prejudecati, fara discriminari", spuneai tu, ca ar fi numai la carnaval, nu si in viata reala... Iar eu spusesem ca real sau carnaval, oamenii totusi se comporta la fel.
Dar ma rog, nu intru in polemici, desi stiu ca ti-ar placea.
:)

Ionela

 :D :D :D Baden- Wuertemberg e la raspantia cu Franta si Elvetia - mentalitatea difera fundamental fata de regiunile nordice ale Gemaniei. In Freiburg sunt mai multi straini decat nemti, mereu ai senzatia ca esti in vacanta :D :D. Nu am vazut multe orase din lumea aceasta si chiar daca le-as vedea, tot acolo mi-ar fi inima. De la oleandrii ce cresc nestingheriti pe strada, pana la oamenii imposibil de prietenosi pentru neamul german!
Apropo de Fasnet (carnaval), merita vazut! Ultima noapte pica in luna februarie si este noaptea marilor nebunii. Nimeni nu doarme, toti petrec pe strada cu sau fara masca. Din cand in cand vine cate o "vrajitoare" ce-ti atinge posteriorul cu varguta - poate n-ai fost cuminte si meriti bataita! Este singura noapte in care ei renunta la rigorile inradacinate in firea lor. Pana si mie mi s-a parut a fi o totala si nefireasca "destrabalare"- desi la Ruginoasa se organizeaza la fiecare sfarsit de an  celebra ciomageala (probabil intre nordisti si sudisti, ca nu stiu prea bine!) si-ar trebui sa fiu obisnuita cu nebuneala :o
Despre complexe... acolo nu sunt atat de importante. Vecinii nu te spioneaza pe gaura cheii. Poti sa mergi in izmene pe strada - efectiv, li se rupe! Daca dai muzica la maxim la ore mici alediminetii, nu bate altcineva in usa ta decat politia. Nu te trezesti cu vecinii furiosi la usa. Atata doar ca in 2 ani cat am stat acolo n-am experimentat asemenea fenomene. Respectul fata de ceilalti face parte din rutina.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gabriela jalba

Ce scriam eu,era parca la Recas...posibil sa ma insel....Nu am vazut de la inceput.
   Ionela,mi-am incheiat postarea cu fraza :Cred ca a-ti face viata frumoasa constient,gindit,este o forma de a trece mai usor peste greutatile de zi cu zi. Chiar sint convinsa. Indiferent de starea materiala pe care o ai,nu exista sa nu fie ceva care sa-ti poti oferi.Niste pietricele culese de pe drum,care iti plac si tot e o bucurie. A nu reduce totul la necesitatile fizicului,a cauta in sufletul tau miile de lucrusoare care iti plac e un drum sigur spre un fel de "nesimtire" fata de greutati. O pace in interior te  face sa ignori viltorile din jurul tau.
    Oamenii aia ,asta aveau! Aveau pace in ei!!!indiferent de citi bani,cite kg,citi ani,...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ionela

Este o arta sa te bucuri de ceea ce ai si sa nu te axezi mereu pe ceea ce nu ai.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gabriela jalba

Ai exprimat exact:
Sa ne bucuram de ce avem !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mamaruta

Mie mi-a ajuns...ca sa raspund intrebarii lui ozi, desi nu vorbea cu mine  ;D
Deci, schimbam subiectul si readucem soarele (desi la mine e o lapovita de speriat):
maine ma duc la Gyula...2 zile, cu al meu mateu si colegi de serviciu. Promit sa ma scald si pentru voi (a, chiar si maios o sa mananc si pentru voi...si ceva gulas  :P)
Luni e 8 martie - chef; marti - tot chef...si mai vedem ce se intampla....poate vineri ma urc in tren si vin la Bucuresti. Ca ma tot suna copilul sa imi spuna ca merge la unchiu-su sa manance....

gentiana

Toata Deva merge la GYULA?
Ca azi radea  colegul de la Deva ca isi duce nevasta la bai si imi promitea ca urmatorul audit il facem acolo ca-s flori

bella_donna

Mada, da' de ce nu mergeti voi la Hajdúszoboszló? Nu-i mai aproape?

mamaruta

Quote from: bella_donna on March 05, 2010, 08:10:29 PM
Mada, da' de ce nu mergeti voi la Hajdúszoboszló? Nu-i mai aproape?

Nu, soro, distanta pana la gyula e cam aceeasi ca pana la Oradea. Hajdu e mai departe de Oradea (parca 50 km).
Si imi place mult la Gyula.....

Serios, gentiana? tot la gyula merg colegii tai? si in vara era plin de romani pe acolo....
unde sunt flori acolo, ca sa ma arunc si eu?  ;D  (au, am uitat ca sunt cu mateo ....si imi da peste maini... :-\)

gentiana

Mada asa ziceau ei,io n-am fost desi ma ameninta de vreo 2 ani ca ma duc acolo
Mi-am programt auditul la Deva si Arad cam prin mai si  cu tot scandalul cu barbata-miu plec cu masina mea ca sa pot trece granitza(cu masina de la job  nu pot,chiar daca platesc benzina/motorina)
Ma gandeam ca imi fac treaba si imi iau dupa aia 1 saptamana de concediu si poate ajung si la vara-mea
Cica  au niste muscate absolut superbe ,de toate felurile si inca 1 mil  de alte flori
e vreo sera ,pepiniera in zona sau la intoarcere?

simonaelena

Stie Mada un la Arad  ;D Si apoi poti sa te opresti la Sb. sa usurezi portbagajul, nu cumva sa faca balans  :D

ozimandias

Iote.... aci e teren neutru...
Muscatele-s preferatele mele. Cine are un milion? Vara ta? super-tare...
Prin mai, zici.... ce pacat... Am un botez si-o nunta atunci.... as fi venit si eu (tot cu masina personala) sa o vad pe Mada...si muscatele fireste...


gentiana

Quote from: simonaelena on March 05, 2010, 10:09:30 PM
Stie Mada un la Arad  ;D Si apoi poti sa te opresti la Sb. sa usurezi portbagajul, nu cumva sa faca balans  :D
nu te "pescuiesc" in drum? asa sa nu plictiseasca colegii pe drum cu discutiile despre fotbal si  cu teorii ca femeile nu conduc bine
am fost la niste cursuri postuniversitare si am mers cu un coleg cu masina lui(se lauda ca are vreo 25 de ani de condus pe orice vreme) si a derapat la posada de era sa ne ducem in rapa(chestie de incepator)
de atunci ori merg cu sofer profesionist  ori conduc eu incetisor